أحاديث المهدي عليه‌السلام من مسند أحمد بن حنبل و يليه كتاب البيان في أخبار صاحب الزمان عليه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أحادیث المهدي(علیه‌السلام) من مسند أحمد بن حنبل و یلیه کتاب البیان في أخبار صاحب الزمان(علیه‌السلام)
NUR13741J1.jpg
پدیدآوران

حسینی جلالی، محمدجواد (اعداد)

ابن حنبل، احمد بن محمد (نويسنده)
عنوان‌های دیگر

البیان فی اخبار صاحب الزمان علیه‌السلام

کتاب البیان فی اخبار صاحب الزمان علیه‌السلام

المسند. برگزیده
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1409 ق
چاپ 5
موضوع

احادیث اهل سنت - قرن 3ق.

احادیث اهل سنت - قرن 7ق.

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

مهدویت - احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏9‎‏ ‎‏الف‎‏2‎‏8

أحاديث المهدى(ع) من مسند أحمد بن حنبل و يليه کتاب البيان في أخبار صاحب الزمان(ع) اثر عربى سيد محمدجواد حسينى، به بررسى دو کتاب مسند احمد بن حنبل و البيان كه در آن‌ها احاديث مهدويت ذكر شده پرداخته است.

ساختار

کتاب با دو مقدمه از مؤسسه نشر اسلامى جامعه مدرسين قم و نويسنده آغاز شده و مطالب دربردارنده مجموعه يك صد و سى و شش روايت مربوط به امام مهدى(عج) و مى‌باشد كه احمد بن حنبل به طريق خود از رسول اكرم(ص) روايت كرده است.

مضامين اين احاديث، درباره اوصاف ظاهرى و سيره و سلوك حضرت مهدى و علامات ظهور است.

قسمت دوم کتاب، مشتمل بر متن کتاب البيان في اخبار صاحب الزمان است كه تأليف گنجى شافعى يكى از علماى بزرگ عامه (متوفاى 658ق) است.

اين کتاب، در بيست و پنج باب، تمام احاديث مربوط به حضرت مهدى(عج) را به نقل از منابع معتبر سنى گرده آورده و در پاره‌اى موارد، به صورتى كوتاه، توضيح داده است.

ضميمه کتاب داراى مقدمه‌اى از محمد خرسان، درباره سرگذشت گنجى است.

گزارش محتوا

مقدمه مؤسسه نشر اسلامى، به اين نكته اشاره كرده است كه عقيده به مهدويت، اختصاص به مكتب شيعه نداشته و ساير فرق اسلامى، گر چه در تعيين مصداق و شخص ايشان اختلاف دارند؛ اما اصل آن را قبول داشته و احاديث مربوط به او را در كتب خويش ذكر كرده‌اند.

محقق در مقدمه مفصل خويش، خلاصه‌اى از زندگانى امام زمان(عج)؛ شامل نحوه ولادت و امامت ايشان، پدر و مادر، چگونگى غيبت و فوائد وجودى آن حضرت را ذكر كرده و بعد از اشاره به علائم ظهور و تقسيم آن‌ها به علائم حتمى و غير حتمى، به پاره‌اى از شبهات مخالفان درباره وجود آن حضرت پاسخ داده است.

وى پيرامون حكمت غيبت امام زمان(عج)، به مؤلفه‌هاى زير اشاره كرده است:

1- مجازات شيعه و تأديب آن‌ها به خاطر عدم قيام به وظايف‌شان.

2- عدم وجود پيمان بين ايشان و بين حكام

3- امتحان بندگان

4- حفظ امام از دشمنان و...

در قسمت اول، فصل اول، رواياتى ذكر شده است كه رسول اكرم(ع) به وجود دوازده جانشين قريشى بعد از خود اشاره كرده‌اند.

در حديثى كه ايشان در حجه‌الوداع ايراد فرموده‌اند؛ چنين آمده است كه آن حضرت از وجود دوازده جانشين پس از خود سخن مى‌گويند؛ ولى هنگامى كه به بيان نسب آن‌ها مى‌رسند، ابتدا مكثى كرده و بعد از مدتى به قريشى بودن آن‌ها تصريح مى‌فرمايند.

در حديث ديگرى ايشان چنين فرموده‌اند كه دين اسلام تا قيامت پابرجا خواهد بود و دوازده نفر از قريش كه جانشيان پيامبر(ص) هستند، امامت امت را برعهده خواهند گرفت.

دوم، مربوط است به احاديثى كه به علائم ظهور؛ از جمله: طلوع خورشيد از مغرب، وقوع آتشى در ناحيه حضرموت، خروج سفيانى و فرورفتن سپاه او در زمين اشاره دارند.

در روايتى از حذيفه چنين آمده است كه روزى درباره قيامت از رسول خدا(ص) پرسيديم، ايشان فرمودند: قيامت برپا نخواهد شد، مگر اين كه مردم ده نشانه را ببينند: دود فراگير، دجال، دابه الارض، طلوع خورشيد از مغرب، نزول عيسى بن مريم(ع)، خروج يأجوج و مأجوج، سه خسوف يكى در مشرق، ديگرى در مغرب و خسوفى در جزيره العرب و آخرين نشانه آتشى است كه مردم را به سوى محشر مى‌راند.

سوم، اختصاص دارد به رواياتى كه به نحوه ظهور و خروج پرچم‌هايى از سمت خراسان، اشاره دارند.

در چهارم، رواياتى ذكر شده‌اند كه در آن‌ها به اين نكته تصريح شده است كه حضرت مهدى(عج) از عترت رسول الله(ص) مى‌باشد.

از جمله اين روايات، حديثى است كه ابى‌سعيد خدرى آن را نقل كرده كه رسول خدا(ص) پيرامون برپايى قيامت سخن گفته‌اند. در اين حديث تصريح شده است كه قيامت واقع نخواهد شد، مگر بعد از اين كه مردى از عترت رسول الله(ص) قيام كرده و زمين را همان گونه كه از ظلم و جور پر شده است، مملو از عدل و داد خواهد كرد.

پنجم و ششم، اختصاص دارد، به رواياتى كه پيرامون هم‌نام بودن حضرت مهدى(عج) با رسول الله(ص) و نزول حضرت عيسى(ع) مى‌باشند. در برخى از اين احاديث به اين امر تصريح شده است كه حضرت عيسى(ع) پس از نزول، مأموم حضرت مهدى(عج) خواهند بود.

قسمت دوم، دربردارنده متن كامل احاديثى است كه پيرامون حضرت مهدى(عج)، ازطريق اهل سنت نقل شده‌اند.

مضامين اين احاديث عبارتند از: خروج مهدى در آخرالزمان، نسب، خاندان، نام و كنيه امام مهدى، فرمان پيامبر(ص) مبنى بر وجوب اطاعت از مهدى(عج)، يارى رساند اهل مشرق به آن حضرت، تصريح پيامبر(ص) به اين كه آن حضرت از اولاد امام حسين(ع) است، در ردّ كسانى كه گمان كرده‌اند مهدى(عج) همان عيسى بن مريم است، علائم ظهور، وفور نعمت و فراوانى در آن عصر، ادله عقلى و نقلى بقاى حضرت مهدى از زمان غبت تاكنون.

وضعيت کتاب

فهرست مطالب هر قسمت، در انتهاى همان قسمت آمده است.

پاورقى‌ها به ذكر منابع و توضيح برخى كلمات و عبارات متن پرداخته است.

منابع مقاله

1- مقدمه و متن کتاب.

2- پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى (عليه‌السلام) و مهدويت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانى اسلامى مرجع، ج1 ص317.