أعلام النبوة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أعلام النبوة
نام کتاب أعلام النبوة
پدیدآورندگان ماوردی، علی بن محمد (نويسنده)
زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏221‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏2‎‏الف‎‏6
موضوع محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - معجزات

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - نبوت خاصه

ناشر دار و مکتبة الهلال
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1409 هـ.ق یا 1989 م
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE2409AUTOMATIONCOD


أعلام النبوّة، تألیف ابوالحسن ماوردى، کتابى است كه دربارۀ نشانه‌هاى نبوت پيامبر(ص) نگاشته شده است.

ساختار و گزارش محتوا

کتاب داراى مقدمه ناشر، تقديم و 21 فصل مى‌باشد. نويسنده کتاب با تأكيد بر اهميت عقل در استدلال و تقسيم علم به علم ضرورى (بديهى) و نظرى (اكتسابى) و بحث از ضرورت و دليل و احكام عقل و احكام سمع به موضوع شناخت خداوند و امورى كه بدان مى‌انجامد مى‌پردازد و قول نصارى در مورد خداوند كه برخى عيسى را خدا، برخى پسر خدا و گروهى يكى از سه آلهه مى‌دانند، پرداخته و در ادامه معنى وحدانيت خداوند را يادآور مى‌شود. بحث از صحّت تكليف درآمدى است بر بحث از نبوت انبياء.

در اين قسمت ابتدا به تعريف «تكليف» پرداخته و سپس از وجوب تكليف، شرعيت تكليف، شروط صحت امر، زمان امر و اقسام امر سخن به ميان مى‌آيد. در ادامه به معرفى انبياء، بيان اقسام منكران نبوّت و اختلافات موجود ميان ايشان به همراه ابطال استدلالات آنها پرداخته و پس از آن شروط سه‌گانه صحت نبوّات و نيز حجّت‌هاى انبياء الهى را ذكر مى‌كند و ارتباط ميان معجزات و نبوّت را يادآور مى‌شود. بيان اقسام وحى، شرائط تبليغ پيام الهى توسط پيامبر و روش آن، تفاوت ميان نبى و رسول و وجوب تبليغ رسالت نيز از جمله موضوعاتى است كه در کتاب مورد بررسى قرار گرفته است. پس از آن موضوع مدّت زمان عالَم و شمار پيامبران، خلقت حضرت آدم، آدم و فرزندان آدم و... مورد بحث قرار گرفته است.

در ادامه از اثبات نبوت پيامبر خاتم(ص) سخن به ميان آمده و نشانه‌هاى نبوت ايشان كه همان معجزات باشد، را يادآور مى‌شود. ابتدا به بزرگترين معجزه پيامبر؛ يعنى قرآن كريم پرداخته و وجوه اعجاز آن را يادآور مى‌شود، پس از آن ساير معجزاتى كه نشانه‌هاى اثبات نبوت پيامبر اكرم(ص) هستند را ذكر مى‌كند. در ادامه به ذكر بشارت‌هايى كه انبياء پيشين دربارۀ نبوت پيامبر اسلام به أمت‌هاى خويش داده‌اند و غيره پرداخته و شمه‌اى از فضائل و كمالات اخلاقى پيامبر اكرم(ص)، جريان آغاز بعثت و غيره را ذكر مى‌كند.


پیوندها

مطالعه کتاب أعلام النبوة در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور