نخبة الدهر في عجائب البر و البحر (ترجمه طبیبیان)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نخبة الدهر فی عجائب البر و البحر/ ترجمه
NUR02277J1.jpg
پدیدآوران

طبیبیان، حمید (مترجم)

دمشقی، محمد بن ابی‌طالب (نویسنده)
ناشر اساطير
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1382 ش
چاپ 1
موضوع

جغرافیا - متون قدیمی تا قرن 14

کشورهای اسلامی - جغرافیا - متون قدیمی تا قرن 14
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏G‎‏ ‎‏93‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏8‎‏ ‎‏ن‎‏3041‎‏

نخبة الدهر في عجائب البر و البحر، اثر علامه بزرگ شمس‌الدين ابوعبدالله محمد بن ابى‌طالب انصارى صوفى دمشقى، معروف به شيخ ربوه(727ق)، است كه توسط آقاى حميد طبيبيان به فارسى ترجمه شده است. كتاب حاضر، درباره مباحث جغرافيايى و تاريخى است و به ذكر بسيارى از شگفتى‌هاى كره زمين با دو فصل نسبتا كامل درباره نجوم و كانى‌شناسى پرداخته است.

مترجم، در پيش‌گفتار، از نسخه‌اى كه آن را براى ترجمه مورد استفاده قرار داده و نيز از كاستى‌هاى كتاب سخن گفته است؛ مثلاًفرموده است: «متن كتاب «نخبة الدهر»، به زبانى تقريبا دشوار نوشته شده است و در برخى از جاها خالى از تعقيدات و صنايع نيست و توصيفات آن بسيار موجز و فشرده و گاهى نامفهوم است...»

وى، در مقدمه، در مورد نقشه‌اى جغرافيايى و رنگ‌آميزى شده با رنگ‌هاى گوناگون كه در آخر كتاب آورده، توضيح داده است؛ هم‌چنين ابواب و فصول كتاب را اجمالا معرفى نموده است.

او، در مواردى كه متن كتاب به توضيح و تفصيل بيشترى نيازمند بوده است و يا نام برخى چيزها از گونه جانوران يا سنگ‌هاى ارزش‌مند يا معادن و فلزات يا گياهان و ميوه‌ها يا ادويه معطره و داروها كه مهجور به نظر مى‌رسيده است، پاورقى‌هايى را به منظور تسهيل كار خوانندگان افزوده و مآخذ آنها را نيز آورده است.

در پايان كتاب، نمايه عام و نويسندگان كتب و مآخذى كه در اين كتاب از آنها ياد شده است، ذكر گرديده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.


وابسته‌ها

نخبة الدهر في عجائب البر و البحر