أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أخبار الحسن بن علي بن أبي طالب
نام کتاب أخبار الحسن بن علي بن أبي طالب
نام های دیگر کتاب
پدیدآورندگان ضیف الله، محمد شجاع (محقق)

طبرانی، سلیمان بن احمد (نويسنده)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏40‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏الف‎‏3‎‏
موضوع حسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق.
ناشر دار الأوراد
مکان نشر کویت - کویت
سال نشر 1412 هـ.ق
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE12264AUTOMATIONCODE


أخبار الحسن بن علي بن أبي طالب برگرفته از معجم طبرانى است و طبرانى خود کتابى به اين نام نداشته است. کتاب مفصل المعجم الكبير از جمله منابع مهم حديثى اهل سنت است كه ابوالقاسم سليمان بن احمد طبرانى محدث مشهور اهل سنت آن را تدوين كرده است.

کتابهاى معجم نوعى از مسانيد حديثى به شمار مى رود كه در آن حديث بر پايه اشخاص طبقه بندى شده است. طبرانى نيز در معجم كبير خود، آثار و روايات را به ترتيب نام صحابه تنظيم كرده است. طبرانى در تدوين اين کتاب نخست روايات تاريخى موجود پيرامون شخصيت افراد را آورده و سپس به ذكر منقولات آنان از رسول خدا(ص) می‌پردازد.

بخش امام حسن(ع) از معجم طبرانى كه مستقلاً چاپ شده است، در جلد سوم صفحه 5 تا 97 را در بر گرفته و مؤلف، شرح حال حسنين (عليهما السلام) را در رديف حرف «ح»، بر ديگران مقدم داشته است. کتاب بر اساس روايات صحابه و ديگران كه از امام نقل روايت كرده اند تنظيم شده و بر اساس نام ناقل روايت مرتب شده است. مجموعا 241 روايت درباره امام حسن(ع) در اين مجموعه گرد آمده و گزارشها همراه با ذكر سند است.

محتواى کتاب

محور مباحث اين کتاب عبارتند از: ولادت امام، شباهت به رسول خدا(ص)، آرايش و پوشش، صلح با معاويه، ازدواج ها، محبت پيامبر(ص) به او در گفتار و رفتار، احاديث صلح بين دو فرقه، ازدواج ام كلثوم با عمر به خاطر تازيانه عمر، مناقب حسنين مانند اهل كسا، آيه تطهير، مسموم شدن امام توسط معاويه، راويان از ايشان.

طبرانى اختلافات ميان صحابه را كتمان نكرده و اختلاف حسنين با معاويه يا سب و لعن على(ع) نزد معاويه را ذكر كرده است. نگاه طبرانى به اخبار بشرى است و جز موارد انگشت شمار نگاه معجزه اى به حوادث ندارد.

اخبار الحسن بن على بن ابى طالب، ابوالقاسم طبرانى (م360)، تحقيق محمد شجاع ضيف الله، الكويت: دارالاوراد، 1412ق1992/م.


پیوندها

مطالعه کتاب أخبار الحسن بن علي بن أبي طالب در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور