أنوار النبي صلّی‌الله‌عليه‌وسلّم أسرارها و أنواعها

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أنوار النبي صلّی الله عليه و آله و سلّم أسرارها و أنواعها
NUR02422J1.jpg
پدیدآوران

ابن سبعین، عبدالحق بن ابراهیم (نويسنده)

مزیدی، احمد فرید (محقق)
ناشر دار الآفاق العربية
مکان نشر قاهره - مصر
سال نشر 1428 ق یا 2007 م
چاپ 1
موضوع

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت نامه

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - فضایل
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏55‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏8
نورلایب مشاهده

أنوار النبي، أسرارها و أنواعها رساله كوتاهى است در بيان انوار سى و سه‌گانه نبى مكرّم اسلام(ص) كه به قلم ابن سبعين از عرفا، زهاد و فلاسفه قرن هفتم هجرى نگاشته شده است. رساله سبک عرفانى و صوفيانه دارد و نويسنده آن به جهت برخى عقايد خاص از جانب گروه‌هاى مختلف مورد انتقاد واقع شده است. نويسنده انواع انوار محمديّه را در اين رساله ذكر مى‌كند چرا كه انوار حضرت به اعتبار متعلقات و مضافاتى كه دارند مختلف و گوناگون مى‌شوند.

وى در اين رساله به سى و سه نور از انوار آن حضرت مى‌پردازد و معتقد است نورها بيش از اين بوده و به شمارش در نمى‌آيد چرا كه تمام انبياء و اولياء از نور محمديه هستند و نيز هر نورى كه در نتيجه انجام عملى صالح ايجاد مى‌شود از نور محمديه سرچشمه مى‌گيرد.

احمد فريد المزيدى محقق و شارح کتاب الانوار، با استفاده از كلمات بزرگان اهل عرفان و علماى اهل تحقيق به شرح آن پرداخته است. کتاب مشتمل است بر مقدمه‌اى طولانى از محقق در معرفى نويسنده و پاسخ به اعتراضاتى كه بر وى شده است.

فهرستى از محتواى کتاب

فهرست كامل انوار النبى كه در اين رساله مطرح و شرح شده عبارتند از: نور عزته، نور الغاية الانسانية، نور الادراك، نور النبوة، نور النشأة، نور السابقة، نور التشريف، نور التدلل، نور التركيب، نور المولد، نور الخلقة، نور التربية، نور الانتقال، نور النهاية، نور التضمن، نور العادة، نور التسخير، نور الاتباع، نور اللواحق، نور الجاه، نور الخطابة، نور المقايسة، نور التفضيل، نور الاحاطة، نور الحصر، نور الكشف، نور التزكية، نور المكافة الكبرى، نور الانفراد، نور الذّكر و العلامة، نور العلانية، نور الخصوصية في اول حاله، نور الخير المحض، نور اللواء و نور العبودية.

نويسنده در اين رساله به اختصار به معرفى و بيان انوار مذكور پرداخته و پس از آن شارح به نحو تفصيلى به شرح يكايك آنها مى‌پردازد.