أحسن الدلالات في حل الإشكالات عن أحكام أولاد الكلالات

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏أحسن الدلالات في حل الإشکالات عن أحکام أولاد الکلالات
NUR00008J1.jpg
پدیدآوران

حائری مازندرانی، محمدصالح (نويسنده)

مولانا، سید ابوالحسن (محقق)
ناشر نور ولايت
مکان نشر ايران - تبريز
سال نشر مجلد1: 1375ش,
شابک964-91444-1-2
موضوع ارث (فقه)
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏‎‏BP‎‏ ‎‏197‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏2‎‏الف‎‏3
کتابخوان مشاهده

احسن الدلالات فی حل الاشکالات عن احکام اولاد الکلالات‏ تألیف علامه محمد صالح، مازندرانى حائرى (1258-1350ش)، از علماى شيعه در قرن چهاردهم هجرى، اين کتاب به شيوه‌اى علمى و اجتهادى به بررسى مسئله ارث فرزندان برادر و يا خواهر میت مى‌پردازد.

شيوه نگارش

مؤلف در آغاز کتاب مى‌فرمايد:

استثناى صورت عدم مزاحمت در طبقه اخوه و اجداد مختص به مورد اجتماع فرزند برادر مادرى با برادر پدرى و جد مادرى نيست. بلكه این مسئله اعم از این مورد و مورد اجتماع جد ادنى و جد اعلى در صور مخصوصه از طبقه اخوه و اجدادى كه با آنها یکى يا دو نفر از كلاله ام نيز موجود باشند مى‌شود.

مباحث کتاب

اين کتاب شامل مباحث زير مى‌باشد. شرح حال مؤلف[۱]، صورت اجازه مؤلف به محقق کتاب[۲]، مقدمه محقق[۳]، صورت سؤال سيد‌ ‎ابوالحسن موسوى[۴]، جواب از عدم توهم مزاحمت[۵]، وجه توهم[۶]، اجماعات و فتاوا[۷]، تحقيق حال[۸]. این کتاب در 40 صفحه آمده است.

تحقيق کتاب

اين کتاب به وسيله یکى شاگردان برجسته مؤلف يعنى آیت‌الله سيد‌ ‎ابوالحسن موسوى مشهور به مولانا تحقيق و آماده برای چاپ شده است.

انگيزه تحقيق

آیت‌الله سيد‌ ‎ابوالحسن موسوى محقق کتاب درباره انگيزه خود از تحقيق این کتاب مى‌فرمايد: كان سماحة المؤلف آیت‌الله العلامة المازندرانى قدس‌سره حريصا على نشر هذه الرسالة الشريفة الثمینة و قد امرنى بتصحيحها و نشرها»[۹].

حضرت آیت‌الله علامه مازندرانى قدس‌سره مؤلف این کتاب از من درخواست كرده‌اند تا این اثر گرانبها را تحقيق و آماده چاپ سازم.

اين کتاب در پاسخ به سؤالى كه محقق کتاب از مؤلف نموده است به رشته تحرير در آمده است.

نسخه حاضر

نسخه حاضر در برنامه به زبان عربى در قطع وزيرى و در یک جلد به چاپ رسيده است.

پانويس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب

وابسته‌ها