أجوبة المسائل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ أجوبة المسائل
NUR29715J1.jpg
پدیدآوران علوی گرگانی، سید محمدعلی (نويسنده)
عنوان‌های دیگر پاسخ به جديدترين استفتاءات
ناشر دفتر حضرت آیت‌الله علوی گرگانی
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1384ش/1426ق
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏/ع8الف3 183/9 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهأجوبة المسائل یا پاسخ به جدیدترین استفتائات، کتابی است حاوی پرسش و پاسخ‌های (استفتائات) فقهی، مطابق به فتاوای آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی (متولد 1318ش).

این کتاب به زبان فارسی در دو جلد منتشر شده است.

در ابتدای کتاب سبب نگارش کتاب و نیاز مراجعه به علمای دینی این‌گونه تبیین شده است: یکی از موضوعاتی که باید مؤمنین متعبد جستجو کنند دستیابی به وظایف شرعی و دینی خود است. مؤمنین گرچه با احکام الهی آشنایی دیرینه دارند و با عمل به دستورات اسلام زنگارها را از دل می‌زدایند لکن هنوز مسائل فراوانی برای آن‌ها در پرده ابهام قرار دارد که پیگیری آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فلذا برای رسیدن به احکام الهی بهترین و صحیح‌ترین راه‌ها طریقه‌ای است که ائمه معصومین(ع) نشان داده‌‌اند و فرموده‌اند: «و اما الحوادث الواقعة فارجعوا فیها الی رواة احادیثنا»؛ یعنی در راه اطلاع‌یابی از مسائل دینی به علماء جامع‌الشرایط فتوا و روایت رجوع نمایید. ازاین‌رو عالمان و فقهای اسلام نیز با تلاش مستمر خود درصدد رفع این مشکل بوده و می‌باشند[۱]‏.

کتاب حاضر که به نام اجوبة المسائل یا پاسخ به جدیدترین استفتائات نام گرفته است مشتمل بر مسائل فقهی از تقلید تا دیات است که از محضر مبارک حضرت آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی مدظله‌العالی سؤال گردیده و معظم‌له به‌صورت کتبی پاسخ فرموده‌اند[۲]‏.

مسائل ذکر شده در این اثر و در هریک از جلدهای آن، همانند دیگر رساله‌های عملیه به ترتیب ابواب فقهی با کتاب اجتهاد و تقلید آغاز و به کتاب دیات ختم شده است. پس‌ازآن استفتائاتی که در زمینه‌های عزاداری، خانواده، زنان، پزشکی، موسیقی و غنا، فیلم و نمایش ارائه شده است.

در جلد دوم کتاب همین ساختار در ارائه مسائل پیگیری شده است؛ اما در هر موضوع استفتائات جدیدی ارائه گردیده است. همچنین احکامی در زمینه امدادرسانی، شهریه، دعا، استخاره و عیدالزهرا و ورزش اضافه شده است. شماره‌گذاری استفتائات هر عنوان از دیگر عنوان تفکیک شده است.

فهرست مطالب هر جلد در انتهای آن ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص2
  2. ر.ک: همان

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها