القرآن في مدرسة أهل البيت عليهم‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الـقرآن فی مدرسه اهل بیت علیهم‌السلام
NUR03111J1.jpg
پدیدآوران موسوی، هاشم (نویسنده)
ناشر مرکز الغدير للدراسات الإسلامية
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1420 ق
چاپ 1
موضوع

قرآن - بررسی و شناخت

قرآن - تحریف

قرآن - تحقیق
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏65‎‏/‎‏3‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏8‎‏ق‎‏4‎‏ ‎‏1379
نورلایب مشاهده

القرآن في مدرسة أهل البيت عليهم‌السلام كتابى است به قلم سيد‌‎هاشم الموسوى كه بدين پرسش پاسخ مى‌دهد و راه چاره اين اختلافات را در پيروى از مكتب اهل‌بيت پيامبر عليهم- الصلاة و السلام معرفى مى‌نمايد چنانكه پيامبر(ص)خود در حديث ثقلين بدين مهم تصريح فرمودند.

مراد از مدرسه اهل‌بيت عليهم‌السلام همان بنيان رفيع و شامخ علمى است كه ايشان براساس كتاب و سنت بنا نهاده‌اند و آنرا پشت به پشت از پيامبر اكرم(ص) ميراث برده‌اند.

مطالبى كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده عبارتند از: تعريف لغوى و اصطلاحی «وحى»، انواع وحى در قرآن، أشكال وحى نازله بر پيامبران(ع)، آغاز وحى، چگونگى نزول قرآن كريم، حكمت نزول تدريجى قرآن، مصونيت قرآن از تحريف، جمع و تدوين قرآن و بررسى رواياتى كه در اين زمينه وارد شده است،

ترتيب آيات و سور قرآنى، سوره‌هاى مكى و مدنى در قرآن، تعريف لغوى و اصطلاحى تفسير، بيان ديدگاههاى گوناگون در مورد اينكه چه كسى شايستگى تفسير اين كتاب آسمانى را داراست؟

مرجع در تفسير قرآن كيست؟نقش علم لغت در تفسير قرآن، تفسير و سياق قرآني، تأويل، روش تفسيرى مكتب اهل‌بيت(ع)،

كه مبتنى بر عناصر ذيل است:1-روايات نبوى(ص)2-علم لغت 3-عقل،

تفسير موضوعى، تفسير قرآن به قرآن، تفسير و أخبار آحاد، اسباب نزول، نسخ و ادوات آن، محكم و متشابه و حكمت وجود متشابهات در قرآن، رابطه سنت با قرآن.در الحاقيه كتاب نيز دربارۀ روش شناخت در قرآن كريم مطالبى بيان شده است.

ساختار

كتاب داراى يك مقدمه، يك الحاق، يك خاتمه و بخش‌هاى ذيل مى‌باشد:

الوحى، كيفية نزول القرآن، حفظ القرآن من التحريف، جمع القرآن، التفسير، المرجع في التفسير، اللغة في التفسير، التفسير و السياق القرآني، التأويل، النسخ، المحكم و المتشابه و علاقة السنة بالقرآن.

نسخه‌شناسى

اين كتاب به قلم سيد‌‎هاشم الموسوى نگاشته و در قطع رقعى با جلد شوميز در 207 صفحه اولين بار در سال 1420 هجرى از سوی «مركز الغدير للدراسات الاسلامية» منتشر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب