تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره
NUR03985J1.jpg
پدیدآوران قائدان، اصغر (نويسنده)
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 9
شابک978-964-6293-40-3
موضوع

زیارتگاه‌‏های اسلامی

عربستان سعودی - مکه - تاریخ

مدینه - آثار تاریخی

مدینه - تاریخ

مکه - آثار تاریخی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DS‎‏ ‎‏211‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏2‎‏ت‎‏2‎‏ ‎‏1386

تاريخ و آثار اسلامى مكه مكرمه و مدينه منوره، از آثار اصغر قائدان، پژوهشى است بر اساس مستندترين و اصيل‌ترين منابع تاريخى قرون اوليه اسلامى و پژوهش‌هاى متأخر و جديد به زبان فارسى.

از آنجا كه بسيارى از اين اماكن، بر اثر حوادث طبيعى و يا اهداف مغرضانه، دستخوش تخريب و ويرانى گرديده است، لذا فصل‌هايى از كتاب، به شناسايى دقيق اين مناطق اختصاص يافته است (ر.ک: مقدمه، ص18).

سير تاريخى آثار و اماكن مقدس مكه و مدينه از آغاز تاكنون در دو بخش مورد بررسى قرار گرفته است.

بخش اول درباره آثار و اماكن مقدس مكه مكرمه و بخش دوم درباره آثار و اماكن مقدس مدينه منوره مى‌باشد.

بخش اول كتاب شامل نه فصل و بخش دوم كتاب شامل هفت فصل مى‌باشد.

در مقدمه كتاب، به موقعيت جغرافيايى و تاريخى شبه جزيره عربستان، عرب و اقسام آن و همچنين دين در اين شبه جزيره، اشاره شده است.

در بخش اول، سير تاريخى مكه، كعبه و مسجد الحرام، كوه‌ها و شعب‌هاى مهم مكه، مساجد و خانه‌هاى تاريخى موجود و تخريب‌شده در دوران سعودى، قبرستان ابوطالب و مزار شهداى فخ، ميقات‌هاى حج و حدود حرم، مشاعر مقدس و اماكن تاريخى بين مكه و مدينه، مورد بررسى قرار گرفته است.

از خانه‌هاى تخريب‌شده در دوران سعودى مى‌توان به خانه ارقم بن ابى‌ارقم، دارالندوه (انجمن مشورت)، خانه‌هاى حضرت خديجه و حضرت ابوطالب، حمزه سيدالشهداء، عبدالله بن جدعان، حارث بن عبدالمطلب و امام جعفر صادق(ع) اشاره كرد.

مؤلف در توضيح هركدام از اين اماكن، به موقعيت قديم و فعلى آن، جايگاه و اهميت آن و اجمالى از تاريخچه آن اشاره مى‌كند.

درباره زادگاه امام جعفر صادق(ع) چنين مى‌خوانيم:

«ششمين امام شيعيان در خانه‌اى معروف به دار ابى‌سعيد، نزديك دار العجله (سمت صفا و مروه) به دنيا آمدند. فاسى مكى كتيبه‌اى در اين خانه ديده كه بر آن نوشته شده بود: «هذا مولد جعفر الصادق(ع) و دخله النبي(ص)». بر اساس اين كتيبه، بايد گفت اين خانه علاوه بر آنكه زادگاه امام صادق(ع) بوده، پيامبر(ص) نيز به آن وارده شده‌اند. خانه يادشده در سال 623ق، تعمير گرديد. گفته مى‌شود كه تولد «جعفر طيار» نيز در همين خانه بوده است. زادگاه امام صادق(ع) در دوران سعودى، همراه دار العجله تخريب شد» (متن كتاب، ص127).

بخش دوم كتاب با عنوان تاريخ و آثار اسلامى مدينه منوره، حاوى تاريخچه و موقعيت اين شهر، مسجد النبى و آثار آن، خانه‌ها و مساجد تخريب‌شده در دوران سعودى، مساجد، مقابر و زيارتگاه‌ها، كوه‌ها، وادى‌ها و ثناياى مدينه و در پايان مساجد و مناطق تاريخى اطراف مدينه مى‌باشد.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.