آغاز فلسفه (ترجمه بدایة الحکمة)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آغاز فلسفه (ترجمه بدایة الحکمة)
NUR14469J1.jpg
پدیدآوران

گرامی، محمدعلی (مترجم)

خسروشاهی، هادی (به کوشش)

طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر بدایه الحکمه. فارسی
ناشر بوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علمیه قم)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
شابک978-964-548-933-3
موضوع فلسفه اسلامی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BBR‎‏ ‎‏1392‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏402‎‏ ‎‏ف‎‏2
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


آغاز فلسفه، ترجمه فارسی کتاب بدایة الحکمة مرحوم علامه طباطبائى است که توسط آقاى محمدعلى گرامى در سال 1401ق، صورت گرفته است. این کتاب در زمينه آموزش فلسفه اسلامى است كه در آن يك دوره مباحث فلسفى از آغاز (كليات مباحث وجود) تا انجام (اثبات ذات و صفات و افعال واجب‌الوجود) به‌صورت ساده و همراه با استدلال بيان شده است.

ساختار

کتاب، داراى مقدمه [۱]و پیشگفتارى[۲] از مترجم است و در ادامه طبق فصول کتاب «بدایة الحکمة» در دوازده مرحله به ترجمه اصل کتاب پرداخته شده است.

گزارش محتوا

به عقیده مترجم، کتاب بدایة الحکمة یک دوره فشرده فلسفه اسلامى است. چنین اثرى با این ویژگى و با توجه به نظریات جدید در فارسی نداریم.[۳]

در پاره‌اى از مباحث که مرحوم علامه خیلى فشرده نوشته‌اند، مترجم، توضیحاتى را افزوده است و احیاناً دلیل یک مطلب را که به علت اتفاق نظر و وضوحش در فلسفه، در کتاب ذکر نشده بود، اضافه کرده است.

مترجم محترم، در پیشگفتار کتاب خاطرنشان مى‌کند که: «چیزى که جایش در فلسفه ما خالى است، بررسى عمیق نظریات ائمه اطهار(ع) در مسائل مختلف فلسفى مى‌باشد. تا حدودى در اسفار این کار انجام شده، ولى بسیار اندک و ناچیز است. مرحوم صدرالمتألهین در شرح بسیار مهمش بر اصول کافى، روایات فلسفى «کافى» را بر اساس مبانى اصیل فلسفى به‌خوبى تبیین کرده است، لیکن روایت معنا کردن مطلبى است و نوشتن یک کتاب فلسفى به‌گونه کتاب‌هاى درسى فلسفه و بیان نظریات ائمه(ع) درباره هر مسئله، مطلبى دیگر است. روایات بسیار در «اصول کافى» و «توحید صدوق» و... داریم که به‌خوبى مى‌تواند منبع دریافت نظریات فلسفى ائمه(ع) باشد؛ همان طور که روایات فقهى ائمه(ع) منبع دریافت نظریات فقهى آن وجودات مقدسه است و روایات دیگر برای علوم دیگر[۴]».

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها