آئین تندرستی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آئین تندرستی
NUR12433J1.jpg
پدیدآوران

صحت، علی (مترجم)

موسوی دهسرخی اصفهانی، محمود (نويسنده)
عنوان‌های دیگر راز سلامتی در کلمات پیامبر اکرم(ص) و ائمه سلام‌الله‌علیهم
ناشر ناس
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1368 ش
چاپ 1
موضوع پزشکی اسلامی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏RA‎‏ ‎‏776‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏6‎‏الف‎‏9*
نورلایب مشاهده

آيين تندرستى، راز سلامتى در كلمات پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) ترجمه کتاب «رمز الصحة في الطب النبى(ص) و الائمه(ع)» تألیف سيد محمود دهسرخى اصفهانى به زبان عربى است كه به قلم آقاى شيخ على صحت به فارسى ترجمه شده است.

کتاب آيين تندرستى از جمله نگاشته‌هاى سودمند و قابل فهمى است كه در حوزه طب روايى به رشته تحريردرآمده است. نويسنده کتاب، آیت‌الله دهسرخى از حديث‌شناسان بزرگ روزگار معاصر است بنابراين نگاشته‌هاى حديثى چنين فردى قابل توجه و اعتنا و از سوى ديگر قابل بهره‌گيرى و استفاده است.

ساختار

کتاب مشتمل بر سه بخش و يك پايان‌نامه است؛ البته در ترجمه فارسى اين اثر مبحث پايانى به عنوان بخش چهارم معرفى شده، همچنين مترجم قسمتى به عنوان بخش پنجم را از جانب خود بر اصل کتاب افزوده است كه بايد اين بخش را مستدرك کتاب دانست.

گزارش محتوا

اين کتاب - چنان كه از نامش پيداست پيرامون امور پزشكى و خوردنى‌ها و آشاميدنى‌هاى مباح و حلالى است از گفتار پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) نقل شده كه نويسنده آن‌ها را گردآورى و مرتب نموده و لغات و مشكلات آنها را توضيح داده است. وى همچنين گفتار برخى از علماء و دانشمندان نامى را نيز در اين پيرامون گردآورى نموده است.

از سوى ديگر مؤلف با طب سنتى آشناست و مطالبى در توضيح روايات از منابع طب سنتى نيز نقل مى‌كند كه اين باعث مى‌شود سودمندى اين اثر دو چندان شود.

خصوصيت ديگر اين اثر اختصار و در عين حال جامعيت اين نگاشته است. در اين اثر - على رغم اختصار آن - بعضى از مطالب كلى در بهداشت، خواص بسيارى از خوراكى‌ها و نوشيدنى‌ها و نيز درمان بسيارى از بيمارى‌ها مطرح مى‌شود.

عناوين بخش‌هاى کتاب به قرار زير است:

بخش اول: در طب پيامبر اكرم(ص) كه بنابر تصريح مؤلف، روايات اين بخش از کتاب شريف بحار الانوار تأليف علامه محمدباقرمجلسى نقل شده است.

بخش دوم: در طب امامان معصوم(ع) است كه مؤلف اين بخش را به بيست‌وچهار عنوان تقسيم كرده است.

در اين بخش، هم مباحث مقدماتى طب مثل معالجه از راه حرام مطرح شده و هم درمان و معالجه بيمارى‌ها، كه عمده مباحث اين بخش را هم مبحث درمان بيمارى‌ها به خود اختصاص داده است.

بخش سوم: طب الرضا كه در آن، رساله ذهبيه حضرت رضا(ع) با توضيحاتى از جانب مؤلف نقل شده است.

بخش چهارم: خواص خوراكى‌ها و نوشيدنى‌ها است كه روايات آن از کتاب‌هاى وسائل الشيعه، وافى، خصال و مكارم الاخلاق برگزيده شده است.

بخش پنجم: كه پيوست و مستدرك مترجم بر اصل کتاب است دربرگيرنده توصيه‌هاى بهداشتى و نسخه‌هاى درمانى‌اى است كه از کتاب‌هاى وسائل الشيعه و مكارم الاخلاق برگزيده شده است.

وضيت کتاب

فهرست مطالب در انتهاى اثر آمده است. پاورقى‌ها نيز كه از جانب مؤلف محترم است، توضيحاتى پيرامون بعضى از روايات و يا بيان معنى واژه‌هاى پيچيده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب