أبهی المداد في شرح مؤتمر علماء بغداد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أبهی المداد في شرح مؤتمر علماء بغداد
نام کتاب أبهی المداد في شرح مؤتمر علماء بغداد
نام‌های دیگر کتاب موتمر علماء بغداد. شرح

محاورة حول الإمامة و الخلافة

پدیدآورندگان حمود، محمد جمیل (شارح)

حمود، محمد جمیل (محقق)

ابن عطیه، مقاتل (نويسنده)

مرعشی، شهاب‌الدین (مقدمه نويس)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏212‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏م‎‏8023
موضوع ابن عطیه، مقاتل، - 505ق. موتمر علماء بغداد - نقد و تفسیر

اهل سنت - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها

شیعه - احتجاجات

شیعه - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها

شیعه - مناظره‌‏ها

ناشر مؤسسة الأعلمي للمطبوعات
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1423 هـ.ق یا 2002 م
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE1048AUTOMATIONCODE


أبهى المراد في شرح کتاب مؤتمر علماء بغداد، تأليف مقاتل بن عطيه از علماى قرن پنجم است كه توسط شيخ محمّد جميل حمّود در سال 1423ق شرح و تحقيق شده است كه پيرامون امامت و خلافت و اين كه تشيع بدعتى در اديان نيست، بلكه دين رسول اكرم(ص) است كه در خلال يك مناظره تاريخى در عهد ملك‌شاه سلجوقى و وزيرش خواجه نظام‌الملك قرن پنجم بين علماى اهل تسنّن و تشيع صورت گرفته، بيان شده است.

انگيزه تأليف

دين سليقه‌اى و هوس‌هاى سياسى، مانع از تمسك به برهان شده، در چنين موقعيتى واجب است با بيدار كردن ذهن جامعه، آنها را به فهم و دقت در اصول دينشان با كلامى آسان و روشى ساده دعوت كنيم، شايد از بهترين كتبى كه در اين مورد تدوين شده است، مؤتمر علماء بغداد باشد، چرا كه در عين اختصار؛ شامل مطالب مهم تاريخى، فقهى، فلسفى به خصوص امر خطير خلافت مى‌باشد كه مربوط به علم كلام است و روش بحث آن به گونه‌اى است كه مؤثر در ذهن خواننده بوده و مطالبش قابليت دارد كه آنها را توسعه و شرح داد و بنا به فرمايش آیت‌الله مرعشى نجفى، از بهترين کتاب از حيث روانى عبارت و متقن بودن مطالب مى‌باشد.

ساختار و گزارش محتوا

کتاب؛ شامل مباحث علمى است كه با تحقيق و دقت و دورى از سليقه شخصى و منازعات سياسى و تعصبات مذهبى تدوين گشته است و تصوير واضحى از دين به خواننده ارائه مى‌دهد، بعد از ذكر مقدمه كه حاوى معرفى دولت سلجوقى، بررسى حقيقت مناظره و دفع ايرادات متوجه مناظره به شرح مؤتمر مى‌پردازد، در روش بحث به ادله عقليه و نقليه از قرآن و سنت، مستندات تاريخى، اعترافات اهل سنت و تمسك به ادله ايشان جهت اثبات مطالب، استناد به كلام بزرگان شيعه و سنّى، تبيين ادبى موضوع‌هاى مورد بحث، استناد به ادله‌اى كه مورد اتفاق همگان است؛ مثل روايات متواتر، اجماعات و... ارائه تناقضات در كلام مستشكلين، عدم استفاده از كتب غير قابل اعتماد.

هدف شرح، اولا، اقتصار و جمود به اين ادلّه و براهين نيست، بلكه رعايت اختصار در مفاهيم و معارف عقيدتى، تاريخى، فقهى و... شده است تا موجب خستگى خواننده نشود.

ثانيا، براى اين كه کتاب حجيم نشود؛ لذا بحث‌ها در حدّ استطاعت آمده و سعى شده جهت اختصار و روشن‌تر شدن حقايق، مطالب به هم ربط داده شود، در عين حال اتمام حجّت بر مشككين مسئله خلافت و امامت شده است.

نسخه شناسى

کتاب سال 1422ق به زبان عربى تأليف شده و در سال 1423ق توسط انتشارات اعلمى بيروت در دو مجلّد به چاپ رسيده است، در آخر کتاب فهرست محتويات آمده كه شامل مباحث عدالت صحابه، جواز سبّ و لعن، جمع‌آورى قرآن، صفات الهى، نبوت مسئله امامت ائمه هدى عليهم‌السلام، غيبت و... مى‌باشد.

فهرست مصادر و مراجع طبق حروف الفبا مى‌باشد، در مجموع ايشان مطالبشان را از 257 منبع اخذ كرده‌اند.

وابسته‌ها

مؤتمر علماء بغداد

این است راه حق یا کنگره عالمان بغداد

کنفرانس دانشمندان بغداد، یا، ترجمه مؤتمر علماء بغداد

تاریخ علماء بغداد

پیوندها

مطالعه کتاب أبهی المداد في شرح مؤتمر علماء بغداد در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور