أنوار الفقاهة: كتاب الحدود و التعزيرات

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أنوار الفقاهة: کتاب الحدود و التعزیرات
نام کتاب أنوار الفقاهة: کتاب الحدود و التعزیرات
نام‌های دیگر کتاب کتاب الحدود و التعزیرات
پدیدآورندگان مکارم شیرازی، ناصر (نويسنده)

بهادری، ابراهیم (محقق)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏1377
موضوع تعزیه (فقه)

حدود (فقه)

فقه جعفری - قرن 14

ناشر مدرسة الإمام علي بن أبي‌طالب(علیه‌السلام)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1377 هـ.ش
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE543AUTOMATIONCODE


معرفى اجمالى

أنوار الفقاهة في أحكام العترة الطاهرة: کتاب الحدود و التعزيرات حاصل دروس خارج فقه آیت‌الله ناصر مكارم شيرازى در موضوع حدود و تعزيرات اسلامى است كه به همت برخى از شاگردان وى گردآورى و تقرير و توسط مدرسه علميه الإمام علي بن أبي‌طالب(ع) در قم منتشر شده است.


انگيزه تأليف

نگارنده تلاش دارد وظايف و اختيارات حكومت و حاكم اسلامى را در اجراى حدود و تعزيرات بررسى كرده و اهميت اجراى حدود و تعزيرات و ابعاد و آثار مختلف آنها را در سلامت جامعه اسلامى از فساد تبيين نمايد.

وى بر آن است تا مسائل مستحدثه فقهى در اين زمينه را مطرح و بررسى كند.

ساختار

به روش فقه استدلالى و با بهره‌گيرى از ادله کتاب، سنت و عقل به تبيين مباحث حدود و تعزيرات كه از ابواب فقه معاملات است مى‌پردازد

گزارش محتوا

ابتدا فلسفه تشريع حدود و تعزيرات و علت اهتمام شارع به اجراى آنها بررسى و تعريفى از حدّو تعزير و اقسام حدود و فرق بين حد و تعزير ارائه شده است.

پس از آن اقسام حدود نزد اهل سنت بيان و حد زنا و حكم زنا و مصاديق آن تبيين شده است.

نويسنده شرط تحقق زنا براى زانى يا زانيه را عقل، بلوغ و اختيار دانسته و به برخى از شبهات فقهى در مورد شروط تحقق زنا اشاره و مواردى را كه فردى با عذرى مرتكب زنا مى‌شود، به ويژه درباره شروط احصان و معناى احصان در زنا، توضيح مى‌دهد.

در ادامه نگارنده به راه‌هاى اثبات زنا و شرايط اقرار به زنا و موارد حد قذف در اقرار به زنا و انواع اقرار اشاره نموده و احكام مربوط به اقامه بينه براياثبات زنا و اقامه شهود و شرايط شهادت در زنا را بيان مى‌كند. وى همچنين به مقدار حد زنا با توجه به اقسام و كيفيت زنا به ويژه زناى محصه و زناى به عنف و ميزان شلاق و يا حكم به سنگسار در صورت زناى محصنه مى‌پردازد و در صورت تكرار زنا، احكام شرعى آن راتبيين مى‌كند.

در همين زمينه به برخى از آداب و شرايط اجراى حدود نيز اشاره، و مستحبات، واجبات، مكروهات و محرمات اجراى حد و كيفيت اجراى حد به ويژه شلاق زدن و سنگسار وهمچنين علنى بودن اجراى حدود را از لحاظ فقهى، بيان نموده است.

در پايان کتاب نيز، مطالبى در خصوص حجيت علم قاضى تحليل و ديدگاه‌هاى برخى از موافقان و مخالفان حجيت علم قاضى، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

نشانى منابع مورد استفاده مؤلف، در پاورقى آمده است.


پیوندها

مطالعه کتاب أنوار الفقاهة: کتاب الحدود و التعزیرات در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور