صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو

به ویکی نور خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه (با ۱۹٬۳۹۱ مقاله فارسی)

مقاله برگزیده
کحل البصر في سيرة سيد البشر صلی الله علیه و آله

كحل البصر في سيرة سيد البشر تأليف مرحوم محدث حاج شيخ عباس قمى (م 1359) در يك مجلد و به زبان عربى مى‌باشد. موضوع كتاب همان گونه كه از نامش پيداست تاريخ و سيره رسول گرامى اسلام(ص) بوده كه در عين اجمال از جامعيت برخوردار است. مصادر اين كتاب به وسيله شيخ عبدالرزاق حريزى نژاد تحقيق شده است.

كتاب حاضر از دو باب و پنج فصل تشكيل شده است. باب اول در مورد نسب شريف ايشان و باب دوم راجع به اتفاقات مختلفى است كه در طول زندگانى با بركت ايشان به وقوع پيوسته است، مى‌باشد. فصل‌هاى پنجگانه كتاب كه در بخش پايانى آن نگاشته شده‌اند، دربردارنده اتفاقات و حوادثى؛ همانند سقيفه و غصب خلافت حضرت امام على(ع) است كه بعد از رحلت پيامبر اكرم(ص) امت اسلامى بدان دچار شده است، مى‌باشند.

نويسنده كتاب، تاريخ و زندگى‌نامه هر يك از نياكان پيامبر اكرم(ص) را تا جناب عدنان، به صورت گزيده و مجمل به رشته تحرير درآورده و بعد از جناب عدنان به تاريخ‌نگارى خود، راجع به نياكان پيامبر اكرم(ص) خاتمه داده است، چرا كه عالمان نسب شناس، در مورد اجداد پيامبر اكرم(ص) تا جناب عدنان متفق القول مى‌باشند. و بعد از اين شخص است كه هر يك از نسب شناسان داراى يك رأى بوده و اختلاف نظر شديدى در اين مسأله دارند. و در حديثى از پيامبر اكرم(ص) آمده است كه: نَسَب من را تا عدنان بشماريد و بعد از آن از برشمردن نياكان من دست نگه داريد.

به همين علت، محدث قمى، نَسَب و نياكان پيامبر اكرم(ص) را اين گونه بر مى‌شمارد:

محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قُصَى بن كلاب بن مرة بن كعب بن لؤى بن غالب بن فهر بن مالك بن النضر بن كنانة بن خزيمة بن مدركة بن الياس بن مضر بن نزار بن معد (كمرد) بن عدنان.

وحی و نبوت در پرتو قرآن

وحى و نبوت در پرتو قرآن جلد چهارم از مجموعۀ آثار مرحوم محمد تقى شريعتى است كه به موضوع وحى و نبوت از ديدگاه قرآن كريم مى‌پردازد.نويسنده براى بررسى موضوع مذكور قرآن را مقتدا و پيشواى خود ساخته و استعمال و استدلال قرآن را مورد توجه قرار داده است و هرجا كه به نقل اقوال دانشمندان و فلاسفۀ خودى و بيگانه پرداخته،فقط به منظور تأييد نظرات و استنباطهاى خويش بوده است.

نويسنده در اين كتاب ابتدا به بررسى معناى لغوى وحى،فرق ميان وحى و الهام،فرق ميان نبى و رسول و معناى لغوى هريك، رسول و نبى در قرآن، حقيقت وحى، كيفيت دريافت وحى، ردّ نظريۀ وحى نفسى، پاسخ قائلين به وحى نفسى، موارد استعمال وحى در قرآن همچون، وحى به آسمان و زمين، وحى به زنبور عسل، وحى به فرشتگان، وحى به افراد عادى، وحى به انبياء پرداخته و سپس دربارۀ روح و نفس، ايمان به غيب، برترى توحيد اسلام بر عموم اديان و مكاتب فلسفى، نبوت، معجزه، معنى سنت در قرآن، سنت اللّه،

فرق ميان معجزه و آيه،چگونگى آشنايى با انبياء،فرق انبياء با ساير دانشمندان، متشابهات در قرآن، نياز بشريت به اسلام،شيفتگى عرب به قرآن، خرافۀ كتابسوزى، حقوق اسلام بر ايرانيان، خاتميت، تشيع ايرانيان و...سخن گفته است.

كتاب حاضر مشتمل بر يك يادداشت، كه در آن به معرفى شرح‌حالى كوتاه از مؤلف و معرفى آثار وى پرداخته شده و نيز مقدمه‌اى از نويسنده و عناوين ذيل مى‌باشد:

«معنى وحى» شامل موضوعاتى چون:فرق ميان وحى و الهام،فرق ميان نبى و رسول، معانى لغوى رسول و نبى و...مى‌باشد.

چگونه ویکی‌نویس شویم

logo-samandehi