آل یاسین، رضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آل یاسین، رضا
نام آل یاسین، رضا
نام‌های دیگر رضا آل ياسين (همايون)

ک‍اش‍ان‍ی‌، ه‍م‍ای‍ون‌

ه‍م‍ای‍ون‌

ه‍م‍ای‍ون ک‍اش‍ان‍ی

نام پدر
متولد 1305 هـ.ش
محل تولد
رحلت 1382 هـ.ش
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE4647AUTHORCODE


استاد رضا آل‌ياسين (همايون) سراينده کتاب نورانى و شريف نهج‌البلاغه را همه كسانى كه با شعر معاصر آشنايى دارند، مى‌شناسند. وى در خانواده‌اى روحانى چشم به جهان گشوده پدر بزرگوارش مرحوم آيت‌اللّه ميرزا نظام‌الدين مجتهد كاشانى؛ از جمله علماى بزرگ روزگار خويش بود. آن مرحوم علاوه بر آن كه در فقه و اصول و كلام و فلسفه درجه اجتهاد داشت با شعر و ادبيات نيز بيگانه نبود. شايد گرايش آن مرحوم به شعر و ادب اين باشد كه خود در خانواده شعر و ادب تربيت شده بود، چه مادر مرحوم ميرزا نظام‌الدين، دختر مشرقى غفارى و مشرقى از شاعران معروف دوره قاجارى است و خوشبختانه ديوان مخطوطى از وى در يكى از کتاب‌خانه‌هاى هند با بيش از شصت هزار بيت موجود است.

پدر مرحوم آيت‌اللّه ميرزا نظام‌الدين مرحوم آيت‌اللّه ميرزا ابوالقاسم مجتهد كاشانى است كه او نيز از جمله عالمان و فقيهان بزرگ روزگار خويش بود.

آثار

استاد همايون در خاندانى پا به عرصه وجود گذاشت كه همه قبيله او عالمان دين بودند. امّا او عاشقانه راه شعر پيمود و معلّم عشقش شاعرى را به او تعليم داد. همايون در انواع قالب‌هاى شعر از غزل و مثنوى و رباعى و... استادى مسلم است. در شيوه غزل، شيوه عراقى را پيروى مى‌كند و انصاف را كه در اين سبك مهارتى تام دارد. در لابلاى غزل‌هاى همايون ابياتى را با مضامين بكر هندى نيز مى‌توان يافت كه از شيرينى و ملاحت خاصى برخوردار است.

همايون نه تنها، غزليات شيرين و دل انگيزى كه در شيوه عراقى و هندى سروده است، به سبب ارادت خالصانه‌اش به خاندان رسالت و امامت دو منظومه دل انگيز در بحر متقارب دارد: يكى به نام منظومه شهيدان كربلا كه شرح ماجراى شهادت حضرت امام حسين(ع) و ياران باوفاى اوست.

منظومه ديگرى كه باز در همين قالب سروده شده، کتاب كلام على با نغمه همايون است كه با مهارت كامل، خطبه‌ها و سخنان گهربار مولى الموحدين على بن ابى‌طالب(ع) را در سليس بودن و روانى كامل به رشته نظم كشيده است.


وابسته‌ها