دروس معرفه الوقت و القبله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دروس معرفه الوقت و القبله
NUR02822J1.jpg
پدیدآوران حسن‌زاده آملی، حسن (نویسنده)
عنوان‌های دیگر معرفه الوقت و القبله
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1416 ق
چاپ 1
موضوع قبله و قبله یابی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏د‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

دروس فى معرفة الوقت و القبلة، حاوى سلسله بحث‌هاى تحقيقى و دقيق استاد حسن‌زاده آملى است كه طى چندين سال در حوزه مقدسه قم، براى تعدادى طلاب، پيرامون شناخت وقت و قبله، تدريس شده است. اين كتاب، به زبان عربى است.

ساختار

كتاب، مشتمل بر يك مقدمه، هفتاد و شش درس و در پايان، حاوى سه جدول است.

گزارش محتوا

از آن‌جا كه شناخت وقت و قبله و آنچه كه مربوط به آن است، مبتنى بر شناخت برخى از مسائل هيوى، مانند استداره ارض، دواير صغار و عظام، ارتفاع كواكب، انواع ظل و... و شناخت برخى از مسائل هندسى، مانند رسم مثلثات كروى، تحصيل جيب و جيب تمام، تحصيل ظل و ظل تمام و... و شناخت برخى از مسائل علم جغرافيا، مانند معرفت طول و عرض بلاد، شناخت نسبت بلاد به مكه مكرمه زادها الله شرفا و... و شناخت طريقه به كارگيرى آلات نجومى، مانند اسطرلاب، ربع مجيب، كره، زرقاله، قطب‌نما و... و شناسايى برخى از كواكب، مانند، ستاره قطبى، شعراى يمانى و... است، حضرت استاد، در اين دروس، ابتدا، به تنقيح امور ياد شده پرداخته و سپس راه‌هاى قبله‌يابى و شناخت وقت را توضيح مى‌دهد و حد و حدود كاربرد هر كدام از آنها را گوش‌زد مى‌نمايد.

نكته لازم به ذكر آنكه حضرت استاد ضمن مباحث ياد شده مباحث فقهى و روايى مربوطه را نيز به شايستگى مورد تحقيق و بررسى قرار داده و نيازمندى طلاب و محصلين علوم دينى را به كليه مباحث مطروحه در كتاب، آشكار مى‌سازد و بالاخره در پايان كتاب جهت تسهيل كار، جدول‌هايى را در طول و عرض بلاد و انحراف قبله شهرها و آبادى‌ها مى‌آورد.

اين كتاب، در سال 1364، توسط مؤسسه نشر اسلامى، تابع جامعه مدرسين حوزه علميه قم، به طبع رسيد.