ابن جلجل، سلیمان بن حسان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از سليمان بن حسان اندلسى)
پرش به: ناوبری، جستجو
ابن‌جلجل، سلیمان بن حسان
نام ابن‌جلجل، سلیمان بن حسان
نام‌های دیگر ابنجلجل، ابوداود سلیمان بن حسان

ابنحسان، سلیمان بن داود

سلیمان بن حسان الاندلسی

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 384 هـ.ق
اساتید
برخی آثار طبقات الأطباء و الحکماء
کد مؤلف AUTHORCODE4465AUTHORCODE


ابنِ جُلْجُل، سليمان بن‌حسان اندلسى، ابوداوود پزشك و گياه‌داروشناس مشهور اندلسى سده 4ق‌است. به رغم شهرت اين پزشك، اطلاعات دقيقى از زندگى او در دست نداريم و مهم‌ترين منبع ما در اين باره، نوشته ابن ابار است كه احتمالاً آن را از شرح حالى كه ابن جلجل خود نوشته، برگرفته است.

وى در قرطبه زاده شد و از 10 سالگى به تحصيل علم پرداخت و از كسانى چون احمد بن‌فضل دينورى و ابوالحزم وهب بن‌مسره فقيه و محدث در مراكز گوناگون علمى قرطبه حديث آموخت و در جوانى از محدثانى مانند احمد بن‌سعيد صدفى و ابوعبدالله محمد بن‌هلال روايت شنيد.

در سال 358ق در 26 سالگى ادب عرب و «الکتاب» سيبويه را نزد محمد بن يحيى رباحى، اديب و فقيه مشهور اندلس فراگرفت و در همان روزگار، ملازمت ابوبكر بن‌قوطيه و ابوايوب سليمان بن‌ايوب را برگزيد.

وى از 14 سالگى به پزشكى گرايش يافت. اگرچه از استادان او در اين علم، در منابع ما ياد نشده، ولى با توجه به آنچه ابن ابى اصيبعه به نقل از مقدمه «تفسير اسماء الادويه المفرده» ابن جلجل آورده است، مى‌توان دانست كه وى به ملازمت دانشمندان و پزشكانى كه به رياست حسداى بن‌شبروط اسرائيلى، پزشك و وزير مشهور عبدالرحمان الناصر اموى با نيكلاى راهب همكارى مى‌كردند، درآمد و از آنان پزشكى آموخت. وى چندان در آن فن پيش رفت كه در 24 سالگى، در پزشكى، صاحب رأى و نظر شد و به سبب همين مهارت در پزشكى و داروشناسى، منصب طبابت خاص خليفه هشام دوم المؤيد اموى يافت. پزشك و داروشناس مشهور، ابوعثمان سعيد بن محمد بن بغونش در دوران اوج علمى ابن جلجل، از طليطله به قرطبه آمد و چندى نزد او دانش آموخت.

تأليفات

  1. تفسير اسماء الادوية المفردة كه بر کتاب «الادوية المفردة» يا «الحشائش ديسقوريدس» نوشته‌است.
  2. مقالة في ذكر الادوية التى لم يذكرها ديسقوريدس في کتابه.
  3. رساله التبيين فيما غلط فيه بعض المتطببين، درباره اشتباهاتى كه برخى از پزشكان مرتكب مى‌شده‌اند.
  4. مقاله في ادويه الترياق.
  5. طبقات الاطباء و الحكماء؛ كه مهم‌ترين اثر او مى‌باشد.


وابسته‌ها