أعلام الغدير

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اعلام الغدیر
نام کتاب اعلام الغدیر
پدیدآورندگان محدث، محمد (نويسنده)

محمدی، عبدالله (نويسنده)

بهره‌مند، محمد (نويسنده)

حسینی میلانی، فاضل (مصحح)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏223‎‏/‎‏54‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏غ‎‏4078‎‏ ‎‏1368
موضوع اسلام - سرگذشت نامه

امینی، عبدالحسین، 1281 - 1349. الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب - فهرست‏ها

ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1410 هـ.ق
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE18888AUTOMATIONCODE


أعلام الغدير اثر پژوهشگران سيد محمد محدث، شيخ عبدالله محمدى، شيخ محمد بهره‌مند و سيد فاضل حسينى ميلانى، فهرست جامع الفبايى اعلام و شخصيت‌هاى ذكر شده در کتاب گرانقدر الغدير علامه امينى است. اين اثر براى سهولت دسترسى به شخصيت‌ها و اعلام مطرح شده در الغدير نگارش شده است.

ساختار

کتاب حاضر از مقدمه كوتاه ناشر و متن اصلى تشكيل شده است. اين اثر جزو فهرست‌نويسى‌هاى اختصاصى است كه براى آثار مهمّ و ماندگار از روزگاران قديم تاكنون تأليف مى‌شده و تا حدودى بخشى از فوائدى را تأمين مى‌كرده كه رايانه‌ها در دوران معاصر انجام مى‌دهند.

گزارش محتوا

کتاب حاضر در واقع فقط فهرست اعلام (به معنى اشخاص و نه كتب و نه اشياء) کتاب الغدير است و مطالب و مباحث ديگرى در آن مطرح نشده است.

ناشر در مقدمه مختصرش بر کتاب با يادآورى واقعه تاريخى غدير و اهميت آن در اسلام، افزوده است كه يكى از انديشوران به نام آيت‌الله عبدالحسين امينى كه از اعلام اسلام است براى اتمام حجت بر همه مسلمانان و برطرف كردن هرگونه شكّى از قضيه غدير، اقدام به نگارش دانشنامه‌اى بزرگ در شرح و بيان اين حادثه تاريخى كرد و از ابعاد گوناگون اعتقادى، اجتماعى، تاريخى و ادبى آن را مورد پژوهش قرار داد و به نام «الغدير» ناميدش و هيچ شبهه‌اى را در اين ارتباط بى‌پاسخ نگذارد. براى استفاده بيشتر از اين اثر ارزنده و سهولت دسترسى به مطالبش پژوهشگران فاضل... فهرست كاملى به نام «أعلام الغدير» فراهم ساختند همان‌طور كه همين محققان گرامى اقدام به ساماندهى هشت فهرست متنوع براى الغدير كردند به نام «على ضفاف الغدير» كه شامل فهرست موضوعى و فهرست‌هاى فنى شامل: آيات، احاديث، اشعار، امكنه و بلدان، وقايع و ايام، قبائل و امثال است. دفتر انتشارات اسلامى جامعه مدرسين حوزه علميه قم براى شناخت كامل و دقيق الغدير، اقدام به نشر اين دو کتاب كرده است.[۱]

نويسندگان گاه ارجاع داده و بين دو عنوان ارتباط برقرار كرده‌اند؛ مثلاً «الآلوسي: شهاب‌ الدين محمود بن عبدالله».[۲]و «ابراهيم بن الحسين الكسائي: ابن ديزيل».[۳]و «ابن جابر الأندلسي: شمس‌الدين المالكي».[۴]و گاه بين دو نام مشترك تفكيك ايجاد كرده‌اند: مثلاً «الآمدي: ابوالقاسم حسن بن بشر» را از «الآمدي: صاحب الاحكام» و «الآمدي: عبدالواحد» جدا كرده‌اند.[۵]

وضعيت کتاب

بجز اين‌كه کتاب حاضر خود فهرست اعلام است، نويسندگان هيچ فهرست ديگرى حتى فهرست مطالب براى کتابشان فراهم نكرده‌اند.

پانویس

  1. مقدمه کتاب، ص 3- 4
  2. متن کتاب ص 5
  3. همان، ص 6
  4. همان، ص 15
  5. همان، ص 5

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


پیوندها