آثار مثبت عمل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آثار مثبت عمل
NUR05463J1.jpg
پدیدآوران

فیض‌پور، محسن (مصحح)

انصاریان، حسین (نويسنده)
ناشر دار العرفان
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 هـ.ش
چاپ 1
شابک978-964-2939-21-3
موضوع

اخلاق اسلامی - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها

اسلام - مقاله‎ها و خطابه‎ها

انصاریان، حسین، 1323 - وعظ
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏10‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏82‎‏ ‎‏آ‎‏2*
نورلایب مشاهده


آثار مثبت عمل، متن سخنرانى‌هاى شيخ حسين انصاريان در ماه مبارك رمضان سال 1383ش در مسجد امير تهران مى‌باشد كه توسط محسن فيض‌پور، تحقيق و منتشر شده است. کتاب حاوى مطالبى در موضوع آثار برخى از اعمال و نتايج مثبت حاصل از آن مى‌باشد.

ساختار

کتاب با مقدمه آقاى انصاريان در اشاره به ارزش تبليغ دين از طريق منبر و جلسات آغاز شده و مطالب دربردارنده 21 گفتار در باب آثار مثبت عمل مى‌باشد.

اين اثر بر پايه منبر و سخنرانى‌هاى استاد انصاريان بوده و محقق سعى زيادى داشته تا علاوه بر اين‌كه سبك و شيوه سخنران در تبيين معارف اهل بيت(ع) را تا حدى حفظ كند، شرايط کتابت از جمله عنوان‌بندى مناسب، تفكيك مطالب و موضوعات، ذكر نام مستقل براى هر بحث و استخراج مصادر آيات و روايات را نيز رعايت نمايد.

گزارش محتوا

اولين گفتار، در مورد ويژگى روزه است. نويسنده در اين گفتار، به حديث شريف «شهر رمضان شهر الله عزوجل» تمسك جسته و گفته است كه حضرات معصومين(ع)، هر وقت كلمه رمضان بر زبان‌شان جارى مى‌شده، آن‌را با كلمه‌اى كه دلالت بر احترام بوده است همراه مى‌كردند.

ايشان در اين گفتار، به اهميت ماه مبارك رمضان پرداخته و در آن، به بحث و بررسى تفاوت روزه با ساير اعمال، فراوانى ثواب و نزول رحمت خداوند در اين ماه و... پرداخته است.

دومين گفتار، پيرامون بروز استعدادها بوده و نويسنده، ضمن اشاره به عناصر ظهور و رشد استعدادها، به بررسى نقش اين عناصر در شكوفايى فطرت و نمونه‌هايى از به فعليت رسيدن استعدادها، پرداخته است.

وى در اين قسمت، به ذكر داستان‌هاى زيبايى از برخى بزرگان پرداخته كه در ابتدا، بهره‌اى از علوم نداشتند و با شناختن جايگاه خويش، به كسب علوم پرداخته و تبديل به چهره‌هاى عظيمى شدند. در همين راستا، پيرامون نقش عنصر زمان در انسان‌سازى، مطالب مفيدى بيان شده است.

مؤلف در ادامه به ذكر اثر روزه در كشف استعداد خودسازى پرداخته و هدف از روزه‌دارى را رسيدن به لقاء الله دانسته است.

عنوان سومين گفتار، «حقيقت بركت و مبارك» بوده و در آن، به بحث از معناى بركت در قرآن، غرق بودن اهل بهشت در بركت، بركات مكه و قرآن، عوامل نزول بركات بر انسان و ماه بركت بودن ماه رمضان، پرداخته شده است.

مؤلف در گفتار بعدى، ماه مبارك رمضان را ماه توبه و انابه دانسته و مراحل توبه مانند: كسب معرفت، حال قبلى و فعلى و عمل در توبه را توضيح داده است.

خسارت‌هاى دنيوى و اخروى ناشى از گناه و شرايط توبه و انابه، از مباحث بعدى کتاب است كه در آن، نويسنده پشيمانى از گذشته، تصميم بر ترك گناه، اداى حق الناس، قضا كردن واجبات، آب كردن گوشت روييده شده از گناه و تحمل رنج عبادت را از مهمترين شرايط پذيرش توبه عنوان كرده و بر ضرورت ترك گناهان تاكيد نموده است.

در بخش بعدى، به تأثيرات مثبت برخى از اعمال صالح اشاره و حكاياتى درباره نتايج حاصل از اخلاص، عدالت، احسان به مردم و عبادت مطرح شده است. در همين زمينه، نويسنده شخصيت پيامبر اكرم(ص) را از لحاظ عظمت معنوى، وجودى، عرفانى و اخلاقى مورد مطالعه قرار داده و آن حضرت و اهل بيت(ع) ايشان را، حجت‌هاى خداوند در روز قيامت معرفى و سرآمدى پيامبر(ص) بر انسان‌ها را نتيجه گيرى‌نموده است.

بيان مطالبى درباره هدف خداوند از خلقت، رابطه بين ظاهر و باطن اعمال، شباهت اعمال انسان‌ها به برخى از امور و حقايق طبيعى مانند جمادات، نباتات، حيوانات، حقيقت صدق در سيره گفتار معصومين(ع)، مقام والاى معنوى حضرت على(ع)، حكمت در قرآن، روايات و سيره معصومين، نتايج اعمال و رابطه آن با تفضل الهى و انعكاس اعمال مثبت در دنيا و آخرت، از ديگر مباحث مهم ارايه شده در اين نوشتار مى‌باشد. (حبيبى، سلمان، 1389)

وضعيت کتاب

محقق در پايان هر جلسه، پى‌نوشتى كه حاوى مصادر آيات، روايات و توضيحاتى نافع مى‌باشد، ذكر شده است.

فهرست مطالب در ابتدا و فهرست آيات، روايات، اشعار، و اعلام مذكور در متن، در انتهاى کتاب آمده است.

منابع مقاله

1. مقدمه و متن کتاب.

1. حبيبى، سلمان، 1389، «کتاب‌شناسى آثار استاد حسين انصاريان»، قم، دارالعرفان.