صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
به

ویکی‌نور

خوش آمدید

دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه

(با 13959 مقاله فارسی)
مقاله برگزیده
شیرازی، سید رضی

سید رضی شیرازی (۱۳۰۷ - ۱۴۰۰ق)، فقیه، مجتهد، فیلسوف، از نوادگان میرزای شیرازی، استاد برجسته فلسفه و از علمای اندیشمند مشهور تهران

وی به سال ۱۳۰۷ در در محله «العماره» نجف اشرف دیده به جهان گشود. او تا سی سالگی در همان مکان به تحصیل مراحل علمی، اعم از مقدمات، سطح و خارج فقه و اصول پرداخت. برجسته‌ترین استادان ایشان در نجف بزرگانی همچون والدشان سید محمدحسین شیرازی، جد مادری ایشان محمدکاظم شیرازی و حسین حلی بوده‌اند. ایشان نخستین اجازه اجتهاد را در سالهای جوانی از محمدحسین کاشف‌الغطاء دریافت کرد.

پس از این دوره در تهران رحل اقامت افکند. خارج فقه را به مدت ۷ سال از محمد تقی آملی درک فیض نمود. کتب فلسفه و عرفان از قبیل شرح منظومه، اشارات، اسفار و شرح فصوص را نزد فلاسفه و فقهای مشهوری چون آقا میرزا مهدی الهی قمشه‌ای، آقا میرزا ابوالحسن شعرانی، سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، آقا میرزا احمد آشتیانی، فاضل تونی، میرزا محمدعلی حکیم شیرازی و حائری سمنانی فرا گرفت.

آیت‌الله سید رضی شیرازی سرانجام در روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ش برابر با 25 ربیع‌الثانی 1443ق در سن ۹۳ سالگی درگذشت.
موسوعة الغدير في الكتاب و السنة و الأدب

موسوعة الغدير في الكتاب و السنة و الأدب، اثر علامه شيخ عبدالحسين احمد امينى نجفى، كتابى است در اثبات ولايت بلافصل حضرت على(ص) بعد از پيامبر(ص) و اثبات حقانيت مذهب شيعه كه به زبان عربى نوشته شده است.

برخى اين كتاب را معتبرترين كتاب براى اثبات حقانيت شيعه مى‌دانند. نویسنده در اين كتاب، به 110 تن از صحابه و 84 نفر از تابعين پيامبر(ص) كه حديث غدير را روايت كرده‌اند اشاره مى‌كند. آنگاه 360 تن از راويان حديث غدير از قرن دوم تا چهاردهم را برمى‌شمارد. در پايان هم اشعار شاعران مختلف را درباره اين موضوع ذكر مى‌كند.

از آنجا كه كتاب‌شناسى اين اثر در نرم‌افزار موجود مى‌باشد، در اين مقاله به بررسى نسخه‌اى پرداخته شده است كه توسط مركز مطالعات اسلامى الغدير، به اشراف آيت‌الله سيد محمود هاشمى شاهرودى تحقيق و منتشر شده است.

اين مجموعه در چهارده جلد تنظيم شده است. جلد اول، به مقدمه محقق اختصاص يافته و جلد سيزدهم و چهاردهم، به فهارس فنى كتاب.

در مقدمه محقق، ابتدا زندگى‌نامه مفصلى از علامه امينى ارائه گرديده و سپس به تعريف كتاب «الغدير» و بيان نكاتى پيرامون خصوصيات و ويژگى‌هاى آن پرداخته شده است. از جمله مباحث مطرح‌شده در اين مقدمه، عبارتند از: مسئله بحث تاريخى الغدير؛ تبريز مدينه ابواب نه‌گانه و مهد علامه امينى؛ مشكلات تاريخى مطالعه غدير؛ ضرورت وجود امام؛ خصائص امام؛ روايت واقعه غدير توسط صحابه، تابعين و علما؛ واقعه غدير در شعر قرن اول تا دوازده هجرى و رسائل و تقاريظ نوشته‌شده در مورد كتاب الغدير
چگونه ویکی‌نویس شویم