النور المبين في قصص الأنبياء و المرسلين (قصص قرآن)؛ به ضمیمه زندگانی چهارده معصوم (علیهم السلام)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
النور المبين فی قصص الأنبياء و المرسلين (قصص قرآن)؛ به ضمیمه زندگانی چهارده معصوم علیهم‌السلام
NUR02332J1.jpg
پدیدآوران

جزایری، نعمت‌الله بن عبدالله (نويسنده)

مشایخ، فاطمه (مترجم)

سیاح، احمد (مصحح)
عنوان‌های دیگر قصص الانبیاء (قصص قرآن)، به ضمیمه زندگانی چهارده معصوم علیهم‌السلام
ناشر فرحان
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1381 ش
چاپ 1
شابک964-92593-7-6
موضوع

پیامبران - سرگذشت‌نامه

قرآن - قصه‎ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏88‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏4‎‏ن‎‏9‎‏ ‎‏1381
نورلایب مشاهده

قصص الأنبياء كه ترجمۀ فارسى آن «قصص قرآن» نام گرفته كتابى است كه توسط مرحوم سيد نعمت‌اللّه جزائرى نگاشته شده است و فاطمه مشايخ آن را به فارسى ترجمه نموده است.

اين كتاب شرحى تفصيلى دربارۀ احوال انبياء و سرگذشت زندگى ايشان است كه مؤلف كتاب آن را به خواست برادران دينى و در جهت تكميل كتاب «رياض الأبرار في مناقب أئمة الأطهار» نگاشته است.

سير كتاب بر اساس روش تحقيق و جستجو در ميان منابع ناب روايى شيعه است و مؤلف سعى نموده تا از داستان‌سرايى و درج خرافات و پيرايه‌هايى كه به زندگى انبياء عظام نسبت داده شده پرهيز نموده و فقط به متن آيات و روايات صحيحه استناد جويد. با اين همه چون متن كتاب متعلق به حدود دو قرن قبل مى‌باشد احيانا در آن به رواياتى برمى‌خوريم كه ظاهرا با مدركات فعلى عصر ما تطابق ندارد يا پذيرش آنها دشوار است كه البته نبايد به صرف عجيب و باور نكردنى بودن آنها را محال دانست.

مترجم محترم كوشيده است در ترجمۀ اثر رعايت امانت را نموده و كليه مطالب متن را بى‌كم و كاست به فارسى برگرداند. وى به جهت تكميل بحث زندگانى 14 معصوم عليهم‌السلام را نيز به كتاب اضافه نموده است. اين كتاب مشتمل بر مقدمه و ابواب و فصول متعدد و يك خاتمه مى‌باشد.