آرزینا آر. لالانی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آرزینا آر. لالانی
نام آرزینا آر. لالانی
نام های دیگر ارزينا آر. لالابي

الرزينة ر. لالاني

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مولف AUTHORCODE02691AUTHORCODE

درباره پدیدآور

آرزینا آر. لالانی دکتراى خود را در مطالعات اسلامى از دپارتمان مطالعات عربى و خاورميانه‏اى دانشگاه ادينبورو گرفته است. وى تسلط کامل به زبان عربى داشته و اطلاعات وسيعى از متون سنتى اسلامى دارد. لالانى در حال حاضر به‌عنوان محقق مؤسسه مطالعات اسماعيلى لندن مشغول به فعاليت است و پيش از آن در دانشکده شرق‏شناسى دانشگاه کمبريج و دانشگاه دمونتفورت تدريس مى‏کرده است [۱].

يکى از آثار او با نام «انديشه‏هاى نخستين شيعى: تعاليم امام محمد باقر[ع]» در سال 2002م برنده جايزه کتاب سال ولايت جمهورى اسلامى ايران شد. اين کتاب تاکنون به زبان‏هاى فارسى، عربى، فرانسه، گجراتى و اردو ترجمه و منتشر شده است [۲].

کتاب ديگرى که وى در دست تهيه دارد، ترجمه و ويراستارى يک اثر خطى از دوران فاطميان از احمد نيشابورى است با نام «اثبات الامامه». از فعاليت‏هاى ديگر لالانى مى‏توان به «امامت در قرآن» و ترجمه و ويراستارى «شواهد البيان» جعفر ابن منصور اليمنى از متون مهم دوره فاطميان اشاره کرد [۳].

لالانى همچنين با دائرة‌المعارف قرآن، دائرة‌المعارف دين، فرهنگ فيلسوفان مسلمان و دائرة‌المعارف قرآن راتلج همکارى دارد [۴].

وى در کنفرانس‏هاى متعدد علمى هم شرکت داشته که از آن‏جمله مى‏توان به کنفرانس مطالعات شيعى در دانشگاه مينز آلمان اشاره کرد. او در آن کنفرانس به ايراد سخنرانى با عنوان «گفتمان تفسيرى راجع به کلمه شيعه» پرداخت [۵].

پانویس

  1. حسینی، غلام‌احیا، ص288
  2. همان
  3. ر.ک: همان، ص289
  4. همان
  5. همان

منابع مقاله

حسینی، غلام‌احیا، «شیعه‌پژوهی و شیعه‌پژوهان انگلیسی زبان (1950 تا 2006 میلادی)»، زیر نظر دکتر محسن الویری و دکتر عباس احمدوند، انتشارات شیعه‌شناسی، 1387.

وابسته‌ها

الفكر الشيعي المبكر