المعجزة القرآنية حقايق علمية قاطعة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
المعجزه القرآنیه حقایق علمیه قاطعه
NUR03163J1.jpg
پدیدآوران ابوشوفه، احمد عمر (نویسنده)
ناشر دار الکتب الوطنية
مکان نشر بنغازی - لیبی
سال نشر 2003 م
چاپ 1
شابک9959-22-546-1
موضوع قرآن - اعجاز
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏86‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏م‎‏6
نورلایب مشاهده

المعجزة القرآنية حقايق علمية قاطعة احمد عمر ابوشوفة می‎باشد. كتاب پيرامون برخى از مسائل علمى قرآن نوشته شده است. مؤلف دراين كتاب آياتى را بررسى كرده كه بيان‌گر اعجاز علمى قرآن مى‌باشندوى مطالب را به ترتيب زير ارائه نموده است:

فصل اول:المعجزة القرآنية:در اين قسمت ابتدا معجزه را تعريف، براىآن چند شرط ذكر كرده آنگاه در ادامه بيان مى‌كند كه معجزهدو نوع مى‌باشد: حسى و عقلى سپس هر كدام را با توجه به آيات قرآن مجيد توضيح مى‌دهد و بيان مى‌كند كه معجزۀ حسى موقتى است و با وفات پيامبرى كه معجزه را آورده، از بين مى‌رود مانند عصاى موسى، ناقۀ صالح، شق القمر توسط پيامبر(ص).و معجزۀ عقلى آن است كه تا قيام قيامت باقى است و تنها معجزه‌ايى كه تا قيامت باقى است، قرآن كريم مى‌باشد در ادامه برخى ازاقسام معجزات را بررسى كرده است آنگاه اعجاز قرآنكريم را مطرح كرده بعضى از وجوه اعجاز همچون اِخبار از غيب، بيان بعضى از حقايق علمى، فصاحت و بلاغت، آنرا بررسى كرده است.

فصل دوم: اين فصل مربوط است به اينكه قرآن كريم معجزه‌ايىاست جاودانى و اعجاز آن تا قيامت استمرار دارد.

فصل سوم: در اين فصل پيرامون رسم الخط قرآن سخن گفته است.وى در ابتدا انواع رسم الخط را نام برده آنگاه هر كدام از آنهارا با استفاده از آيات قرآن توضيح داده است.

فصل چهارم: در اين فصل اعجاز عددى قرآن كريم بررسى شده است كه در ابتدا آياتى كه اعداد(1 تا 10) در آنها نام برده شده راذكر كرده، آنگاه پيرامون كلمۀ «السبع المثانى» که مراد از آن چيست توضيحاتى ارائه كرده است.

فصل پنجم: اين فصل مربوط است به بررسى حديث معروف «سبعة احرف» وى در ابتدا متن حديث را نقل كرده، سپس توضيح مى‌دهد كه قراءات سبعه غير از احرف سبعه مى‌باشد، آنگاه ديدگاههاى مختلف دربارۀ معناى اين حديث را نقد و بررسى كرده است.

فصل ششم: در اين فصل پيرامون حروف مقطعه سخن گفته است.

فصل هفتم: اين فصل مربوط است به كلماتى كه به صورت مُبهم ذكر شدهو با صراحت نام آنها نيامده است.كه در اين رابطه آيات مربوطه‌را ذكر، علت ابهام‌گويى در آيه را بيان كرده است.مثلاًدر آيۀ 35 بقره كه آمده:«و قلنا يا آدم اسكن انت و زوجكالجنة»مى‌گويد: مقصود از زوجك«حواء» مى‌باشدكه به علت مشهور بودن نام او ذكر نشده است.

فصل هشتم: اين فصل اختصاص دارد به وجود الفاظ غير عربى در قرآن وى در ابتدا اقوال در اين زمينه را ذكر كرده، آنها را نقد و بررسى نموده، در پایان كلماتى را كه گفته شده غير عربى است ودر قرآن وجود دارد طى جدولى ارائه كرده است.

فصل نهم: در اين فصل پيرامون حروف و كلمات پایان آيات بحث كرده است كه در برخى از سوره‌ها، پایان هر آيه با حرف الف ختم شده، در برخى ديگر با حرف نون و...

فصل دهم: در اين فصل دربارۀ مثالهاى قرآن سخن گفته است وى با استفاده از آيات، فوائد مثالهاى قرآنى را توضيح مى‌دهد.

فصل يازدهم: در اين فصل قصه‌هاى قرآن مورد بحث قرار گرفته است كه در ابتدا قصه را از نظر لغت تعريف، آنگاه انواع قصه‌هاى قرآنى را بيان كرده، برخى از آنها را بررسى نموده است.

فصل دوازدهم: اين فصل مربوط است به سوره‌هاى مكى و مدنى كه پس از تعريف هر كدام،ضوابط آنها را بيان كرده است.

فصل سيزدهم: در اين فصل متشابهات قرآن يعنى الفاظ و آياتى كه مشابه هم بوده و تكرار شده‌اند، بحث شده است مانند آيۀ:«و مااهلّ به لغير اللّه»بقره173/ كه، در آيۀ 3 مائده به صورت«لغير الله به»تكرار شده است.

فصل چهاردهم: اين فصل مربوط است به مسالۀ «نسخ در قرآن» وى در ابتدا واژۀ نسخ را از نظر لغت و اصطلاح معنا كرده، آنگاه اقسام آن را بررسى نموده است.

فصل پانزدهم: در اين فصل از اسباب النزول بحث كرده است كه در آن مثالهايى از اسباب نزول، از آيات قرآن بيان كرده است.

فصل شانزدهم: اين فصل اختصاص دارد به مسالۀ «دعا» از نظر قرآن كه در آن آياتى كه موضوع دعا در آنها بيان شده است را ذكر كرده توضيحاتى دربارۀ آنها ارائه كرده است.

اشكالات

 1. از منابع اوليه كمتر استفاده شده است
 2. مطالب كتاب فصل‌بندى نشده است
 3. برخى از مباحث مطرح شده با موضوع اصلى كتاب كه اعجاز قرآن است ارتباط چندانى ندارد مانند آنچه كه درصفحۀ 187 دربارۀ حروف ادغام و يا صفحۀ 222 دربارۀ مكى و مدنى آورده است.به گونه‌ایى كه برخى از مباحث مربوط به علوم قرآنى با بحث اعجاز مخلوط شده است.
 4. مباحث جنبۀ تجزيه و تحليل علمى ندارد.
 5. از نظرات ديگران كمتر استفاده شده است.

ويژگى‌ها

 1. استفاده از آيات متعدد و فراوان جهت توضيح مباحث
 2. در ابتداى هر مبحث واژه‌هاى مهم تعريف شده است.

نسخه شناسى

كتاب يك جلد، متن آن عربى و داراى 336 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير است:

 1. نوع كاغذ:اعلاء
 2. جلد: گالينگور
 3. نوبت چاپ:نامعلوم
 4. تاريخ انتشار:سال 1424 هجرى قمرى
 5. ناشر:انتشارات دار الكتب الوطنيه، ليبى، بنغازى
 6. داراى مقدمه‌ايى از دكتر احمد دللو
 7. داراى فهرست مطالب كتاب
 8. مؤلف:احمد عمر ابوشوفه
 9. كتاب:المعجزة القرآنيه