مکارم شیرازی، ناصر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مکارم شیرازی، ناصر
نام مکارم شیرازی، ناصر
نام های دیگر آیت الله مکارم شیرازی

مکارم، ناصر

نام پدر حاج علی محمد
متولد 1305 هـ.ش
محل تولد شیراز
رحلت -
اساتید محسن حکیم، ابوالقاسم خوئی، میرزا هاشم آملی، سید حسین بروجردی
برخی آثار رسالهٔ توضیح المسائل؛ تفسير نمونه؛ تفسير موضوعى پيام قرآن؛ بررسى طرق فرار از ربا؛ تعزير و گستره آن؛ رمى جمرات در گذشته و حال؛ پيام امام اميرالمؤمنين(ع)؛ انوار الفقاهة؛ انوار الاصول؛ الأمثل في تفسیر کتاب الله المنزل؛ نفحات القرآن؛
کد مولف AUTHORCODE38AUTHORCODE

ولادت

ناصر مکارم شیرازی، از فقها و مراجع معاصر تشیع در سال 1345ق، در شهر شیراز در خانواده‌اى مذهبى که به فضایل نفسانى و مکارم اخلاقى معروف بودند، دیده به جهان گشود.


کسب علم و دانش

ایشان در حدود 14 سالگى رسما دروس دینى را در مدرسه «آقا باباخان» شیراز آغاز کردند و در مدت اندکى نیازهاى خود را از علوم صرف، نحو، منطق، بیان و بدیع تأمین نمودند، سپس توجه خویش را به رشته فقه و اصول معطوف ساختند و به‌خاطر نبوغ فوق‌العاده‌اى که داشتند مجموع دروس مقدماتى و سطح متوسط و عالى را در مدتى نزدیک به چهار سال، به پایان رساندند. در همین سال‌ها گروهى از طلاب حوزه علمیه شیراز را نیز با تدریس خود بهره‌مند مى‌ساختند.

ایشان در سن 18 سالگى وارد حوزه علمیه قم شدند و در همان دوران با قلمى روان، حاشیه‌اى بر «کفایة الأصول»، نوشتند. وى قریب پنج سال از جلسات علمى و درس اساتید بزرگ آن زمان مانند آیت‌الله ‌ بروجردى و آیات بزرگ دیگر - رضوان‌الله‌عليهم - بهره گرفتند. معظم‌له براى آشنایى با نظرات و افکار اساتید بزرگ حوزه‌هاى عظیم شیعه، در سال 1369ق، وارد حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در آنجا در دروس اساتید عالى‌مقام و بزرگى همچون آیات عظام آقاى حکیم، آقاى خوئى، آقاى عبدالهادى شیرازى و اساتید برجسته دیگر - قدس الله أسرارهم - شرکت جستند.

معظم‌له در سن 24 سالگى به اخذ اجازه اجتهاد مطلق از محضر دو نفر از آیات بزرگ نجف نائل شدند و آیت‌الله ‌ حکیم تقریظ کوتاه و پرمحتوایى بر تقریرات ایشان از درس فقه، ابواب طهارت، نوشتند که بسیار ممتاز است.

ایشان به دلیل پاره‌اى از نارسایى‌ها در نجف، در ماه شعبان 1370ق، به ایران بازگشتند و در شهر مقدس قم مأوى گزیدند و به تدریس سطوح عالى و سپس خارج اصول و فقه پرداختند و قریب 28 سال است که حوزه گرم درس خارج ایشان مورد استقبال طلاب است و بسیارى از کتب مهم فقهى را پس از تدریس به رشته تحریر درآورده‌اند. در حال حاضر حوزه درس خارج ایشان یکى از پرجمعیت‌ترین دروس حوزه علمیه شیعه است و قریب به دو هزار نفر از طلاب و فضلاى عالى‌قدر از محضر ایشان استفاده مى‌کنند.

ایشان از آغاز دوران جوانى به تألیف کتاب در رشته‌هاى مختلف عقاید و معارف اسلامى و مسئله ولایت و سپس تفسیر و فقه و اصول پرداختند و یکى از مؤلفان بزرگ جهان اسلام محسوب مى‌شوند.

خدمات فرهنگى

راه‌اندازى نشریه علمى مرکز بزرگ شیعه

از مدت‌ها پیش احساس مى‌شد که حوزه علمیه قم نیازمند یک نشریه عمومى است تا بتواند با نشریات گمراه‌کننده‌اى که بدبختانه تعداد آنها نیز کم نبود، مبارزه نماید؛ به‌علاوه مسلمانان همواره از این دانشگاه بزرگ اسلامى چنین انتظارى را داشتند و طبقات مختلف، از مراجع بزرگ حوزه و دیگران چنین تقاضایى مى‌کردند.

به‌طور مسلم، انتشار مجله‌اى که بتواند به اشکالات مذهبى جوانان پاسخ بگوید و با نشریات گمراه‌کننده مبارزه نماید، مشکلاتى داشت که باید پشت سر گذاشته مى‌شد و از آنجا که بعضى از افکار در آن روز آماده پذیرش چنین نشریه‌اى نبود، اندیشمندانى مصمم و مبتکر را مى‌طلبید تا با عزم راسخ خود این بار گران را بر دوش گیرند؛ ازاین‌رو معظم‌له به اتفاق جمعى از دانشمندان، نشریه ماهانه «مکتب اسلام» را با مساعدت زعماى حوزه علمیه قم و با کمک مالى عده‌اى از نیکوکاران پایه‌گذارى کردند. این نشریه در جهان تشیع، بى‌سابقه بود و شاید از نظر وسعت انتشار، در میان مجلات علمى و دینى در تمام جهان اسلام، جزو درجه‌اول‌ها بود. این مجله، راه نوینى به روى فضلا و اندیشمندان جوان حوزه گشود و در قلوب جوانان و دانشجویان و اساتید و فضلا، مقام و منزلتى بس ارجمند پیدا کرد و نور اسلام و تشیع را از مرکز آن به اطراف جهان فرستاد. این مجله از سال تاسیس تا به اکنون خدمات ارزنده‌اى به جهان اسلام و تشیع نموده است.

همکارى در تشکیل جلسات بررسى اصول مادى‌گرایى

در سال‌هاى 1330 تا 1332 تبلیغات مادى‌ها در محیط کشور بالا گرفت. مقامات روحانى و شخصیت‌هاى علمى حوزه احساس کردند که هجوم مکاتب باطله و نشریات روزافزون افراد گمراه و ایادى بیگانه که در اختیار جوانان گذارده مى‌شود، جوانان را تهدید مى‌کند. در این برهه از زمان، رجال مذهب و استادان فلسفه و عقاید، احساس مسئولیت کرده و جلسه‌هایى براى آشنا ساختن جوانان با طرز مبارزه منطقى با این مکاتب، تشکیل دادند و معظم‌له یکى از پیشگامان در تأسیس چنین جلساتى بودند.

ایشان با همکارى جمعى از دانشمندان، جلسه بحث علمى و فلسفى تشکیل دادند که در آن جلسه کلیه اصول فلسفى مکتب‌هاى مادى مطرح مى‌گردید. این جلسه سبب شد تا ایشان در این مباحث به حد کافى غور کنند و رساله‌ها و نوشته‌هاى آنها را مورد بررسى قرار دهند؛ ازاین‌رو، توانستند یک شاهکار علمى - فلسفى ممتاز و کم‌نظیر به نام «فیلسوف‌نماها» را از خود به یادگار بگذارند. این کتاب با استقبال عظیم جوانان و طبقه روشنفکران روبه‌رو گردید و دسته‌اى از گمراهان در پرتو آن از چنگال مکتب مادیگرى و ماتریالیسم رهایى یافتند. این کتاب بیش از 30 مرتبه به چاپ رسیده و به تصدیق اهل فن کمتر کتابى این چنین جامع در تحلیل اصول فلسفى مارکسیست‌ها نگارش یافته است. بااینکه ده‌ها سال از انتشار این کتاب مى‌گذرد هنوز طراوت و ابتکار خود را در محیط‌هاى علمى حفظ نموده است و اخیرا که کمونیست‌ها، کشور همسایه و مسلمان افغانستان را مورد هجوم وحشیانه خود قرار داده و آن را مدتى به اشغال خود درآورده بودند، اخبار فراوانى حاکى از نقش مهم این کتاب در خنثى نمودن تبلیغات خام آنها و توجیه صحیح مردم، به گوش رسید.

این فصل در حقیقت نخستین نقطه تحول فکرى در حوزه علمیه قم بود و از این هنگام به بعد ایشان قسمتى از اوقات خود را صرف خواندن کتاب‌هاى فلسفى و کلامى و مطالعه در آرا و عقاید فرقه‌هاى مختلف اسلامى و غیر اسلامى نمودند و کتاب‌هایى را در این زمینه منتشر کردند.

تأسیس جلسات درس عقاید و مذاهب

معظم‌له احساس کردند کتاب‌هایى که در گذشته در زمینه عقاید اسلامى نوشته شده است، نمى‌تواند پاسخگوى همه نیازمندى‌هاى زمان حاضر باشد؛ زیرا در قرونى نوشته شده‌است که اشکالات امروز مادى‌ها مطرح نبود و بازار ایادى استعمار این چنین گرم نبود؛ به‌علاوه در آن کتاب‌ها مسائلى مانند نزاع اشعرى و معتزلى و امثال آن مطرح است که امروز از گردونه مباحث عقاید بیرون رفته و رنگ بحث‌هاى موسمى به خود گرفته است.

روى این ملاحظات، ایشان بار دیگر به کمک ذوق و استعداد خاص خویش، مسائل عقیدتى اسلام و اصول پنج‌گانه را به طرز بى‌سابقه‌اى مطرح ساختند و با تشکیل درس عقاید، صدها نفر را با این مسائل آشنا کردند و کتاب‌هایى را که حاوى فشرده آن جلسات علمى است، تألیف نمودند.

مجمع علمى نجات نسل جوان

ایشان به موازات جلسات درس عقاید، جلسه دیگرى تشکیل دادند که در هشت رشته از مذاهب موجود جهان، افرادى پرورش یابند تا بتوانند از طریق بحث و مناظره یا نوشتن کتاب، با مبلغان مذاهب مختلف روبه‌رو شوند و به ایرادها و دلایل آنها پاسخ گویند.

این جلسه در مدت کوتاهى توانست فضلایى پرورش دهد که هرکدام در رشته خاص خود تخصص لازم را کسب نمودند و هم‌اکنون جمعى از نویسندگان زبده جوان حوزه علمیه، محصول آن جلسه مى‌باشند.

همچنین براى رهایى جوانان از چنگال عوامل فساد، با همکارى جمعى، دست به تشکیل «مجمع علمى نجات نسل جوان» زدند. یکى از نتایج این مجمع، گذاردن نشریات جالب در اختیار جوانان بود که به‌سرعت جاى خود را در میان جوانان کشور باز کرد.

مبارزه با التقاطى‌ها

معظم‌له در یکى از سفرهاى خود به شهر شیراز با بازار گرم صوفیگرى روبه‌رو شدند. گروهى از محضر ایشان درخواست نمودند که با قلم شیواى خود کتابى پیرامون اصول صوفیگرى بنویسد. معظم‌له نیز با استفاده از مدارک موجود، عقاید دسته مزبور را با کمال ادب و احترام - که همواره شیوه ایشان در نگارش مى‌باشد - مورد بررسى و انتقاد قرار داده و کتابى نوشتند که به نام «جلوه حق» در سال 1330 انتشار یافت. طرز نگارش این کتاب توجه مخصوص آیت‌الله ‌ بروجردى(ره) را جلب نمود و مؤلف را به حضور خود پذیرفت، پس از تقدیر از خدمات ازرنده ایشان، بیاناتى ایراد فرمودند، از جمله اینکه: «من این کتاب را به هنگام فراغت، مطالعه کردم و کوچک‌ترین نقطه ضعفى در آن به نظرم نیامد. شكر الله مساعيك».

تأسیس مؤسسات و مراکز علمى

در این زمینه ایشان مصممند به تعداد معصومین(ع)، مدرسه و مرکز علمى تأسیس نمایند و بحمدالله تاکنون موفق به تأسیس چهار مدرسه علمیه مهم، در قم و دو مؤسسه دینى - رفاهى براى طلاب حوزه‌هاى علمیه، در مشهد گردیده‌اند.

تألیفات

از معظم‌له تاکنون حدود صد و سى جلد کتاب به چاپ رسیده که بعضى از آنها بیش از 30 بار تجدید چاپ شده و بعضى به بیش از ده زبان زنده دنیا ترجمه شده و در کشورهاى مختلف انتشار یافته است.

برخى از آثار ایشان عبارت است از

 1. تفسیر نمونه؛
 2. تفسیر موضوعى پیام قرآن؛
 3. بررسى طرق فرار از ربا؛
 4. تعزیر و گستره آن؛
 5. رمى جمرات در گذشته و حال؛
 6. پیام امام امیرالمؤمنین(ع)؛
 7. اسلام و کمک‌هاى مردمى؛
 8. مشکلات جنسى جوانان؛
 9. چند نکته مهم درباره رؤیت هلال؛
 10. شیوه همسرى در خانواده نمونه؛
 11. آیات ولایت در قرآن؛
 12. اسلام در یک نگاه؛
 13. یک‌صد و پنجاه درس زندگى؛
 14. سرمشق از سخنان حضرت على(ع)؛
 15. پنجاه درس اصول عقاید براى جوانان؛
 16. یورش به خانه وحى؛
 17. بازاریابى شبکه‌اى یا کلاهبردارى مرموز؛
 18. آفریدگار جهان؛
 19. اخلاق در قرآن؛
 20. ارتباط با ارواح؛
 21. اعتقاد ما؛
 22. برگزیده تفسیر نمونه؛
 23. تحقیقى جدید پیرامون رمى جمرات؛
 24. حدیث غدیر سند گویاى ولایت؛
 25. حکومت جهانى حضرت مهدى(عج)؛
 26. خمس پشتوانه استقلال بیت‌المال؛
 27. رساله توضیح المسائل؛
 28. رساله احکام بانوان؛
 29. رساله احکام نوجوانان؛
 30. استفتائات جدید؛
 31. مناسک جامع حج؛
 32. مناسک عمره مفرده؛
 33. مثال‌هاى زیباى قرآن؛
 34. مدیریت و فرماندهى در اسلام؛
 35. القواعد الفقهية؛
 36. أمثال القرآن؛
 37. نفحات الولاية في شرح نهج‌البلاغة؛
 38. مسائل مهمّة حول رؤية الهلال؛
 39. الفتاوي الجديدة؛
 40. آيات الولاية في القرآن؛
 41. الخطوط الأساسية للاقتصاد الإسلامية؛
 42. الربا و البنك الإسلامي؛
 43. الزهراء(ع) سيدة نساء العالمين؛
 44. الغارة على بيت الوحي؛
 45. المشاكل الجنسية للشباب؛
 46. حكم الأضحية في عصرنا؛
 47. نفحات القرآن؛
 48. أنوار الأصول؛
 49. أنوار الفقاهة؛
 50. الأمثل في تفسير کتاب الله المنزل.وابسته‌ها


بحوث فقهیه هامه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الربا و البنک الاسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک جامع حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

القواعد الفقهیة (مکارم شیرازی، ناصر) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المعتبر في شرح المختصر / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

أنوار الفقاهة في أحکام العترة الطاهرة: کتاب التجارة، المکاسب المحرمة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة: کتاب البیع / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة: کتاب الحدود و التعزیرات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة: کتاب النکاح / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة: كتاب الخمس و الأنفال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حیله های شرعی و چاره جویی های صحیح / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بررسی طرق فرار از ربا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الجمرات فی الماضی و الحاضر / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ربا و بانکداری اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رمی جمرات در گذشته و حال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مسایل مهمه حول رویه الهلال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

چند نکته مهم در باره رویت هلال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تعزیر و گستره آن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

احکام النساء (للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

احکام بانوان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک الحج (للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الشیعة شبهات و ردود / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شیعه پاسخ می‌گوید / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کتاب النکاح (للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الفتاوی الجدیده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حکم الاضحیه فی عصرنا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دایره المعارف فقه مقارن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رمی الجمرات فی بحث جدید / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک عمره مفرده (مکارم شیرازی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تحقیقی جدید در باره رمی جمرات / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضیح المسایل (عربی-للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضیح المسائل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله احکام برای جوانان (للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

العروة الوثقی مع تعلیقات (خمینی، خویی، گلپایگانی، مکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: معلق

احکام پزشکی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بازاریابیشبکه ای / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

استفتاءات جدید (للمکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ترجمه گویا و شرح فشرده‌ای بر نهج البلاغه / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

أنوار الأصول / نوع اثر: کتاب / نقش: محاضر

وهابیت بر سر دو راهی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حکومت جهانی مهدی (عج) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دروس في العقائد الإسلامیة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المعاد و عالم الآخرة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

یکصد و هشتاد پرسش و پاسخ برگرفته از تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آیات ولایت در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آيات الولاية في القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیام قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

الأمثل في تفسیر کتاب الله المنزل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

برگزیده تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ترجمه قرآن (مکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حج و حرمین شریفین در تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه

پیام امام امیر المومنین علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

یکصد و پنجاه درس زندگی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الاتصال بالارواح / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اجوبهُ المسایل الشرعیّه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الأخلاق في القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أمثال القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الحکومة العالمیّة للإمام المهدي (عج) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الخطوط الاساسیه للاقتصاد الاسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الزهراء علیها السلام سیّد نساء العالمین / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سر الوجود / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

علی مفترق طریقین / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مختصر الأمثل في تفسیر کتاب الله المنزل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

المشاکل الجنسیه للشباب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نفحات القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نفحات الولایه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

110 (یکصد و ده) سرمشق از سخنان حضرت علی علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آفریدگار جهان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آیین رحمت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اخلاق در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ارتباط با ارواح / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اسلام در یک نگاه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اسلام و آزادی بردگان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اسلام و کمکهای مردمی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پرشکوهترین مراسم عبادت و قربانی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پیدایش مذاهب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تقیه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خمس پشتوانه بیت المال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

زندگی در پرتو اخلاق / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

زهرا (ع) برترین بانوی جهان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سوگندهای پر بار قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شأن نزول آیات قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شیوه همسری در خانواده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

عاشورا ریشه ها، انگیزهها، رویدادها، پیامدها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فلسفه شهادت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فیلسوف نماها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کمیل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

گفتار معصومین(ع) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مثالهای زیبای قرآن (امثال القرآن) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مشکات هدایت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مشکلات جنسی جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج فارسی (غیر از مناسک جامع) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

والاترین بندگان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

القرآن الحکیم به همراه شرح آیات منتخب / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

مناسک حج فارسی (آیه الله مکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

زندگانی امام حسن مجتبی علیه السلام پرچمدار صلح و آزادی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

معراج - شق القمر - عبادت در قطبین / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بهترین راه غلبه بر نگرانیها و نا امیدیها / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

معمای هستی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

در جستجوی خدا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بررسی کوتاه در زندگی رهبر آزادگان حسین علیه السلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرآن و آخرین پیامبر / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

معاد و جهان پس از مرگ / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اعتقاد ما / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نماز مایه تربیت و آرامش روح و روان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

دروس فی الحیاه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

انوار هدایت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پاسخ به پرسشهای مذهبی (نسل جوان) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

جلوه حق بحثی پیرامون «صوفیگری» در گذشته و حال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ترجمه نهج‌ البلاغه (بر اساس ترجمه مکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

قصه های قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

کلیات مفاتیح نوین / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

عقائدنا: بحث موجز في عقائد الشیعة الإمامیة / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

عقیده یک مسلمان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر جوان بر گرفته از تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین) / نوع اثر: کتاب / نقش: محاضر

درسهایی از تاریخ، یا، داستان زنده ها / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

مساله مدیریت و فرماندهی در اسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناظرات تاریخی امام رضا علیه السلام با پیروان مذاهب و مکاتب دیگر / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ظهور و سقط تمدن ها از دیدگاه قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

رنجها و فریادهای فاطمه سلام الله علیها / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

المفاتیح الجدیده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پاسخ به پرسشهای مذهبی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نظره فی رسم عثمان طه للمصحف الشریف / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

نسخه نهج البلاغه (بر اساس ترجمه مکارم) / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

روزه روش نوين براي درمان بيماريها / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

پرتوي از زيارت جامعه کبيره / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حضرت زهرا (سلام الله عليها) و ماجراي غم انگيز فدک / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

يکصد و پنجاه درس زندگي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آيين ما (اصل الشيعة) / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

عاشوراء: جذورها، اهدافها، حوادثها، معطياتها / نوع اثر: کتاب / نقش: اشراف

زندگي تحت توفيقات اصول اخلاق / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رمز موفقيت، خاطراتي از زندگي آيه الله العظمي مکارم شيرازي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بررسي رسم الخط عثمان طه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مسيحيت در دنياي کنوني / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قاعده لاضرر، ترجمه القواعد الفقهية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

آيات اخلاقي، برگزيده اي از کتاب اخلاق در قرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الزواج المثالي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک جامع حج (روسي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

فضيلت سوره های قرآن برگرفته از تفسير نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله احکام جوانان (دختران) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله احکام جوانان (پسران) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

إطلالة علي فکرة منجزات المريض / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اهداف قيام حسيني / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

احکام عزاداري مطابق با فتاوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الأقسام القرآنية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضيح المسائل(فرانسوي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الإدارة و القيادة في الإسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قهرمان توحيد، شرح و تفسير آيات مربوط به حضرت ابراهيم(ع) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ظهور المذاهب / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

يسئلونک عن... الأسئلة المطروحة علي النبي الأکرم صلي الله عليه و آله وسلم في القرآن الکريم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

إقرار المريض، دراسة منهجية في الأدلة و الآراء / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خمس دستور مهم اسلامي، مطابق فتاواي مکارم شيرازي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مديريت و فرماندهي در اسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

انوار هدايت / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة في أحکام العترة الطاهرة (کتاب النکاح) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

القرآن الکريم / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

مناسک حج / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خطبه حضرت زهراء سلام الله عليها / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

ازدواج، الگوها، معيارها و ارزشها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قبسات من السيرة العلوية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

داستان ياران: مجموعه بحث های تفسیری حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

احکام خانواده در پرتو فقه اسلامي مطابق با فتاواي آیت‌الله العظمي مکارم شيرازي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ده درس عدل الهي از پنجاه درس اصول عقايد براي جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ده درس خداشناسي از پنجاه درس اصول عقائد براي جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

از تو سوال مي کنند(مجموعه سوالات قرآني از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

طريق الوصول إلي مهمات علم الأصول(أصول الفقه بأسلوب حديث و آراء جديدة) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضيح المسائل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

القواعد الفقهیة (چاپ 1427 ق) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

يکصد موضوع اخلاقي در قرآن و حديث شامل سيصد آيه و هفتصد حديث / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة في أحکام العترة الطاهرة: کتاب الخمس و الأنفال / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسير الميزان / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

نهج البلاغه چرا اين همه جاذبه دارد؟ / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بحثی درباره ماتریالیسم و کمونیسم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سلسله دروس في العقائد الإسلامية (چاپ بيروت) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مئه موضوع اخلاقی فی القرآن و الحدیث: المشتمل علی ثلاث مئه آیة و سبع مئه حدیث / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مناسک حج (اردو) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

حکومت جهانی مهدی (عج) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

اسلام و حقوق بین الملل عمومی / نوع اثر: کتاب / نقش: اشراف

پرسش ها و پاسخ هاي مذهبي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرآن و حديث دو منبع مهم احکام اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

فلسفه انتظار / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شيعه شناسي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اخلاق اسلامي (روسي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مشکاة الهداية / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

ارتباط با خدا / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

زمزمه رمضان: برگرفته از کتاب مفاتيح نوين / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اعتقاد ما: شرح فشرده اي از عقائد شيعه اماميه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

شيعه پاسخ مي گويد (تحقيقاتي در مورد ده مسأله مهم) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

A Summary of Rulings / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اعتقاد ما (انگليسي) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

وهابيت بر سر دو راهي (آذری) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تحقيقي پيرامون نماز باران / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

ارمغان خانقاه / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه‌نويس

پیام قرآن (آیات امامت و ولایت در قرآن مجید) / نوع اثر: کتاب / نقش: نگارش

ارزشهای فراموش شده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

درس هایی درباره: خدا، رسالت، عدل، امامت، معاد (lessons about: allah, prophet, justice, leadership, resurrection) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضیح المسائل(به زبان آذری لاتین) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضیح المسایل (به زبان آذری کریل) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اسرار عقب ماندگی شرق / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

چهره اسلام در یک بررسی کوتاه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

مسئله انتظار / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

این مسائل برای همه جوانان مطرح است / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر بر رأی و هرج و مرج ادبی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پایان عمر مارکسیسم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

بررسی فشرده‌ای پیرامون طرح حکومت اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خدا را چگونه بشناسیم / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

موسوعة الفقه الإسلامی المقارن / نوع اثر: کتاب / نقش: اشراف

رساله توضیح المسائل (اردو) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

القرآن الحکیم به همراه شرح آیات منتخب / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرآن مجید: متن ترجمه و تفسیر (برگزیده تفسیر نمونه) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر نمونه. برگزیده / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خلاصه الاحکام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پرسشها و پاسخهای مذهبی، فلسفه احکام اسلامی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پنجاه درس اصول عقائد برای جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

سیمای اسلام / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اعتقاد ما / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

با شخصیت ترین بانوی جهان: فاطمه زهرا / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نثر حماسی مشهور / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

اميد جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

خطوط اقتصاد اسلامي / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله عمليه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رهبران بزرگ / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسير نمونه (اردو) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

انوار هدايت (3 جلدی) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة فی شرح تحریر الوسیلة (النکاح) / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رساله توضیح المسائل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

أنوار الفقاهة في شرح تحرير الوسيلة (الحدود) / نوع اثر: کتاب / نقش: شارح

نهج البلاغه با ترجمه گویا و شرح فشرده / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

دعاهای قرآنی / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

برگزیده تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: زیرنظر و تصحیح

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: نظارت

تفسیر نمونه / نوع اثر: کتاب / نقش: زير نظر

فیلسوف نماها / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

قرآن مجید با ترجمه روان فارسی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی / نوع اثر: کتاب / نقش: مترجم

وهابیت بر سر دو راهی / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پنجاه درس اصول عقايد برای جوانان / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

الأمثل في تفسیر کتاب الله المنزل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

رنجها و فریادهای فاطمه سلام الله علیها / نوع اثر: کتاب / نقش: مقدمه نويس

رساله توضیح المسائل / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

نفحات القرآن / نوع اثر: کتاب / نقش: نويسنده

پایان