أهل البيت في مصر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أهل البيت في مصر
NUR10777J1.jpg
پدیدآوران

شوقی، محمد (محقق)

عده من الباحثین و المفکرین المصریین (نويسنده)

خسروشاهی، هادی (اعداد)
ناشر المجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الإسلامية، المعاونية الثقافية، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیة
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1427 هـ.ق یا 2006 م
چاپ 1
شابک964-8889-26-0
موضوع

آرامگاه‏ها - مصر

امام زاده‏ها - مصر

زیارتگاه‏های اسلامی - مصر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏263‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏9
نورلایب مشاهده


أهل البيت في مصر مجموعه مقالاتى از نويسندگان معاصر عرب درباره مقابر و مشاهد منسوب به خاندان پيامبر در كشور مصر است که به همت سید هادی خسروشاهی گردآوری شده است.

در كشور مصر بارگاه‌هايى منتسب به چند تن از ائمه(ع) يا فرندان آنان وجود دارد كه مشهورترين آنها مقام و بارگاه رأس الحسين(ع) و بارگاه حضرت زينب(س) است. در اين کتاب علاوه بر گفتارهايى درباره اين دو بارگاه، از مقابر ديگرى كه كمتر وجود آنها در مصر شهرت دارد سخن رفته است: سيده نفيسه، سكينه و فاطمه دختران امام حسين(ع)، رقيه دختر اميرالمؤمنين، ابراهيم فرزند امام مجتبى(ع) و نوه‌اش حسن انور، امام سجاد و فرزندش زيد بن على شهيد، محمد و عايشه فرزندان امام جعفر صادق(ع)، كلثوم نوه آن حضرت و برخى ديگر از ذريه پيامبر كه بارگاه‌هايى در آنجا به نام آنان وجود دارد.

روشن است كه قبر افرادى چون امام سجاد(ع) و فرزندش زيد شهيد در مصر نيست و ديگر بارگاه‌ها نيز از قديم محل بررسى و نظرات مختلف بوده است.

روش تأليف

در اين کتاب بيش از آنكه به تحقيق و بررسى صحت و سقم اين بارگاه‌ها و علت انتساب آن به افراد فوق پرداخته شود، به بيان شرح حالى از اين افراد پرداخته و سپس از وضعيت مقبره و بارگاه سخن به ميان آورده است. بنابراين نويسندگان اين مجموعه، وجود اين مقابر را به گونه‌اى مفروغ عنه گرفته و چندان درباره آن بحث نكرده‌اند بلكه به وضع ظاهرى بارگاه پرداخته‌اند. در مجموع بايد گفا جنبه ادبى و خطابى اين مقالات بيش از جنبه علمى آن بوده و استدلال و ارجاع به منابع به ندرت در آن ديده مى‌شود.

مقالات اين مجموعه از جاهاى مختلف اخذ شده و نويسندگان آن متعددند.


وابسته‌ها