صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو

به ویکی نور خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه (با ۱۹٬۲۴۵ مقاله فارسی)

مقاله برگزیده
فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

فاطمه زهرا عليها السلام، تأليف محمد عبده يمانى، با ترجمه فارسى محمدتقى رهبر، كتابى است پيرامون معرفى حضرت زهرا(س) و اشاره به گوشه‌هايى از زندگانى آن حضرت.

كتاب با مقدمه‌اى از مترجم آغاز و مطالب در عناوين متعددى، سامان يافته است.

اثر حاضر، در واقع ترجمه‌اى است آزاد از متنِ عربى كتاب «إنها فاطمة الزهراء(س)».

مترجم در مقدمه خود، به اين نكته اشاره دارد كه گزينش اين كتاب براى ترجمه، افزون بر ارزش محتوايى كه دارد، به اين دليل است كه مؤلف آن، يكى از دانشمندان اهل سنت است كه نسبت به اهل‌بيت(ع)، ارادتى خاص دارد و به‌دور از تعصبات مذهبى، به نگارش زندگى فاطمه زهرا(س) و بيان فضايل اهل بيت پيامبر(ع) پرداخته است كه همين سبب، به كتاب، ويژگىِ خاص بخشيده است.

درباره زندگى بزرگ‌بانوى عالم، محققان بسيارى به تأليف و تحقيق پرداخته‌اند كه آن همه آثار و حتى افزون بر آن، هرگز نمى‌توانند شخصيت و عظمت سيده زنان و مقامات معنوى بضعة الرسول را آن‌گونه كه هست، بيان كنند و هريك برگى است از دفتر جاودان سيره مباركه آن وديعه الهى كه هركس به‌قدر دانش خود ادراك كرده است.

مؤلف در اين كتاب، كوشيده است زندگى حضرت زهرا(س) را كه با سيره نبوى در همه ابعادش پيوند خورده، تبيين كند؛ زيرا آن گرامى، تربيت‌شده دامان نبوت است كه از چشمه‌سار وحى سيراب گشته و در رنج‌هاى رسالت و دعوت به اسلام، همپاى پدر گام برداشته و با صبر و فداكارى و بى‌اعتنايى به زيورهاى زندگى دنيا، هستى خويش را در راه اهداف والاى پدر گرامى‌اش فدا كرده و مثل اعلاى استقامت و جهاد گرديده است.در حساس‌ترين مقاطع تاريخ رسالت آسمانى پيامبر(س)، از آغاز تا پايان، حضرت زهرا(س)، شاهد تمام حوادث تلخ و شيرين بوده كه در تأسيس بزرگ‌ترين مكتب حيات‌بخش آسمانى، نقش‌آفرين بوده و لحظه‌اى از آن غايب نبوده است.

مقامات حضرت فاطمه (علیها السلام) در کتاب و سنت

مقامات حضرت فاطمه عليها السلام در كتاب و سنت، ترجمه فارسى «مقامات فاطمة الزهراء(س)» محمد سند بحرانى است كه توسط احمد خوانسارى انجام گرفته است.

اين كتاب، در حقيقت نتيجه يكى از مباحثى است كه براى پاسخ به برخى سؤال‌هايى كه از آنها غفلت شده، تنظيم گرديده است؛ از آن جمله مقام حضرت زهرا(س) و ماهيت حجيت و ولايت آن بانوى الهى است.

براى اجابت اين قبيل سؤال‌ها مؤلف مباحثى با محوريت قرآن كريم و مفسريت سنت نبويه و ائمه هدى(ع) عنوان كرده كه البته كاملا با استدلال‌هاى فقهى و كاربردى مقرون است.

نكته ديگر، استفاده مؤلف محترم از ادله مورد اتفاق شيعه و سنى است؛ لذا بسيارى از مقامات آن حضرت از لابه‌لاى كلمات بزرگان اهل سنت به تصوير كشيده شده است.

در واقع اين كتاب بحثى كاملا استدلالى و علمى در مورد مقامات و حجيت ولايت الهى آن حضرت است كه در ابتدا به‌صورت تقرير مطالب، به‌عنوان «مقامات فاطمة الزهراء(س) في الكتاب و السنة» به قلم فاضل گران‌قدر آقاى سيد محمدعلى الحلو، به زبان عربى چاپ شده است و پس از ترجمه كامل و البته آزاد و با حفظ مطالب اصلى آن، جلسه‌هاى ديگرى با استاد شيخ محمد سند برگزار و تحقيقات جديدى بدان اضافه گرديد كه اينك در اختيار همه علاقه‌مندان به آن بانوى بزرگ قرار مى‌گيرد

از جمله نقاط قوت كتاب اين است كه بيشتر از ادله مورد قبول شيعه و سنى بهره برده است؛ به همين جهت، بسيارى از مقامات آن حضرت را از ميان كلمات بزرگان اهل سنت به تصوير كشيده است.

در روايتى از امام حسن عسكرى(ع) آمده است كه ما حجت خداوند بر خلق هستيم و مادر ما فاطمه حجت خدا بر ماست. نويسنده با ذكر اين حديث، شواهدى بر مدعاى خود مى‌آورند؛ مثل رواياتى كه در مورد مصحف فاطمه(س) آمده و مدلولشان اين است كه اين كتاب شريف، واسطه علمى بين ائمه و خداوند تبارك و تعالى در علم محفوظ مى‌باشد و در آن، همه وقايع تا روز قيامت آمده است؛ در نتيجه فاطمه زهرا(س) با اين منبع فراگير علوم بر ائمه اطهار حجت مى‌باشد؛ همان‌گونه‌كه پيامبر اكرم به‌واسطه قرآن كريم حجت بر ائمه(ع) است... و وساطت آن حضرت به لحاظ ارتباط وى با عالم انوار مى‌باشد

چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi