آفتاب در سایه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آفتاب در سایه
NUR13487J1.jpg
پدیدآوران خامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)
عنوان‌های دیگر مروری بر دیدگاه رهبری درباره حضرت مهدی(عج) و فلسفه انتظار
ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1385 هـ.ش
چاپ 3
شابک964-476-088-3
موضوع

خامنه‎ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - پیامها و سخنرانی‌ها

خامنه‎ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - سفرها - ایران - همدان
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏1691‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏35‎‏
نورلایب مشاهدهآفتاب در سايه مجموعه‌اى از سخنرانى‌هاى مقام معظم رهبرى حضرت آيت‌الله. خامنه‌اى مى‌باشد.

اثر، درصدد است تا جريان ولادت حضرت مهدى(عج)، وعده‌هاى الهى درباب استقرار عدل و داد در سراسر جهان، شكوه و اهميت نيمه شعبان، انتظار، ابعاد آن و وظايف منتظران را با سبكى متفاوت بيان كند.

ساختار

آمدن يك مصلح آسمانى و اميد به آينده‌اى روشن و برپايى عدل و داد نه فقط مخصوص مسلمانان، بلكه در اديان مختلف از آن سخن گفته شده است، ظهور منجى يكى از برجسته‌ترين حوادثى است كه اديان آسمانى پيش بينى كرده‌اند. اين حادثه آن‌قدر اهميت دارد كه نشانه‌هاى آن براى مردم بازگو شده است. سخنران از فضيلت‌هاى ولادت امام عصر(عج) و اهميت نيمه شعبان و ابعاد مختلف انتظار (مثبت و منفى) و وظيفه منتظران در ايجاد زمينه‌هاى ظهور و روحيه عدالت‌خواهى و عدالت محورى آن حضرت و در ادامه در شش درس ميلاد موعود و اثرات آن و در آخر به تكاپوى دشمنان اسلام براى خدشه‌دار كردن مسئله ظهور آن حضرت مى‌پردازند.

لازم به يادآورى است كه شيوه و سبك شناسى و استفاده از متون، منابع فراوان و روايات به صورت نقلى در بيانات ايشان جارى مى‌باشد.

گزارش محتوا

گوينده ابتدا از تولد نور نام مى‌برد و ولادت ايشان را تحولى بزرگ در امامت و ادامه زندگى انسان‌ها بيان مى‌كند و اهميت عيد نيمه شعبان را تالى تلالو ليالى قدر و وقت توجه، تذكر و توسل مى‌شمارد و روز اميد و ايمان به آينده مى‌نامد.مهدى(عج) آرزو و آشناى همه، كه با ايمان به او، شوق به زندگى در دل‌ها شدّت مى‌گيرد و باعث رابطه‌اى بين تمام شيعيان مى‌باشد. سخنران بعد از اين به بحث در مورد انتظار مى‌پردازد و آن را يكى از پر بركت‌ترين حالات انسان مى‌داند و دو بعد مثبت و منفى براى آن بر مى‌شمارد. ايشان انتظار مثبت را به معناى قانع نشدن به وضع موجود و بعد منفى آن را به معناى تسليم شدن در برابر همه پيشامدها مى‌داند. در كلامى ديگر از وظيفه منتظران سخن مى‌گويد كه با اعمال معنوى و اخلاقى و پيوندهاى دينى و اعتقادى و عاطفى با مومنين براى پنجه افكندن بازورگويان آماده سازى مى‌كنند. در ادامه گوينده، ايجاد زمينه‌هاى ظهور را يكى از مسائل بسيار مهم مى‌داند كه در زمان غيبت وظيفه سنگينى بر دوش مسلمانان واقعى است و با عمل كردن به احكام اسلامى و حاكميت قرآن و اسلام پديد مى‌آيد. ايشان ذكر مى‌كند كه ضرورت و معناى عدالت بسيار مهم است كه ظهور مهدى(عج) را ظهور عدالت و دادگسترى در دنيا مى‌داند.

در پايان به درس‌هايى از ميلاد موعود كه عبارتند از: به سوى صلح، همّت به نابودى ظلم و جور، تجهيز نيرو و اقتدار، تشكيل و تقويت حكومت دينى، حضور مستمر و كارآمد در صحنه و مردم سالارى دينى مى‌باشد، و هر كدام را مورد بررسى و ارزيابى قرار مى‌دهد.

وضعيت کتاب

از آنجا كه اثر مجموعه‌اى از سخنرانى‌هاى مقام معظم رهبرى مى‌باشد، در پاورقى‌ها به محل و تاريخ اين سخنرانى‌ها اشاره شده است. همچنين به ذكر آدرس و منابعى كه مطالب از آن‌ها نقل شده، اشاره گرديده است. و فهرست مطالب در آغاز كتاب گنجانده شده است.

منبع مقاله

مقدمه و متن کتاب.