القاموس الفقهي لغة و اصطلاحا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
القاموس الفقهي لغة و اصطلاحا
NUR00494J1.jpg
پدیدآوران ابوجیب، سعدی (نويسنده)
عنوان‌های دیگر لغه و اصطلاحا
ناشر دار الفکر
مکان نشر دمشق - سوریه
سال نشر 1408 ق
چاپ 2
موضوع

فقه - اصطلاح‌ها و تعبیرها

فقه - واژه ‌نامه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏147‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ق‎‏2
نورلایب مشاهده

القاموس الفقهي لغة و اصطلاحاً تأليف استاد سعدى ابوجيب، از منظرى لغوى و اصطلاحى به بيان معناى الفاظ و اصطلاحات فقهى پرداخته است. ترتيب نگارش الفاظ و اصطلاحات به صورت الفبايى بوده و الفاظ مترادف به صورت ارجاعى شناسانده شده‌اند.

انگيزه تأليف

هدف، معرفى كليه الفاظ و اصطلاحات مربوط به ابواب مختلف فقهى جهت استفاده فقه‌پژوهان از كليه مذاهب فقهى شيعه و اهل سنت است.

ساختار

نويسنده كليه افعال، اسما و مصادر مربوط به فقه را به ترتيب حروف الفبا تبويب كرده و ديدگاه‌هاى فقهى مذاهب اربعه اهل سنت و شيعه زيدى و اثنا عشرى را در مورد اين الفاظ و كاربرد فقهى آنها منعكس كرده است.

گزارش محتوا

نويسنده، كليه الفاظ و اصطلاحات مورد نظر را كه برگرفته از آيات قرآن، روايات و لغت عربى مربوط به عصر جاهليت است گردآورى نموده و به ترتيب حروف الفبا ابتدا از نظر لغوى و سپس از ديدگاه اصطلاح فقهى معنى كرده است.

وى ديدگاه‌هاى مفسران و فقها در مورد اصطلاح مورد نظر را نيز منعكس و ريشه‌هاى لغوى و اصطلاحى آنها را استخراج نموده است.

نگارنده، در تلاش است تعريفى مشترك از لغات و اصطلاحات فقهى بنا بر مسلك فقهاى حنبلى، حنفى، شافعى، مالكى، جعفرى (اثنا عشرى)، زيدى و اباضى ارائه كند و موارد اختلافى را بيان ننمايد. در صورتى كه اقوال در يك لفظ و اصطلاح متعدد باشد با ذكر قايل و مذهب فقهيش، اقوال را بيان نموده و از تعصب مذهبى پرهيز مى‌كند. وى ابتدا ريشه اصلى و فعلى كلمه را بيان مى‌دارد و سپس افعال را بر اسما مقدم كرده و شاهد مثال‌هاى خود را از آيات، روايات و اشعار جاهليت همراه با ذكر سند و آدرس آنها مطرح مى‌كند.