آغاز فلسفه (ترجمه بدایة الحکمة)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آغاز فلسفه (ترجمه بدایة الحکمة)
NUR14469J1.jpg
پدیدآوران

گرامی، محمدعلی (مترجم)

خسروشاهی، هادی (به کوشش)

طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر بدایه الحکمه. فارسی
ناشر بوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علمیه قم)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
شابک978-964-548-933-3
موضوع فلسفه اسلامی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BBR‎‏ ‎‏1392‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏402‎‏ ‎‏ف‎‏2
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


آغاز فلسفه، ترجمه فارسی کتاب بداية الحكمة مرحوم علامه طباطبائى است كه توسط آقاى محمدعلى گرامى در سال 1401ق، صورت گرفته است.

کتاب، داراى مقدمه و پيشگفتارى از مترجم است و در ادامه طبق فصول کتاب «بداية الحكمة» به ترجمه اصل کتاب پرداخته شده است.

به عقيده مترجم، کتاب بداية الحكمة یک دوره فشرده فلسفه اسلامى است. چنين اثرى با این ویژگى و با توجه به نظريات جديد در فارسی نداريم.

در پاره‌اى از مباحث كه مرحوم علامه خيلى فشرده نوشته‌اند، مترجم، توضيحاتى را افزوده است و احياناً دليل یک مطلب را كه به علت اتفاق نظر و وضوحش در فلسفه، در کتاب ذكر نشده بود، اضافه كرده است.

مترجم محترم، در پيشگفتار کتاب خاطرنشان مى‌كند كه: «چيزى كه جايش در فلسفه ما خالى است، بررسى عمیق نظريات ائمه اطهار(ع) در مسائل مختلف فلسفى مى‌باشد. تا حدودى در اسفار این كار انجام شده، ولى بسيار اندك و ناچيز است. مرحوم صدرالمتألهين در شرح بسيار مهمش بر [[شرح اصول الكافي (ملاصدرا)|اصول كافى، روايات فلسفى «كافى» را بر اساس مبانى اصيل فلسفى به‌خوبى تبيين كرده است، لیکن روايت معنا كردن مطلبى است و نوشتن یک کتاب فلسفى به‌گونه کتاب‌هاى درسى فلسفه و بيان نظريات ائمه(ع) درباره هر مسئله، مطلبى ديگر است. روايات بسيار در «اصول كافى» و «توحيد صدوق» و... داريم كه به‌خوبى مى‌تواند منبع دريافت نظريات فلسفى ائمه(ع) باشد؛ همان طور كه روايات فقهى ائمه(ع) منبع دريافت نظريات فقهى آن وجودات مقدسه است و روايات ديگر برای علوم ديگر».

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.