آریا لرستانی، محمدحسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آریا لرستانی، محمدحسین
نام آریا لرستانی، محمدحسین
نام‌های دیگر آریا، محمدحسین
نام پدر
متولد 1315 هـ.ش
محل تولد خرم آباد
رحلت
اساتید
برخی آثار سفرنامه لرستان و خوزستان

زندگی و سفرهای وامبری، دنباله سیاحت درویشی دروغین

اقوام مسلمان اتحاد شوروی

کد مؤلف AUTHORCODE4926AUTHORCODE

ولادت

«محمدحسین آريا لرستانى» در سال 1315ش در خرم‌آباد لرستان متولد شد.


تحصیلات

تحصيل دبستانى را به صورت شبانه يا اكابر و دوره دبيرستان را تا سال پنجم در همان شهر طى كرد و در سال 1334 وارد دبيرستان نظام تهران شد و ديپلم تجربى را با رتبه اول دريافت كرد. سپس دوره دانشكده افسرى نيروى زمينى را از سال 1335 تا 1338 با دريافت ليسانس در رشته علوم نظامى به پايان برد.

مدت 25 سال در يگان‌هاى مختلف نيروى زمينى خدمت كرد و در اين مدت براى تكميل تحصيلات نظامى خود، چهار بار به مؤسسات آموزشى در ايالات متحده اعزام شد و پس از طى دوره تكميلى مقدماتى، دوره عالى اردنانس، دوره دانشكده فرماندهى و ستاد و عاقبت مديريت آموزش، سال‌هاى متوالى در دانشكده اردنانس تبريز و دانشكده فرماندهى و ستاد در تهران تدريس نمود و به درجه استادى ممتاز و دريافت نشان عملى نائل آمد. در طول خدمت خود آيين‌نامه‌هاى مختلفى از جمله تعمير و نگهدارى توپ 155 ميليمترى هدتيزر، موشك‌انداز آر.پى.جى و آمادگاه تداركى را ترجمه كرد و يك جلد آيين‌نامه با عنوان شناسايى و نگهدارى مهمات روسى و آمريكايى را تأليف نمود و پس از آن با درجه سرهنگى از خدمت نظامى فراغت يافت و از آن بعد به ترجمه آثار فرهنگى از زبان انگليسى به فارسى پرداخت؛ تاكنون نزديك به 30 جلد از برگردان‌هاى او به فارسى انتشار يافته؛ از وى مقالاتى نيز در مجلات و روزنامه‌ها منتشر شده است.

وى در نخستين دوره انتخاب کتاب سال لرستان در سال 1386 به عنوان مترجم نمونه معرفى شد. اينك چند سالى است كه اين مترجم اهتمام خود را تماماً متوجه ترجمه آثار تاريخى كرده كه از آن جمله بايد از برگردان چند مجلد از دوره كامل «تاريخ جهان» به روايت دانشگاه كمبريج ياد كرد كه احتمال مى‌رود تعداد مجلدات فارسى آن فزون بر 40 جلد شود.


آثار

وى آثار فراوانى را ترجمه كرده كه از آن جمله است:

  1. تمدن مغرب زمين، اشپيل فوگل
  2. تمدن‌هاى عالم، فيليپ آدلر
  3. بررسى تاريخ تمدن، آرنولد توين‌بى
  4. گزيده آثار توين‌بى، فردريك تاملين
  5. سليمان باشكوه، آنتونى بريج
  6. برخورد آراى مسلمانان و مسيحيان، مونتگمرى وات
  7. مسلمانان در اروپا، برنارد لوئيس
  8. اقليت‌هاى مسلمان در جهان امروز، كتانى
  9. ديدگاه‌هاى بين المللى درباره جنگ خليج فارس، الكس دنچف
  10. دايرة المعارف جنگ و سلاح، سيمون آدامز


وابسته‌ها