خامنه‌ای، سید علی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
خامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران
نام خامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران
نام های دیگر حسینی خامنه‌ای، سید علی بن سید جواد

آی‍ت‌ال‍ل‍ه‌ خ‍ام‍ن‍ه‌ای

ح‍س‍ی‍ن‍ی‌، ع‍ل‍ی‌

خ‍ام‍ن‍ه‌ئ‍ی‌، ع‍ل‍ی‌

نام پدر سید جواد حسینی خامنه‌ای
متولد ۲۹ فروردین ۱۳۱۸ ه‍.ش

۲۸ صفر ۱۳۵۸ ه‍.ق

محل تولد مشهد
رحلت
اساتید سید جواد حسینی خامنه‌ای، حاج آقا حسین بروجردی، امام خمینی، حسین علی منتظری

میرزا محمد مدرس یزدی،علامه طباطبایی


برخی آثار اجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بحث حول الصابیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرارداد ترک مخاصمه و آتش‌بس / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏11 کلمه حول الصحوه الاسلامیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏آخوند باید روحانی باشد: توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به طلاب و علمای حوزه‌های علمیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏آراء القائد الماضی الجهادی لایه الله السید الخامنئی (دام ظله) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏آزادی در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏آفتاب در سایه: مروری بر دیدگاه رهبری درباره حضرت مهدی (عج) و فلسفه انتظار / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏آمریکا از دیدگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏اخلاق باید محمدی باشد: گوشه‌هایی از سیره‌ی نبوی در بیان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

‏از زلال حکمت: مروری بر آخرین وصیت امیرالمومنین علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کد مؤلف AUTHORCODE6AUTHORCODE

از میلاد تا مدرسه

حضرت آیت‌الله سید على خامنه‌اى، فرزند حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در روز 24 تیرماه 1318 برابر با 28 صفر 1358ق، در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود. ایشان دومین پسر خانواده هستند. زندگى سید جواد خامنه‌اى مانند بیشتر روحانیون و مدرسان علوم دینى، بسیار ساده بود. همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده‌زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند.

رهبر بزرگوار در ضمن بیان نخستین خاطره‌هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده‌شان چنین مى‌گویند:

«پدرم روحانى معروفى بود، امّا خیلى پارسا و گوشه‌گیر... زندگى ما به‌سختى مى‌گذشت. من یادم هست شب‌هایى اتفاق مى‌افتادکه در منزل ما شام نبود! مادرم با زحمت براى ما شام تهیه مى‌كرد و... آن شام هم نان و کشمش بود».

امّا خانه‌اى را که خانواده سید جواد در آن زندگى مى‌كردند، رهبر انقلاب چنین توصیف مى‌كنند:

«منزل پدرى من که در آن متولد شده‌ام تا چهار پنج سالگى من یك خانه 60 الى 70 مترى در محله فقیرنشین مشهد بود که فقط یك اتاق داشت و یك زیرزمین تاریك و خفه‌اى! هنگامى که براى پدرم میهمان مى‌آمد (و معمولاً پدر بنا بر اینكه روحانى و محل مراجعه مردم بود، میهمان داشت) همه ما باید به زیرزمین مى‌رفتیم تا مهمان برود. بعد عده‌اى که به پدر ارادتى داشتند، زمین کوچكى را کنار این منزل خریده به آن اضافه کردند و ما داراى سه اتاق شدیم».

رهبر انقلاب از دوران کودكى در خانواده‌اى فقیر، امّا روحانى و روحانى‌پرور و پاك و صمیمى، این‌گونه پرورش یافت و از چهار سالگى به‌همراه برادر بزرگش، سید محمد به مكتب سپرده شد تا الفبا و قرآن را یاد بگیرند. سپس دو برادر دوران تحصیل ابتدایى را در مدرسه تازه‌تأسیس اسلامى «دارالتعلیم دیانتى» گذراندند.

در حوزه علمیه

ایشان پس از آشنایى با «جامع‌المقدمات» و صرف و نحو در دبیرستان، وارد حوزه علمیه شدند و نزد پدر و دیگر اساتید وقت ادبیات و مقدمات را خواندند.

درباره انگیزه ورود به حوزه علمیه و انتخاب راه روحانیت مى‌گویند:

«عامل و موجب اصلى در انتخاب این راه نورانى روحانیت، پدرم بودند و مادرم نیز علاقه‌مند و مشوق بودند».

ایشان کتب ادبى از قبیل «جامع‌المقدمات»، « سیوطى» و «مغنى» را نزد مدرسان مدرسه «سلیمان‌ خان» و «نواب» خواندند و پدرش نیز بر درس فرزندانش نظارت مى‌كردند.کتاب «معالم» را نیز در همان دوره خواندند. سپس «شرائع الإسلام» و «شرح لمعه» را در محضر پدرش و مقدارى را نزد مرحوم «آقا میرزا مدرس یزدى» و «رسائل» و «مكاسب» را در حضور مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینى و بقیه دروس سطح فقه و اصول را نزد پدرش خواندند و دوره مقدمات و سطح را به‌طور کم‌سابقه و شگفت‌انگیزى در پنج سال و نیم به اتمام رساندند. پدرشان مرحوم سید جواد در تمام این مراحل نقش مهمى در پیشرفت این فرزند برومند داشتند. رهبر بزرگوار انقلاب، در زمینه منطق و فلسفه، کتاب منظومه سبزوارى را ابتدا نزد «مرحوم آیت‌الله میرزا جوادآقا تهرانى» و بعدها نزد مرحوم «شیخ رضا ایسى» خواندند.

در حوزه علمیه نجف اشرف

آیت‌الله خامنه‌اى که از هیجده سالگى در مشهد، درس خارج فقه و اصول را نزد مرجع بزرگ، مرحوم آیت‌الله ‌العظمى میلانى شروع کرده بودند، در سال 1336 به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شدند و با شركت در درس‌هاى خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف، از جمله مرحوم سید محسن حكیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سید یحیى یزدى و میرزا حسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندیدند و قصد اقامت در آنجا نمودند، ولى پدر موافقت نفرمودند؛ لذا پس از مدّتى، به مشهد بازگشتند.

در حوزه علمیه قم

آیت‌الله خامنه‌اى از سال 1337 تا 1343 در حوزه علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه، مشغول شدند و از محضر بزرگانى چون مرحوم آیت‌الله ‌العظمى بروجردى، امام خمینى، شیخ مرتضى حائرى یزدى و علامه طباطبائى استفاده کردند. در سال 1343، براى مواظبت از پدر که یك چشمشان بر اثر «آب مروارید» نابینا شده بود، به مشهد هجرت کردند. خود در این‌باره فرموده‌اند:

«به مشهد رفتم و خداى متعال توفیقات زیادى به ما داد. به‌هرحال، به دنبال کار و وظیفه خود رفتم. اگر بنده در زندگى توفیقى داشتم، اعتقادم این است که ناشى از همان برى است که به پدر، بلكه به پدر و مادر انجام داده‌ام».

ایشان در مشهد از ادامه درس دست‌ برنداشتند و جز ایام تعطیل یا مبازره و زندان و مسافرت، به‌طور رسمى تحصیلات فقهى و اصولى خود را تا سال 1347 در محضر اساتید بزرگ حوزه مشهد، به‌ویژه آیت‌الله میلانى ادامه دادند. همچنین از سال 1343 که در مشهد ماندگار شدند، در کنار تحصیل و مراقبت از پدر پیر و بیمار، به تدریس کتب فقه و اصول و معارف دینى به طلاب جوان و دانشجویان نیز مى‌پرداختند.

مبارزات سیاسى

آیت‌الله خامنه‌اى به گفته خویش: «از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى(ره) هستند». امّا نخستین جرقه‌هاى سیاسى و مبارزاتى و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهید راه اسلام، شهید سید مجتبى نواب صفوى در ذهن ایشان زده است. هنگامى که نواب صفوى با عده‌اى از فدائیان اسلام در سال 31 به مشهد رفته، در مدرسه سلیمان‌ خان، سخنرانى پرهیجان و بیداركننده‌اى در موضوع احیاى اسلام و حاكمیت احكام الهى و فریب و نیرنگ شاه و انگلیس و دروغ‌گویى آنان به ملّت ایران، ایراد کردند. آیت‌الله خامنه‌اى که آن روز، از طلاب جوان مدرسه سلیمان‌ خان بودند، به‌شدت تحت تأثیر سخنان آتشین نواب واقع شدند. ایشان مى‌گویند: «همان وقت جرقه‌هاى انگیزش انقلاب اسلامى به‌وسیله نواب صفوى در من به وجود آمده و هیچ شكى ندارم که اولین آتش را مرحوم نواب در دل ما روشن کرد».

همراه با نهضت امام خمینى(ره)

آیت‌الله خامنه‌اى از سال 1341 که در قم حضور داشتند و حركت انقلابى و اعتراض‌آمیز امام خمینى علیه سیاست‌هاى ضد اسلامى و آمریكاپسند محمدرضا شاه پهلوى، آغاز شد، وارد میدان مبارزات سیاسى شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشیب‌هاى فراوان و شكنجه‌ها و تبعیدها و زندان‌ها مبارزه کردند و در این مسیر از هیچ خطرى نترسیدند. نخستین بار در محرم سال 1383 از سوى امام خمینى(قدس‌سره) مأموریت یافتند که پیام ایشان را به آیت‌الله میلانى و علماى خراسان در خصوص چگونگى برنامه‌هاى تبلیغاتى روحانیون در ماه محرم و افشاگرى علیه سیاست‌هاى آمریكایى شاه و اوضاع ایران و حوادث قم، برسانند. ایشان این مأموریت را انجام دادند و خود نیز براى تبلیغ، عازم شهر بیرجند شدند و در راستاى پیام امام خمینى، به تبلیغ و افشاگرى علیه رژیم پهلوى و آمریكا پرداختند.

اولین بازداشت

بدین خاطر در 9 محرم برابر با 12 خرداد 1342 دستگیر و یك شب بازداشت شدند و فرداى آن روز به شرط اینكه منبر نروند و تحت نظر باشند آزاد شدند. با پیش آمدن حادثه خونین 15 خرداد، باز هم ایشان را از بیرجند به مشهد آورده، تحویل بازداشتگاه نظامى دادند و ده روز در آنجا با سخت‌‌ترین شرایط و شكنجه و آزارها زندانى شدند.

دومین بازداشت

در بهمن 1342 برابر با رمضان 1383، آیت‌الله خامنه‌اى با عده‌اى از دوستانشان بر اساس برنامه حساب‌شده‌اى به مقصد کرمان حركت کردند. پس از دو سه روز توقف در کرمان و سخنرانى و منبر و دیدار با علما و طلاب آن شهر، عازم زاهدان شدند. سخنرانى‌ها و افشاگرى‌هاى پرشور ایشان به‌ویژه در ششم بهمن، سالگرد انتخابات و رفراندوم قلابى شاه، مورد استقبال مردم قرار گرفت. در روز پانزدهم رمضان که مصادف با میلاد امام حسن (ع) بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابى ایشان در افشاگرى سیاست‌هاى شیطانى و آمریكایى رژیم پهلوى، به اوج رسید و ساواك شبانه ایشان را دستگیر و با هواپیما روانه تهران کرد. رهبر بزرگوار، حدود دو ماه به‌صورت انفرادى در زندان «قزل قلعه» زندانى شدند و انواع اهانت‌ها و شكنجه‌ها را تحمل کردند.

سومین و چهارمین بازداشت

كلاس‌هاى تفسیر و حدیث و اندیشه اسلامى ایشان در مشهد و تهران با استقبال کم‌نظیر جوانان پرشور و انقلابى مواجه شد. همین فعالیت‌ها سبب عصبانیت ساواك شد و ایشان را مورد تعقیب قرار دادند؛ بدین خاطر در سال 1345 در تهران مخفیانه زندگى مى‌كردند و یك سال بعد (1346) دستگیر و محبوس شدند. همین فعالیت‌هاى علمى و برگزارى جلسات و تدریس و روشنگرى عالمانه و مصلحانه بود که موجب شد آن بزرگوار بار دیگر توسط ساواك جهنمى پهلوى در سال 1349 نیز دستگیر و زندانى گردند.

پنجمین بازداشت

حضرت آیت‌الله خامنه‌اى، درباره پنجمین بازداشت خویش توسط ساواك مى‌نویسد:

«از سال 48 زمینه حركت مسلحانه در ایران محسوس بود. حساسیت و شدت عمل دستگاه‌هاى جارى رژیم پیشین نیز نسبت به من، که به قرائن دریافته بودند چنین جریانى نمى‌تواند با افرادى از قبیل من در ارتباط نباشد، افزایش یافت. سال 50 مجدداً و براى پنجمین بار به زندان افتادم. برخوردهاى خشونت‌آمیز ساواك در زندان آشكارا نشان مى‌داد که دستگاه از پیوستن جریان‌هاى مبارزه مسلحانه به کانون‌هاى تفكر اسلامى به‌شدت بیمناك است و نمى‌تواند بپذیرد که فعالیت‌هاى فكرى و تبلیغاتى من در مشهد و تهران از آن جریان‌ها بیگانه و به‌ كنار است. پس از آزادى، دایره درس‌هاى عمومى تفسیر و کلاس‌هاى مخفى ایدئولوژى و... گسترش بیشترى پیدا کرد».

ششمین بازداشت

در بین سال‌هاى 1350 و 1353 درس‌هاى تفسیر و ایدئولوژى آیت‌الله خامنه‌اى در سه مسجد «كرامت»، «امام حسن (ع)» و «میرزا جعفر» مشهد مقدس تشكیل مى‌شد و هزاران نفر از مردم مشتاق، به‌ویژه جوانان آگاه و روشنفكر و طلاب انقلابى و معتقد را به این سه مركز مى‌كشاند و با تفكرات اصیل اسلامى آشنا مى‌ساخت. درس نهج‌البلاغة ایشان از شور و حال دیگرى برخوردار بود و در جزوه‌هاى پلى‌كپى‌شده تحت عنوان «پرتوى از نهج‌البلاغة» تكثیر و دست‌به‌دست مى‌گشت. طلاب جوان و انقلابى که درس حقیقت و مبارزه را از محضر ایشان مى‌آموختند، با عزیمت به شهرهاى دور و نزدیكِ ایران، افكار مردم را با آن حقایق نورانى آشنا و زمینه را براى انقلاب بزرگ اسلامى آماده مى‌ساختند. این فعالیت‌ها موجب شد که در دى‌ماه 1353 ساواك بى‌رحمانه به خانه آیت‌الله خامنه‌اى در مشهد هجوم برده، ایشان را دستگیر و بسیارى از یادداشت‌ها و نوشته‌هایشان را ضبط کنند. این ششمین و سخت‌ترین بازداشت ایشان بود و وى تا پاییز 1354 در زندان کمیته مشترك شهربانى زندان بودند. در این مدت، در سلولى با سخت‌ترین شرایط نگه داشته شدند. سختى‌هایى که ایشان در این بازداشت تحمل کردند، به تعبیر خودشان: «فقط براى آنان که آن شرایط را دیده‌اند، قابل فهم است». پس از آزادى از زندان، به مشهد مقدس برگشتند و باز هم همان برنامه و تلاش‌هاى علمى و تحقیقى و انقلابى ادامه داشت. البته دیگر امكان تشكیل کلاس‌هاى سابق را به ایشان ندادند.

در تبعید

رژیم جنایت‌كار پهلوى در اواخر سال 1356، آیت‌الله خامنه‌اى را دستگیر و براى مدت سه سال به ایرانشهر تبعید کرد. در اواسط سال 1357 با اوج‌گیرى مبارزات عموم مردم مسلمان و انقلابى ایران، ایشان از تبعیدگاه آزاد شده، به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمى، علیه رژیم سفاك پهلوى قرار گرفتند و پس از پانزده سال مبارزه مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمل آن همه سختى و تلخى، ثمره شیرین قیام و مقاومت و مبارزه؛ یعنى پیروزى انقلاب کبیر اسلامى ایران و سقوط خفت‌بار حكومتِ سراسر ننگ و ظالمانه پهلوى و برقرارى حاكمیت اسلام در این سرزمین را دیدند.

در آستانه پیروزى انقلاب

در آستانه پیروزى انقلاب اسلامى، پیش از بازگشت امام خمینى(قدس‌سره) از پاریس به تهران، از سوى ایشان، «شوراى انقلاب اسلامى» با شركت افراد و شخصیت‌هاى مبارزى همچون شهید مطهرى، شهید بهشتى، هاشمى رفسنجانى و... در ایران تشكیل گردید؛ آیت‌الله خامنه‌اى نیز به فرمان امام بزرگوار، به عضویت این شورا درآمد. پیام امام توسط شهید مطهرى(ره) به ایشان ابلاغ گردید و با دریافت پیام رهبر کبیر انقلاب، از مشهد به تهران آمدند.

پس از پیروزى

آیت‌الله خامنه‌اى پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پرشور و پرتلاش به فعالیت‌هاى ارزشمند خویش در جهت تحكیم اهداف انقلاب اسلامى ادامه دادند و در این راستا مسئولیت‌هاى بزرگى را عهده‌دار شدند، از قبیل:

 • پایه‌گذارى «حزب جمهورى اسلامى» با همكارى و همفكرى تعدادى از علماى مبارز همچون شهید بهشتى، شهید باهنر، هاشمى رفسنجانى و... در اسفند 1357؛
 • معاونت وزارت دفاع در سال 1358؛
 • سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، 1358؛
 • امامت جمعه تهران، 1358؛
 • نمایندگی امام خمینى(قدس‌سره) در شوراى عالى دفاع، 1359؛
 • نمایندگی مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، 1358؛
 • حضور فعال و مخلصانه با لباس رزم در جبهه‌هاى دفاع مقدس، در سال 1359 با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران؛
 • ریاست جمهورى (به دنبال شهادت محمدعلى رجایى، دومین رئیس جمهور ایران، آیت‌الله خامنه‌اى در مهرماه 1360 باکسب بیش از شانزده میلیون رأى مردمى و حكم تنفیذ امام خمینى(قدس‌سره) به مقام ریاست جمهورى ایران اسلامى برگزیده شدند. همچنین از سال 1364 تا 1368 براى دومین بار به این مقام و مسئولیت انتخاب گردیدند)؛
 • ریاست شوراى انقلاب فرهنگى، 1360؛
 • ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، 1366؛
 • ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى، 1368؛
 • رهبرى و ولایت امت، که از سال 1368، روز چهاردهم خرداد پس از رحلت رهبر کبیر انقلاب، امام خمینى(قدس‌سره)، توسط مجلس خبرگان رهبرى به این مقام والا و مسئولیت عظیم انتخاب شدند و چه انتخاب مبارك و درستى بود که پس از رحلت امام راحل، با شایستگى تمام توانستند امت مسلمان ایران، بلكه مسلمانان جهان را رهبرى نمایند.

تألیف و تحقیق

 1. طرح کلى اندیشه اسلامى در قرآن؛
 2. از ژرفاى نماز؛
 3. گفتارى در باب صبر؛
 4. چهار کتاب اصلى علم رجال؛
 5. ولایت؛
 6. گزارش از سابقه تاریخى و اوضاع کنونى حوزه علمیه مشهد؛
 7. زندگى‌نامه ائمه تشیع (چاپ‌نشده)؛
 8. پیشواى صادق؛
 9. وحدت و تحزب؛
 10. هنر از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌اى؛
 11. درست فهمیدن دین؛
 12. عنصر مبارزه در زندگى ائمه(ع)؛
 13. روح توحید، نفى عبودیت غیر خدا؛
 14. ضرورت بازگشت به قرآن؛
 15. سیره امام سجاد(ع)؛
 16. امام رضا (ع) و ولایتعهدى؛
 17. تهاجم فرهنگى (تدوین‌شده از سخنان و پیام‌هاى معظم‌له)؛
 18. حدیث ولایت (مجموعه پیام‌ها و سخنان ایشان که تاكنون 9 جلد آن چاپ شده است).

ترجمه

 1. صلح امام حسن (ع)، تألیف راضى آل یاسین؛
 2. آینده در قلمرو اسلام، تألیف سید قطب؛
 3. مسلمانان در نهضت آزادى هندوستان، تألیف عبدالمنعم نمرى نصرى؛
 4. ادعانامه علیه تمدن غرب، تألیف سید قطب.وابسته‌ها


اجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اجوبه الاستفتاءات (فارسی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اجوبة الاستفتاءات فی الصوم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بحث حول الصابیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرارداد ترک مخاصمه و آتش بس / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کاوشی در حکم فقهی صابیان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المهادنه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دیوان حافظ شیرازی (جمهوری) / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

آراء القاید / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

صلح امام حسن علیه السلام/ترجمه / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

بازگشت به نهج البلاغه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

العودة إلی نهج البلاغة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

صحیفه حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

افق های آرمانی: مجموعه فرمایش های حضرت امام (ره) درباره انجمنهای اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک الحج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آفتاب در سایه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ولایت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

غریب پیروز پیام رهبر فرزانه انقلاب حضرت ایت الله خامنه‌ای به کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تجلی پیام در افق رسانه ملی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

جوانان از منظر رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مکارم الأخلاق و رذائلها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

راهبردهای اساسی خدمتگزاری در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الأصول الأربعة في علم الرجال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

چهار کتاب اصلی علم رجال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیة الله العظمی امام خمینی (قدس سره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (دام ظله الوارف) / نوع اثر: کتاب / نقش: حاشيه نويس

مناسک الحج / نوع اثر: کتاب / نقش: حاشيه نويس

دروس تربویة من السیرة العلویة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دروس تربویة من السیرة النبویة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حوزه و روحانیت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حوزه و روحانیت در آئینه رهنمودهای مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أحکام الدين للبنات و البنين، لأول سن البلوغ / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حوزه و روحانيت در نگاه رهبري: بيانات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) از سال 1368 تا 1388 / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خاطرات و حکايتها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الکلمات القصار لآیت‌الله العظمي السيد علي الخامنئي دام ظله / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

منتخب الأحکام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أحکام السفر / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آينده در قلمرو اسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

الغزو الثقافي (المقدمات و الخلفيات التاريخية) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الإمامة و الولاية في الإسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فلسطين بين الإسلام و الدکتاتورية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ثورة عاشوراء شمس الشهادة، رؤية جديدة لثقافة ثورة الإمام الحسين (ع) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آمريکا در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيه الله خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فرهنگ و عرصه فرهنگي (اصول، مباني، ضرورتها و مسئوليتها) از رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

انسجام اسلامي در بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي سيد علي خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ترجمه أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

صحنه آرايي دل: دعا، توبه و استغفار در بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

از ژرفاي نماز / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کلمات مضيئة: من نفحات الإمام القائد السيد علي الخامنئي (دام ضله) «مواعظ و وصايات و حکم» / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اشک بايد راز دار باشد: توصيه هاي رهبر معظم انقلاب براي عزاداران، مداحان و مبلغان حسيني / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

در سايه سار رمضان: شهر الله الاکبر در بيان رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيه الله خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پيشواي صادق / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نسيم مبارک عاشورا: مروري بر نهضت خونين محرم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

گوهری که مي ماند، شخصيت حضرت علی(ع) از ديدگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرآن کتاب زندگي در آيينه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شخصيت و سيره معصومين عليهم السلام در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

امانتداران عاشورا و درسها و عبرتهاي کربلا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حساس ترين دوران هاي تاريخ / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دولت سعادت: بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با هيأت وزيران در ماه بارک رمضان 1375/11/2 / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الصلاة عمود الدين: عرض يستهدف تعليم الصلاة مزين بالصور التوضيحية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

صلح امام حسن عليه السلام، پر شکوه ترين نرمش قهرمانانه ي تاريخ / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

برويد با هم بسازيد / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

منشور انتخابات (راهبردها و رهيافت هاي رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي درباره ي انتخابات در جمهوري اسلامي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

جاودانه تاريخ!: نگاهي به ابعاد شخصيت امير المومنين (ع) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تعليم و تربيت از ديدگاه مقام معظم رهبری حضرت آيت الله العظمی خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شرحي بر حديث ولايت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

از زلال حکمت، مروري بر آخرين وصيت اميرالمومنين عليه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نکته هاي ناب، گزيده بيانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشجويان و دانشگاهيان (سالهاي 1368 - 1383) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سايه سار ولايت(منشور مطالبات مقام معظم رهبري از دانشگاه و دانشگاهيان) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حرفي براي تمام فصول (قرآن در بيان رهبر معظم انقلاب) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شاخه طوبي (زن، حجاب، جامعه؛ در بیان رهبر معظم انقلاب) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پهلوانان نمي ميرند؛ ورزش مي کنند(ورزش در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الشهيد و الشهادة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دور المرأة في الأسرة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خطوط عامة من سيرة الأئمة عليهم السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

امام خميني از ديدگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حاکمية الإسلام بين النظرية و التطبيق / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آينده در قلمرو اسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

ريخت و پاش نبايد باشد، اصلاح الگوي مصرف در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بهترين نماز در بيان رهبر معظم انقلاب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

هنر بايد متعالي باشد (هنر در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

امواج بيداري (بايدها و نبايدهاي صدا و سيما در بيان رهبر معظم انقلاب) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اخلاق بايد محمدي باشد: گوشه هايي از سيره ي نبوي در بيان رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الثورة مظهر لتحرک الدين بوجه الطواغيب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

به سوي عزت و افتخار حسيني / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

توجيهات أخلاقية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

درسهائي از نهج البلاغه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الخطوط العامة للفکر الإسلامي في القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

درر الفوائد في أجوبة القائد / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

امانتداران عاشورا و درسها و عبرتهاي کربلا: شخصيت امام حسين (ع) و اهداف و درسها و عبرتهاي عاشورا از بيانات مقام معظم رهبري / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حرف دل(مجموعه بيانات مقام معظم رهبري درباره نهضت حسيني، جوانان، مطبوعات و...) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الإسلام المحمدي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أحکام السفر / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

انقلاب و عبرتهای عاشورا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرن حاکمیة الإسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

توصیات ولائیة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

عدالت اجتماعی وسازندگی در آیینه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

روح توحید نفی عبودیت غیر خدا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

راه امام راه ما / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیام معنویت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نهج البلاغه از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مهندسی فرهنگی کشور (تحلیلی بر دیدگاههای مقام معظم رهبری) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اتحاد ملی: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی سید علی خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حضرت امام خمینی (ره) از دیدگاه رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اخلاق و معنویت در آیینه از نگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کتاب و کتابخوانی در آیینه رهنمودهای مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

وحدت و امنیت ملی از دیدگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

هنر از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حديث ولايت: مجموعه رهنمودهاي مقام معظم رهبري / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دروس من القرآن الکريم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

[[پرتوی از معارف انقلاب: پیام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) به مناسبت اولین سالگرد ارتحال جانگداز رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سره)]] / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پرسش و پاسخ از محضر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

روح التوحيد، رفض عبودية غير الله / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دروس من نهج البلاغة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

گوهری که می‌ماند: شخصیت و خصوصیات حضرت علی(ع) از نگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ویژگیهای انقلاب اسلامی و راههای تداوم آن: در آیینه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سیمای معصومین علیه السلام در آیینه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قم در انديشه امام خميني قدس سره و مقام معظم رهبري / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حافظ درخشان ترين ستاره فرهنگ فارسی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الصلاة عمود الدين: عرض مبسط يستهدف تعليم الصلاة مزين بالصور التوضيحية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ارتش؛ کلمه ی طیبه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اولين مجموعه از استفتائات حضرت آيت الله خامنه اي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الشيخ الفميد و هوية التشيع / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

طرح کلي انديشه اسلامي در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حديث العزة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مسأله فلسطین و صهیونیسم: گزیده‌ای از پیامها و بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای بمناسبت هفته بسیج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای «مدظله العالی» به کنگره جهانی هزاره شیخ مفید «ره» / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مشروح مطالب مطروحه در نشست جمعی از جوانان با رهبر معظم انقلاب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بینات انقلاب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بسیج؛ راز عشق و ایمان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

منشور انقلاب: پیام مقام معظم رهبری حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی (1377/11/21) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

[[خطاب القائد: مقتطفات من خطب سماحة القائد ولی أمر المسلمین المرجع الأعلی الامام السید علی الحسینی الخامنئی (دام ظله الوارف): ألقاها بمناسبة شهر محرم الحرام]] / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آزادی در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیة الله خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حدیث شکوفایی: مجموعه سخنرانی های مقام معظم رهبری در رابطه با جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اصلاحات، راهبردها، خطرها: بیانات حضرت آیة الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران نظام 19 تیر 79 / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فراخوان رهبری: پیرامون سه تکلیف مهم: 1ـ انضباط مالی و اقتصادی 2ـ انضباط اجتماعی 3ـ وجدان کاری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تبلیغ دینی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خلاصه مناسک حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

از ژرفای نماز / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

صبر و استقامت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دیدگاه های فرهنگی رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت الله سید علی خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آمریکا از دیدگاه مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مساله فلسطين و صهيونيسم: رهنمودهاي حضرت آيت اله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

متن بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیة ا... خامنه‌ای (مد ظله) پیرامون نظام حوزه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آخوند باید روحانی باشد: توصیه های رهبر معظم انقلاب به طلاب و علمای حوزه های علمیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کلام ولایت، طریق هدایت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

جلوه آفتاب: مشروح بیانات مقام معظم رهبری در آغاز درس خارج فقه (شهریور 73) به انضمام: بیانیه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تحول و بالندگی حوزه های علمیه در چشم انداز مقام معظم رهبری مد ظله العالی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بینات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی در دیدار با مبلغان و علمای حوزه های علمیه (در آستانه محرم 1418ق) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کتاب و کتابخوانی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تبلیغ دینی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تجلی پیام در افق رسانه ملی، بر گرفته از بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

احکام منور براي مسلمانان خارج از کشور، بر اساس استفتاءات از ولي امر مسلمين حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مد ظله العالي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پاسخ به استفتائات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ديوان حافظ (ترکی استانبولی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المرأة: حقوق و حرية و حجاب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الجهاد / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنا و الکتاب: باقة جميلة من کلمات الإمام الخامنئي دام ظله حول المطالعة و الکتاب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الثورة الإسلامیة و الغزو الثقافی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الثورة الحسینیة.. خصائص و مرتکزات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مقدمات تأسیسیة في مقولتي الغزو الثقافي و التبادل الثقافي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حوزه و روحانيت (ويرايش جديد) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

11 کلمة حول الصحوة الإسلامیة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آمریکا فی فکر الإمام الخامنئی (دام ظله) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

موجز الأحکام للفتیة و الشباب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

[[بیانات حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1390 در نخستین اجلاس بین المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین]] / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

[[المرأة و إستعادة هویتها الحقیقیة، زن و بازنمایی هویت حقیقی از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی. انگلیسی]] / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فلسطین از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

یازده گفتار پیرامون بیداری اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک الحج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

زن و خانواده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فرهنگ بسیجی و ایثار، جهاد، شهادت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رسانه و اطلاع رسانی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رسانه ملی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کتاب و کتابخوانی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رسانه و اطلاع رسانی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رسانه ملی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

هنر و ادبیات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

زن و خانواده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فرهنگ بسیجی و ایثار، جهاد، شهادت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

هنر و ادبیات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حوزه های علمیه و روحانیت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مهم ترین مشکل جهان اسلام (فلسطین) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

عطر الشهادة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

یازده گفتار پیرامون بیداری اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بیداری اسلامی: مجموعه بیانات حضرت امام خامنه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

استفتائات (باب وقف) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بيانات / نوع اثر: سخنرانی / نقش: سخنران

مکتوبات / نوع اثر: نامشخص / نقش: نويسنده

تقریب المذاهب و تو حید المواقف من کلام الإمام الخامنئی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الوحدة و الانسجام الإسلامی، مشروع حضاری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قیادة الإمام الصادق علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله اجوبة الاستفتاءات (ترجمه فارسی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ديدار جوانان با مقام معظم رهبری / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حديث شورانگيز (مشفقانه گفتگو) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الإمامة و الولایة فی الإسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الاخلاق الولائیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الإستغفار و التوبة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الدعاء / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

العودة إلی نهج البلاغة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الفن و الأدب فی التصور الإسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فی مدرسة عاشوراء / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المواعظ الحسنة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

جان اور دل کی نئی بہار / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نو بهار دل و جان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ربیع القلب و الروح / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أجوبة الإستفتاءات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

طرح کلي انديشه اسلامی در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیروزی امام رضا (ع) درتبعید / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده