أحكام النساء

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أحکام النساء
نام کتاب أحکام النساء
نام‌های دیگر کتاب
پدیدآورندگان نجف، مهدی (محقق)

مفید، محمد بن محمد (نويسنده)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏209‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏م‎‏6‎‏ ‎‏38‎‏.‎‏ش
موضوع زنان - وضع حقوقی و قوانین (فقه)

کلام شیعه امامیه - قرن 5ق.

ناشر المؤتمر العالمي لألفية الشيخ المفيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1413 هـ.ق
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE1409AUTOMATIONCODE


أحكام النساء تألیف شيخ مفيد، ابوعبدالله محمد بن محمد بن نعمان (336 - 413 هجرى). مؤلف اين کتاب از چهره‌هاى برجسته فقها و روات شيعه در قرن چهارم هجرى است.

اين کتاب درباره احكام بانوان مى‌باشد و مسائل شرعى مربوط به آنان را مورد بررسى قرار داده است.

شيخ مفيد در اين کتاب خلاصه‌اى فشرده از مسائل عقيدتى را مطرح نموده، سپس به مباحث فقهى، از کتاب طهارت تا کتاب ديات - يعنى تمام ابواب فقه كه مربوط به بانوان مى‌باشد - پرداخته است.

اين کتاب در نوع و سبك، نمونه و بى‌نظير است و اولين کتابى است كه به اين سبك نگاشته شده است.

ارزش و اعتبار

کتاب حاضر يكى از منابع معتبر فقهى شيعه مى‌باشد كه از زمان نگارش تا اين زمان، در طول هزار سال پيوسته مورد توجه علما و فقهاى شيعه قرار داشته و در منابع فقهى از آن نقل شده، مورد استناد قرار مى‌گيرد.

أحكام النساء يكى از منابع ارزشمند فقهى براى شناخت فتاواى شيخ مفيد است و رساله عمليه ايشان براى بانوان و منبعى با ارزش براى شناخت ديدگاه فقهى و اصولى و شيوه استنباط و اجتهاد ايشان مى‌باشد.

اين کتاب مرجعى مناسب براى شناخت نظريات فقهاى شيعه در آن دوران پيرامون احكام بانوان مى‌باشد.

انگيزه نگارش

شيخ مفيد اين کتاب را به درخواست بانوى بزرگوار و سيده جليل القدر، مادر سيد مرتضى و سيد رضى، يعنى فاطمه دختر حسين بن احمد بن حسن ناصر كبير نگاشته است.

وى از شيخ مفيد درخواست نمود کتابى مختصر و خلاصه درباره احكام بانوان بنويسد.ايشان نيز پذيرفت و اين کتاب را به نگارش درآورد.

شيوه نگارش

شيوه شيخ مفيد در اين کتاب آن است كه به ترتيب کتاب‌هاى فقهى از طهارت تا ديات احكام شرعى مربوط به بانوان را آورده، سپس براى بهتر روشن شدن مباحث به احكام مردان نيز در همان موضوع اشاره‌اى دارند؛ خصوصا آنجا كه بحث درباره احكام بانوان در مسائلى باشد كه مرتبط به مردان مى‌شود، مثل ابواب نكاح و طلاق.

شيخ مفيد در اين کتاب هرگاه احكام زنان كنيز با زنان آزاده فرق داشته باشد احكام كنيزان را هم بيان نموده.

در آخر کتاب بخشى به نام «احكام بانوان در شريعت و واجبات و مستحبات بانوان» آمده كه ظاهرا اين بخش در اول کتاب بعد از مقدمه بوده و اشتباها در آخر آمده است.

عناوين کتاب

مهم‌ترين موضوعات مطرح شده در کتاب احكام النساء عبارتند از:

آنچه عقيده به آن بر همه واجب است، آنچه بر بانوان واجب است، باب حيض، احكام بانوان در نماز، احكام بانوان در روزه، احكام بانوان در زكات و صدقه، احكام بانوان در حج و عمره، احكام بانوان در نكاح و ازدواج، احكام بانوان در طلاق و درگذشت همسر، احكام بانوان در شهادات و بينات، احكام بانوان در قصاص و ديات، احكام بانوان در حدود و آداب، واجبات و مستحبات بانوان، احكام بانوان در احتضار و غسل و كفن و نماز بر آنها، و...


وابسته‌ها