أهل‌البيت عليهم‌السلام في المكتبة العربية‌

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أهل البيت علیهم السلام في المکتبة العربية
NUR03284J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسة آل البیت علیهم السلام لاحیاء التراث (اعداد)

طباطبایی، عبدالعزیز (نويسنده)
ناشر موسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1417 هـ.ق
چاپ 1
شابک964-319-032-3
موضوع

ائمه اثناعشر - کتاب شناسى

خاندان نبوت - کتاب‎شناسی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏Z‎‏ ‎‏7835‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏1376
نورلایب مشاهده


أهل البيت علیهم‌السلام في المکتبة العربية تألیف عبدالعزیز طباطبایی، از جمله آثار معاصر است که در آن مجموعه آثار مؤلفان غير شيعى درباره اهل بيت جمع‌آورى و کتاب‌شناسى شده است. مؤلف اين اثر كه از کتاب‌شناسان و فهرست نويسان مشهور در عصر حاضر است در مقدمه کتاب مى نويسد: اين مجموعه، منحصر به كتب عربى است چون اگر كتب فارسى و اردو و تركى و زبانهاى ديگر در اين موضوع جمع آورى شود فراوان خواهد بود. از سويى ديگر اين کتاب‌شناسى به كتبى پرداخته كه (تمام آن) اختصاص به اهل بيت دارند و اگر كتبى را كه بخشى از آنها به اين موضوع پرداخته، در نظر بگيريم باز هم فراوان خواهد شد. همه اين مطالب وقتى جالب تر است كه فشار مخالفان اهل بيت و اوضاع و شرايط سخت نسبت به ترويج و تبليغ زندگى آن بزرگان را در نظر بگيريم.

اين اثر به كتب شيعيان درباره اهل بيت نمى‌پردازد و محدود به زمان خاصى نيست. همچنين محدود به كتب چاپ شده نيست بلكه كتبى را كه در فهرست‌هاى مختلف آمده معرفى كرده است.

روش تأليف

به دليل تبحّرى كه مؤلف اين کتاب علامه عبدالعزيز طباطبائى در موضوع کتاب‌شناسى و نسخه شناسى دارد، ضمن معرفى آثار به نسخه‌هاى موجود آنها در کتابخانه‌هاى جهان هم اشاره مى‌كند.

ترتيب معرفى كتب در اين اثر، بر اساس نام الفبايى کتاب‌هاست و پس از آن نام و نسب مؤلف و گاه معرفى اجمالى او را در پى آورده است.

اين کتاب پيش تر به صورت مقالاتى پيوسته در مجله تراثنا منتشر شده و بعد از درگذشت نويسنده آن، به صورت کتاب منتشر شد.

معرفى مؤلفان گاه به شرح حال مفصل آنان تبديل شده است مثلاً به مناسبت معرفى کتاب مناقب اميرالمؤمنين نوشته اعمش كه آلوسى از آن خبر داده، صفحات زيادى را به شرح حال اعمش اختصاص داده است. همچنين در مواردى به ديگر آثار يك مؤلف اشاره مى‌كند.

معرفى نسخه‌هاى خطى يك اثر كه اين کتابشناس بزرگ به آنها اشاره كرده براى تحقيق و تصحيح آثار و مراجعه محققان سودمند خواهد بود.

منابعى كه مؤلف در معرفى آثار مربوط به اهل بيت از آنها استفاده كرده است متعددند. به گفته خود وى در مقدمه، اين کتاب‌ها را در طول مطالعاتش از قديم جمع آورى كرده و ظاهراً در صدد بيان معرفى منابع در پايان اثر نبوده است بخصوص كه اين کتاب پس از درگذشت مؤلف سامان يافته است.

بنابر اين منابع اين اثر عبارتند از کتاب‌هاى متعددى كه مؤلف نام آنها را هنگام معرفى هر اثر ذكر كرده است.