أنيس الفقهاء في تعريفات الألفاظ المتداولة بين الفقهاء

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أنیس الفقهاء في تعریفات الألفاظ المتداولة بین الفقهاء
نام کتاب أنیس الفقهاء في تعریفات الألفاظ المتداولة بین الفقهاء
پدیدآورندگان قونوی، قاسم بن عبد‌الله (نويسنده)
زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏147‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏9‎‏الف‎‏8
موضوع فقه - اصطلاحها و تعبیرها
ناشر دار ابن الجوزي
مکان نشر ریاض - عربستان
سال نشر 1427 هـ.ق
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE12256AUTOMATIONCODE


معرفى اجمالى

أنيس الفقهاء في تعريفات الألفاظ المتداولة بين الفقهاء، تأليف شيخ قاسم قونوى، به زبان عربى است. اين کتاب در توضيح الفاظ متداول و معروف بين فقهاء است.

اين اثر يكى از کتاب‌هاى ارزشمند در باب اصطلاحات رايج در فقه است. نويسنده با استفاده از كتب متعدد لغت و آيات و احاديث، اصطلاحات مزبور را توضيح داده است. اين کتاب توسط احمد بن عبدالرزاق كبيسى تحقيق شده است.

ساختار

کتاب از مقدمه محقق، مقدمه مؤلف و متن تشكيل شده است. متن اثر علاوه بر اينكه شامل تمام كتب فقهى، از کتاب الطهارة تا کتاب الوصايا است، يك «ذيل» را نيز در بر دارد كه در آن پاره‌اى از اصطلاحات كه به فقه و فقها مربوط است، ولى نمى‌توان آنها را در باب خاصى از ابواب فقه گنجاند، توضيح داده شده است.

گزارش محتوا

محقق در مقدمه خويش از نام کتاب و نام مؤلف آن، نسخ خطى و ويژگى آنها، روش مؤلف و ويژگى‌هاى کتاب وى و عمل خويش در تحقيق اين کتاب سخن گفته است.

مؤلف سخن خويش را در کتاب طهارت، با توضيح واژه‌هاى «کتاب»، «طهارت»، «طهور» و... آغاز كرده و در کتاب وصايا با شرح واژه‌هاى «وصيت»، «فرائض»، «عصبه» و... «تناسخ در ميراث»، «حيل» و «ترفق» به پايان برده است. آنگاه پس از طرح يك مسئله، عنوان «ذيل» را گشوده و در ذيل آن، واژه‌هاى «شيخان»، «طرفان»، «آخران»، «حنيف»، «فقه»، «فقيه»، «شريعت»، «مشروعات»، «فتوا»، «مستفتى» و «مفتى» را توضيح داده‌است؛ مثلا در ذيل عنوان «حنيف» نوشته: حنيف، يعنى كسى كه از هر دين باطلى روى برتافته و به دين حق روى آورده است. حنيفه، قبيله‌اى است از عرب و «تاء» آن براى مبالغه است، نه براى تأنيث، مثل «تاء» خليفه و علامه و...

وضعيت کتاب

کتاب داراى پاورقى‌هاى بسيار در توضيح پاره‌اى از مطالب و واژه‌ها و نيز در ذكر منابع و... است. در پايان کتاب، بخش فهرست‌ها، مشتمل بر فهرست «آيات»، «احاديث»، «مصطلحات به ترتيب حروف الفبا»، «اعلام»، «مراجع» و «موضوعات» ذكر شده است.


پیوندها

مطالعه کتاب أنیس الفقهاء في تعریفات الألفاظ المتداولة بین الفقهاء در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور