أهل البيت عليهم السلام في المكتبة العربية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أهل البيت علیهم السلام في المکتبة العربية
نام کتاب أهل البيت علیهم السلام في المکتبة العربية
پدیدآورندگان مؤسسة آل البیت علیهم السلام لاحیاء التراث (اعداد)

طباطبایی، عبد العزیز (نويسنده)

زبان عربی
کد کنگره ‏Z‎‏ ‎‏7835‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏1376
موضوع ائمه اثناعشر - کتاب شناسى

خاندان نبوت - کتاب شناسی

ناشر موسسة آل البیت (علیهم السلام) لإحیاء التراث
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1417 هـ.ق
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE3284AUTOMATIONCODE


أهل البيت علیهم السلام في المکتبة العربية تألیف عبدالعزیز طباطبایی، از جمله آثار معاصر است که در آن مجموعه آثار مؤلفان غير شيعى در باره اهل بيت جمع‌آورى و كتابشناسى شده است. مؤلف اين اثر كه از كتاب‌شناسان و فهرست نويسان مشهور در عصر حاضر است در مقدمه كتاب مى نويسد: اين مجموعه، منحصر به كتب عربى است چون اگر كتب فارسى و اردو و تركى و زبانهاى ديگر در اين موضوع جمع آورى شود فراوان خواهد بود. از سويى ديگر اين كتابشناسى به كتبى پرداخته كه (تمام آن) اختصاص به اهل بيت دارند و اگر كتبى را كه بخشى از آنها به اين موضوع پرداخته، در نظر بگيريم باز هم فراوان خواهد شد. همه اين مطالب وقتى جالب تر است كه فشار مخالفان اهل بيت و اوضاع و شرايط سخت نسبت به ترويج و تبليغ زندگى آن بزرگان را در نظر بگيريم.

اين اثر به كتب شيعيان در باره اهل بيت نمى‌پردازد و محدود به زمان خاصى نيست. همچنين محدود به كتب چاپ شده نيست بلكه كتبى را كه در فهرست‌هاى مختلف آمده معرفى كرده است.

روش تأليف

به دليل تبحّرى كه مؤلف اين كتاب علامه عبدالعزيز طباطبائى در موضوع كتابشناسى و نسخه شناسى دارد، ضمن معرفى آثار به نسخه‌هاى موجود آنها در كتابخانه‌هاى جهان هم اشاره مى‌كند.

ترتيب معرفى كتب در اين اثر، بر اساس نام الفبايى كتاب‌هاست و پس از آن نام و نسب مؤلف و گاه معرفى اجمالى او را در پى آورده است.

اين كتاب پيش تر به صورت مقالاتى پيوسته در مجله تراثنا منتشر شده و بعد از درگذشت نويسنده آن، به صورت كتاب منتشر شد.

معرفى مؤلفان گاه به شرح حال مفصل آنان تبديل شده است مثلاً به مناسبت معرفى كتاب مناقب امير المؤمنين نوشته اعمش كه آلوسى از آن خبر داده، صفحات زيادى را به شرح حال اعمش اختصاص داده است. همچنين در مواردى به ديگر آثار يك مؤلف اشاره مى‌كند.

معرفى نسخه‌هاى خطى يك اثر كه اين كتابشناس بزرگ به آنها اشاره كرده براى تحقيق و تصحيح آثار و مراجعه محققان سودمند خواهد بود.

منابعى كه مؤلف در معرفى آثار مربوط به اهل بيت از آنها استفاده كرده است متعددند. به گفته خود وى در مقدمه، اين كتاب ها را در طول مطالعاتش از قديم جمع آورى كرده و ظاهراً در صدد بيان معرفى منابع در پايان اثر نبوده است بخصوص كه اين كتاب پس از درگذشت مؤلف سامان يافته است.

بنابر اين منابع اين اثر عبارتند از كتاب‌هاى متعددى كه مؤلف نام آنها را هنگام معرفى هر اثر ذكر كرده است.


پیوندها

مطالعه کتاب أهل البيت علیهم السلام في المکتبة العربية در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور