صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 12696 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
رشتی، حبیب‌الله

ميرزا حبيب‌الله رشتى (1234-1312ق)، فقیه، مجتهد، از علماى بزرگ قرن 13 و اوايل قرن 14 هجرى، از شاگردان  مرحوم صاحب جواهر و شیخ اعظم انصاری، از مهمترین آثارش بدائع الأفکار

میرزا حبیب‌الله به سال ۱۲۳۴ق در املش چشم به جهان گشود.

او دروس مقدماتى را در رشت آموخت و بعد از اتمام مقدمات به قزوين رفته و از محضر شیخ عبدالکریم ایروانی قزوينى استفاده كرد.

در سال ۱۲۶۳ق وارد نجف شد و در درس خارج فقه صاحب جواهر شركت نمود و و از ایشان اجازه‌ی اجتهاد دریافت کرد،

بعد از وفات صاحب جواهر از محضر شيخ اعظم انصارى استفاده كرده و در درس خارج فقه و اصول ايشان شركت ‌كرد.

ايشان پس از وفات شيخ اعظم - در سال 1281 هجرى - حدود سى سال جانشين او در تدريس و تعليم گرديد.

در درس ميرزاى رشتى بيش از سيصد نفر از فضلاء و علماء شركت كرده و از محضرش استفاده می‌كردند و در بين آنان بيش از يكصد نفر از علماء درجۀ يك، كه بعضى به مرجعيت رسيده بودند نيز، حضور داشتند.

در زمان ميرزا حبيب‌الله كسى بهتر از او تدريس نمى‌كرد. او فقيه محقق، مدقق، عابد، زاهد و اصولى بود و مراتب علمى او نزد بزرگان عصرش مسلم بود.

ميرزا حبيب‌الله رشتى، آن عالم بزرگ، پس از عمرى سراسر تلاش و اخلاص و انجام وظيفه، در سال 1312 هجرى قمرى از اين جهان خاکى پر كشيد و به ديار باقى شتافت.

حقوق اهل‌بیت(ع) در تفاسیر اهل سنت

حقوق اهل‌بیت(ع) در تفاسیر اهل سنت، اثر محمدیعقوب بشوی، پژوهشی است پیرامون حقوقی که در تفاسیر اهل سنت برای اهل‌بیت(ع) یاد شده است. این کتاب به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.

همواره جریان فضیلت‌سازى براى دیگران و فضیلت‌سوزى اهل‌بیت(ع)، قرن‌ها و با همه توان ادامه داشته و حتى آیاتى که طبق نقل روایات متواتر فریقین در شأن اهل‌بیت(ع) وارد شده بود نیز در امان نماندند و با توجه به دست‌درازى جریان نفاق به فضایل و حقوق مسلم اهل‌بیت(ع) ضرورت دارد که «حقوق اهل‌بیت(ع) در قرآن از دیدگاه تفاسیر اهل ‌سنت» بررسى شده و روایات تفسیرى آنان به‌طور مفصل مورد بررسى قرار گیرد تا با گردآورى این روایات و دیدگاه‌هاى مفسران اهل‌ سنت، به ارزیابى آنها و پاسخ به شبهات مطرح‌شده در این‌باره پرداخته شود.

برای شناخت اهل‌بیت(ع)، مهم‌ترین و معتبرترین منبع نزد فریقین، قرآن و سنت است، ولذا در بخش نخست، در دو قسمت، با استفاده از این دو منبع غنی و معتبر، به شناخت و معرفی اهل‌بیت(ع) پرداخته شده است. در این‌باره، آیات بسیاری از قرآن وجود دارد که مراد از اهل‌بیت(ع)، زنان پیامبر(ص) نیستند که در قسمت اول، به برخی از آنها اشاره شده است.

در قسمت دوم، به بررسی جایگاه اهل‌بیت(ع) در سنت نبوی پرداخته شده است. در منابع تفسیرى، حدیثى، تاریخى و رجالى اهل سنت، صدها روایت با عناوین مختلف در شأن اهل‌بیت(ع) آمده است که در این قسمت، به گوشه‌اى از آن فضایل و مناقب بى‌شمار اشاره شده است.

در بخش دوم، به بحث پیرامون حقوق اهل‌بیت(ع) پرداخته شده و پنج حق، در مورد ایشان، بررسی شده است.

چگونه ویکی‌نویس شویم