آثار اسلامی مکه و مدینه (طبع قدیم)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آثار اسلامی مکه و مدینه
NUR11914J1.jpg
پدیدآوران جعفریان، رسول (نویسنده)
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1382 ش
چاپ 2
موضوع

زیارتگاه‌‏های اسلامی - عربستان سعودی - مدینه

زیارتگاههای اسلامی - عربستان سعودی - مکه

مدینه - آثار تاریخی

مدینه - تاریخ

مکه - آثار تاریخی

مکه - تاریخ
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DS‎‏ ‎‏211‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏7‎‏آ‎‏2‎‏ ‎‏1382
نورلایب مشاهده

آثار اسلامى مكه و مدينه، اثر رسول جعفريان است كه به زبان فارسی در عصر حاضر درباره آثار و اماكن اسلامى دو شهر مقدس مكه و مدينه با اشاره به تاريخچه و ویژگى‌هاى هر بنا بيان مى‌شود.

ساختار

کتاب؛ مشتمل بر یک پيش گفتار و دو بخش است. پيش گفتار به معرفى چند تألیف درباره تاريخ حرمین شريفين اختصاص دارد.

گزارش محتوا

تلاش چند ساله معاونت آموزش و تحقيقات بعثه مقام معظم رهبرى- مد ظله العالى -سبب شده تا کتاب‌هاى چندى در زمینه آثار مكه و مدينه در اختيار زائران و مشتاقان قرار گيرد. در شمار نخستين آثارى كه در این باره نشر يافته همین کتاب بود كه با عجله و با استفاده از مآخذ چندى آماده و نشر گرديد.

در آن زمان نویسنده بيش از هر چيز از مآخذ بهره برده و توفيق تحقيق میدانى پيش نيامده بود تا این كه در طى سال‌هاى گذشته آثر مزبور چندين بار به چاپ رسيد. دوستان و مشتاقان وى در ضمن تشویقى يادآور نكاتى مى‌شدند كه برای تكمیل و رفع نواقص و خطاهاى کتاب بسيار مفيد بود. نویسنده نيز در طى چند سفر با تحقيقات میدانى كوشيد تا کتاب حاضر را كامل‌تر و كم نقص‌تر عرضه كند.

اينك در تحرير جديد کتاب بالغ بر یک دوم، به حجم آن افزوده شده و از بسيارى از موارد رفع اشكال شده است.

در مقدمه کتاب درباره معرفى چند اثر مهم پيرامون مكه و مدينه مى‌نویسد و درباره شهر مكه چنين مى‌نویسد: تاريخ‌نگاران و جغرافى‌دانان، درباره هيچ شهرى به‌اندازه مكه و مدينه، مطلب ننوشته‌اند، دليل آن روشن است؛ چرا كه همه مى‌دانيم این دو شهر، نزد مسلمانان از قداست برخوردار بوده و ثبت اخبارِ وضعيّتِ شهر، تحوّل و چگونگى بناهاى تاريخى - دينى آن، برای مسلمانان اهمیت بسيار دارد. گر چه برخى از این آثار مكتوبِ كهن، به دلايل مختلف از میان رفته و حتى نُسْخه‌اى از آنها به دست ما نرسيده است، لیکن، بسيارى از آنها به دست آمده و اخيراً شمارى ديگر در این باره تأليف شده است.

سپس به معرفى اجمالى مهم‌ترين آنها مى‌پردازد.

در بخش اول کتاب، بناهاى مكه با این موضوعات معرفى شده است: مقدمه‌اى بر جغرافياى جزيره العرب، مكه و كعبه پيش از اسلام، تاريخ مكه در دوره اسلامى، كعبه و مسجدالحرام در دوره اسلامى، تاريخچه بناى بخش‌هاى مسجدالحرام (ساختمان كعبه، پرده كعبه، اركان كعبه، درهاى مسجد، مقامات چهارگانه در مسجد الحرام)، مساجد مكه (مسجد الاجابه، مسجد المتكائ، مسجد شجره، مسجد ردم الاعلى يا مسجد الرايه، مسجد الغنم، مسجد مختفى، مسجد حمزه، مسجد بلاب، مسجد ابوبكر)، مشاعر مقدسه و مساجد آنها (عرفات، مزدلفه، منا، مسجد حنيف، مسجد البيعه، مسجد كوثر، مسجد شجره، مسجد غديرخم و(...، آثار مذهبى و تاريخى مكه مكرمه (شعب ابى‌طالب، مولد النبى(ص)، خانه حضرت خديجه(س)، خانه ارقم، كوه و غار حرا، كوه و غار ثور، قبرستان معلاه، مقبره شهداى فتح). بخش دوم کتاب نيز حاوى اطلاعاتى درباره تاريخ مدينه منوره و آثار و بناهاى آن است. مباحث این بخش عبارتند از:يثرب و اسلام، مسجد النبى(ص)، قسمت‌هاى داخلى مسجدالنبى(ص)، شرق مدينه، مساجد و اماكن غرب مدينه، بقيع و آثار تاريخى آن، موقعيت غزوه احد و آثار تاريخى آن.

وضعیت کتاب

کتاب با عكس‌ها، نقشه‌ها و طرح‌هایى از بناها و اماكن معرفى شده همراه است.

منابع مقاله

متن و مقدمه کتاب.

وابسته‌ها

آثار اسلامی مکه و مدینه (ویرایش جدید)