آیتی، محمدابراهیم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آیتی، محمدابراهیم
نام آیتی، محمدابراهیم
نام‌های دیگر آیتی بیرجندی، محمدابراهیم
نام پدر
متولد 1294 هـ.ش
محل تولد
رحلت 1343 هـ.ش یا 1384 هـ.ق
اساتید
برخی آثار تاریخ پیامبر اسلام(ص)

شهداء الاسلام في عصر الرسالة

کد مؤلف AUTHORCODE1499AUTHORCODE


ولادت

محمد ابراهيم آيتي در سال 1333 قمرى در قريه گازار از توابع بيرجند در خانواده‌اى روحانى متولد شد. پدرش شيخ محمد قائنى كه پيشنماز روستاى گازار بود فرزندش محمد را در هفت سالگي به تحصيل نزد معلمان شايسته محل سپرد و دو سال بعد خود درگذشت. تا سيزده سالگي در روستاي گازار به تحصيل ادامه داد و سپس با اجازه مادر روانه بيرجند شد و به علوم دينى پرداخت.

اساتيد

در هجده سالگى به مشهد رفت و در حوزه علميه آن شهر از استاداني چون شيخ هاشم قزويني، شيخ مجتبي قزويني، آیت‌الله سبزواري، اديب نيشابورى و ميرزا مهدي اصفهاني را بهره برد. وى در مشهد تا خارج فقه و اصول پيش رفت و و علوم عقلى را در محيط خارج از حوزه آموخت. پس ازآن در سلك لباس روحانيت به تهران رفت و ضمن تدريس، از دانشكده معقول و منقول دانشكده الهيات دانشگاه تهران درجه دكتري گرفت.

آثار

آيتي، به عربي و انگليس تسلط داشت و کتاب‌هايي از عربي و انگليسي ترجمه كرد. ترجمه تاريخ يعقوبي و البلدان يعقوبي از عربي و ترجمه جهان در قرن بيستم و افكار جاويد محمد از انگليسي. برخى ديگر آثار او عبارتند از: تاريخ پيامبر اسلام، بررسی تاريخ عاشورا، گفتار عاشورا (با همكاري مرحوم طالقاني، شهيد مطهري و شهيد بهشتي)، آندلس يا تاريخ حكومت مسلمين در اروپا، سرمايه سخن (مجموعه سخنرانى‌ها و 80 مقاله درباره مناسبت‌هاى مذهبى)، بررسى تاريخ عاشورا، تصحيح تفسير شريف لاهيجى، آيينه اسلام، سيماى اميرالمؤمنين از مسجدالحرام تا مسجد كوفه، مرجعيت و روحانيت و...

مرحوم دكتر آيتى انسانى وارسته و سليم النفس، بسيار صبور و سليم، كم گوى و گزيده‌گو بود و هرگز خود را در علوم متداول حوزه‌ها و مجامع علمى محدود نساخت. از اين رو در تاريخ دوره اسلامى و تاريخ پيامبر و اهل بيت نيز تلاش فراوان كرد و يكى از متخصصان اين رشته در آمد. شهيد مطهرى در تمجيد از مقام علمى و زحمات ايشان چنين ياد مى‌كند: آقاى آيتى يك مورّخى است نسبت به تاريخ صدر اسلام، من به جرأت مى‌توانم بگويم در همه تهران و شايد در همه كشور كسى نداريم كه به تاريخ صد ساله اول اسلام مثل آقاى آيتى احاطه داشته باشد. كسى مثل او نيست كه به جزئيات اين قسمت از تاريخ احاطه و طلاع داشته باشد. حرفى كه اين مرد بگويد سند است.

وفات

آيتى در سن 51 سالگى در يك سانحه تصادف در تهران جان خويش را از دست داد. قبر او در قبرستان ابوحسين قم است.


وابسته‌ها