آلاء‌الرحمن في تفسير القرآن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آلاء الرحمن في تفسیر القرآن
NUR01946J1.jpg
پدیدآوران بلاغی، محمدجواد (نویسنده)
ناشر وجدانی ج: 1 & 2
مکان نشر قم - ایران ج: 1 & 2
چاپ 2
موضوع تفاسیر شیعه - قرن ۱۴
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏98‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏8‎‏آ‎‏7‎‏ ‎‏1300
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


آلاء الرّحمن في تفسير القرآن، تفسيرى است ناتمام به زبان عربى شامل سه سوره اوّل قرآن كريم يعنى فاتحة الکتاب، بقره، آل عمران و قسمت كمى از سوره نساء، تأليف محمد جواد بن حسن بلاغى نجفى (1280-1352ق)، مفسر، فقيه و متكلّم شيعى امامى.

انگيزه مفسر نگارش تفسيرى بوده است كه در عين اختصار، حق مطلب را در تبيين و تفسير مفاهيم و معارف قرآنى ادا كند.

گزارش محتوا

در مقدمه کتاب همچون حقيقت اعجاز، دلالت آن بر حقانيت پيامبران، تنوّع معجزات، فلسفه‌ى فرستادن قرآن به عنوان یک معجزه برای اعراب جاهلى، امتياز قرآن بر ديگر معجزات از جهات گوناگون تاريخى، استدلالى، نداشتن تضاد و تناقض بررسى شده است.

متن کتاب مشتمل بر مطالب متنوعى است كه از جمله آنهاست: بقاء نفس پس از مرگ، شفاعت، جبر و اختيار، تعدّد زوجات در اسلام، محكمات و متشابهات، وضع انجيل‌ها، نبوّت مسيح، امر به معروف و نهى از منكر، میراث كلاله، مسائل عول و تعصيب، میراث پيامبر(ص)، ازدواج موقّت، حرمت میگسارى و سابقه آن در اديان پيشين، تيمّم و وضو.

مؤلف این تفسير از بحث‌هاى خشك علمى، لغوى، منطقى، فلسفى و كلامى پرهيز كرده است، ولى گاهى، با بهره‌گيرى از روش مزجى در زمینه‌هاى گوناگون، از فلسفه و لغت و روايات برای تبيين یک مفهوم استفاده كرده است. مفسّران پس از وى در ایران از پژوهش‌هاى او بهره گرفته‌اند.

از این تفسير مجموعاً دو جزء در دو مجلد چاپ شده است كه تا آيه 57 از سوره‌ى نساء را شامل است.

وضعيت کتاب

کتاب مشتمل بر پاورقى‌هایى است كه در آن آدرس آيات، روايات و نيز توضيحات مفيدى آمده است. در انتهاى هر جلد از کتاب فهرست موضوعات و در آخر جلد دوم فهرست احاديث، اعلام، اشعار و مصادر و مراجع ذكر شده است.

منابع مقاله

1- مقدمه و متن کتاب.

2- شريعتى، محمدتقى، تفسير نوین، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامى، 1358ش، صص 36- 37.

3- معرفت، محمد هادى، التمهيد في علوم القرآن، قم، مهر، 1396ق.


وابسته‌ها