إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب عجل فرجه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب‏ عجل فرجه
نام کتاب إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب‏ عجل فرجه
نام‌های دیگر کتاب
پدیدآورندگان یزدی حائری، علی بن زین‌العابدین (نويسنده)

عاشور، علی (مصحح)

زبان عربی
کد کنگره ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ی‎‏4‎‏الف‎‏7‎‏ ‎‏1380
موضوع محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - غیبت

مهدویت

مهدویت - غیبت

ناشر مؤسسة الأعلمي للمطبوعات
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1422 هـ.ق یا 2002 م
کد اتوماسیون AUTOMATIONCODE10771AUTOMATIONCODE


معرفى اجمالى

إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب، نوشتۀ على بن زين‌العابدين حائرى يزدى، تحليلى روايى و حديثى دربارۀ اثبات وجود مقدس امام زمان حضرت مهدى(عج) و نيز پاسخ به شبهات منكران وجود حضرت است.

ساختار و گزارش محتوا

کتاب در دو جلد و شامل ده فصل(غصن) مى‌باشد. نويسنده برپايۀ آيات قرآن كريم و احاديث و نيز اقوال علماى شيعه و اهل سنت، عموم مسائل مربوط به مهدويت را مورد بحث و بررسى قرار داده و وجود حضرت و نيز ظهور ايشان را امرى حتمى و يقينى دانسته است. وى به اين منظور نخست آن دسته از آياتى را كه ائمه اهل بيت عليهم‌السلام بر وجود امام مهدى(عج)، اوصاف، حالات و چگونگى ظهورش تطبيق داده‌اند، آورده است و آن‌گاه به نقل و شرح احاديث و اخبارى پرداخته كه از طريق شيعه و اهل سنت دربارۀ ويژگى‌هاى امام مهدى(عج) و علائم و نشانه‌هاى آخر الزمان روايت شده است. از ديدگاه نويسنده زمين هيچ‌گاه از حجت خدا خالى نمى‌شود و امامت منصبى است خدايى و مشروط به بلوغ و تكليف نيست. او همچنين بر اين باور است كه خداوند در قرآن و نيز در کتاب‌هاى آسمانى پيشين از ظهور مهدى(عج) خبر داده و به دنبال آن رسول خدا(ص) و ائمه هم آن را پيشگويى كرده و از آن خبر داده‌اند. به باور وى، بنا به دلايل نقلى فراوان، امام مهدى(ع) متولد شده و هم اكنون در حال حيات است و بر اعمال و رفتار مردم و شيعيانش نظارت دارد. وى مشاهدۀ امام مهدى(عج) در دورۀ غيبت كبرى را دليل اين ادعا دانسته و آن را با نقل رواياتى از اهل سنت مورد تأييد قرار داده است. آخرين فصل کتاب به بيان علائم عصر ظهور اختصاص يافته و در آن آيات و احاديث مربوط به اين موضوع مورد بررسى قرار گرفته است.

نسخه‌شناسى

نسخۀ خطى از اين کتاب به خط مؤلف كه در سال 1326ق کتابت شده موجود است. اين کتاب در سال 1404ق توسط «موسسه الأعلمى للمطبوعات» بيروت منتشر شد.

نسخه حاضر در برنامه با تحقيق علامه سيد على عاشور در قطع وزيرى با جلد گالينگور در دو جلد(جلد اول 440 صفحه و جلد دوم 320 صفحه) براى بار نخست در سال 1422 ه‍.ق2002/‌م با شكلى جديد توسط «مؤسسة الأعلمى للمطبوعات» بيروت، منتشر شده است.

منابع مقاله

  1. فهرس التراث، ج 2، ص 269.
  2. مقدمه محقق.


پیوندها

مطالعه کتاب إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب‏ عجل فرجه در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور