آية التطهير، رؤية المبتكرة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
آیه التطهیر
NUR03384J1.jpg
پدیدآوران

نخعی، عباس (مترجم)

اشراقی، شهاب‌الدین (نویسنده)

فاضل موحدی لنکرانی، محمد (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

اهل البیت، یا، چهره‏‌های درخشان در آیه تطهیر. عربی

اهل البیت، یا، چهره‏‌های درخشان در آیه تطهیر

رویه مبتکره
ناشر مرکز فقه الأئمة الأطهار علیهم‌السلام
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1424 ق
چاپ 3
شابک964-92309-5-5
موضوع

انقلاب اسلامی

تفاسیر (سوره احزاب. آیه التطهیر)

تفاسیر شیعه - قرن ۱۴

خاندان نبوت - احادیث

خاندان نبوت در قرآن
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏231‎‏/‎‏45‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏7‎‏د‎‏4‎‏ ‎‏2*
نورلایب مشاهده

آية التطهير رؤية مبتكرة، تأليف محمد فاضل لنكرانى و شهاب‌الدين إشراقى كه به زبان عربى در سال 1424ق توسط مركز فقه الائمه الاطهار به چاپ رسيده است.

ساختار و گزارش محتوا

چون به قلم یک مرجع عظيم الشأن است؛ شامل نظرات تخصصى و استظهارات از قرآن و سنت و تاريخ كه نتيجه ممارست‌هاى علمى است و هيچ شك و ترديدى در آنها نمى‌باشد.

ادله عميق و مستند، ايراد فروع فقهى، ابوابى كه مورد ابتلاى مردم است با روشى ساده و دور از مصطلحات و عبارات پيچيده، حاوى آراى علماء متأخرين، اقتصار بحث بر آيه تطهير با رعايت اختصار تا ذهن خواننده خسته نشود و تمركز ذهنى او از بين نرود تا قابل استفاده برای عموم باشد، در عين حال، اختصار، از جايگاه علمى، فنى بوده و مباحث در سطح عالى آن كم نكرده است، در ابتداى كتاب مقدمه مترجم، سپس متن و تعليقه‌اش و در آخر فهرست مصادر، مؤلفات آیت‌الله فاضل لنكرانى و فهرست محتویات آمده است.

گزارش محتوا

آيه تطهير از مشهورترين آياتى است كه بر افضليت اهل‌بيت عليهم‌السلام، مقام ايشان و استحقاق آنها برای خلافت دلالت مى‌كند كه ضمن پنج نكته بيان مى‌شود: 1. آيه هيچ ربطى به زنان پيامبر(ص) ندارد. 2. بررسى شأن نزول، محل نزول، ترتيب قرار گرفتن این آيه در ميان آيات قبل و بعد. 3. ارادۀ خداوند از آيه. 4. معناى رجس و بيان نفى رجس. 5. بحث در مورد اهل‌بيت و مفهوم آن كه آيا معناى وصفى دارد يا جمعيت خاصى مدنظر است.

مصادر تحقيق در آخر كتاب طبق حروف الفبا كه مشتمل بر 55 منبع مى‌باشد آمده است، سپس فهرست مؤلفات آیت‌الله فاضل لنكرانى كه 41 مورد مى‌باشد و نيز فهرست محتویات كتاب و تعليقه‌اى هم از عباس نخعى محقق و مصحّح كتاب آمده كه در آن بعضى از روايات و نصوص نقل شده، استخراج و به مصادرشان ارجاع داده شده‌اند، همچنين به بعضى از مصادر كه چاپ جديد دارند، اشاره شده است.