آخر الزمان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آخر الزمان
NUR02888J1.jpg
پدیدآوران عبیدی، خالد فایق (نويسنده)
ناشر دار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1426 ق یا 2005 م
چاپ 1
موضوع

قرآن - اعجاز

قرآن و علوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏103‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏س‎‏8‎‏ ‎‏15‎‏.‎‏ش

آخر الزمان پانزدهمين جلد از مجموعۀ ومضات اعجازية من القرآن الكريم و السّنة النبوية نوشته دكتر مهندس خالد فائق العبيدى و به زبان عربى است.در اين کتاب به حوادث و وقايعى كه در آستانۀ قيام قيامت، به عنوان علائم و نشانه‌هاى نزدیک شدن قيامت، رخ خواهد داد و در قرآن كريم و احاديث نبوى(ص) بدانها اشاره شده پرداخته مى‌شود.

بسيارى از آيات جزء سى‌ام قرآن كريم به مطالبى در اين‌باره اشاره دارد و انسان را نسبت به هول و هراسهايى كه در آستانه اين رويداد عظيم واقع مى‌شود آگاه مى‌سازد تا تحمل مصيبت‌هاى دنيوى را بر او آسان ساخته و او را آماده بهره‌بردارى از نعمت‌هاى الهى در جهان آخرت سازد.اعجاز قرآن در اين مورد از آن‌جا آشكار مى‌شود كه وقوع بسيارى از اين حوادث و علائم مورد اذعان و اعتراف دانشمندان علوم جديد نيز قرار گرفته است.

موضوعاتى كه در اين جلد از اين مجموعه بدانها پرداخته شده عبارتند از: پيش‌گويى‌هاى پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلّم كه از بروز وقايعى قبل از قيامت در آخر الزمان رخ مى‌دهد گزارش مى‌كند و نيز دسته‌بندى علائم و نشانه‌هايى كه قبل از قيام قيامت آشكار مى‌شود به 1-علامات صغرى نظير فروكاهش علم و دانش در آخر الزمان، از ريا و جهل و زنا و شرب خمر و ظلم و...2-علامات الارضية الكبرى، نظير ظهور دجال، ظهور عيسی‌ عليه‌السلام و مهدى (عليه الصلاة و السلام) و...3-علامات الكونية الكبرى، همانند زلزله‌هاى بزرگ و...

همچنين پيش‌بينى پايان كار قوم يهود از موضوعاتى است كه در اين جلد بدان پرداخته شده است.در اين بخش دوراج اوج شكوه قوم يهود در زمان پيامبران الهى داود و سليمان(ع) و دوران تباهى آنان يادآورى شده است.همچنين در بخشى ديگر از کتاب به سنت‌هاى الهى در زمين اشاره شده است.

نشانه‌هاى فرجام جهان از ديدگاه قرآن و حديث نبوى نظير طلوع خورشيد از مغرب و نفخ صور، شكافته شدن ماه، خاموشى خورشيد و ستارگان و نيز از هم پاشيدن كواكب و...از ديگر مطالب و موضوعاتى است كه در اين کتاب بدانها پرداخته شده است.

ساختار

کتاب داراى يك مقدمه و پنج فصل به شرح ذيل مى‌باشد: الفصل الاول:نبوءات المصطفى(ص) بما سيكون آخر الزمان من العلامات قبل القيامة. الفصل الثاني:نهاية اليهود. الفصل الثالث:سنّة اللّه في الارض. الفصل الرابع:علامات انتهاء الكون و السّبق القرآنى. الفصل الخامس:اهوال القيامة.

در پايان هم منابع کتاب، ديگر آثار نويسنده و بيوگرافى وى و نيز فهرست مطالب کتاب آمده است.

نسخه‌شناسى

کتاب به قلم دكتر مهندس خالد فائق العبيدى و به زبان عربى است.اين کتاب در قطع وزيرى با جلد شوميز در 111 صفحه اولين‌بار در سال 1426 هجرى قمرى-2005 ميلادى از سوى انتشارات «دار الكتب العلمية» بيروت منتشر شده است.