أحكام السرقة علی ضوء القرآن و السنة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أحکام السرقة علی ضوء القرآن و السنة
NUR00247J1.jpg
پدیدآوران

مرعشی، محمود (اهتمام)

حلی، جعفر بن حسن (نويسنده)

علوی، عادل (شارح)

مرعشی، شهاب‌الدین (محاضر)
عنوان‌های دیگر

شرح و تعلیق علی کتاب (شرایع الاسلام) و تقریر ابحاث شهاب‌الدین المرعشی النجفی

فقه إستدلالي
ناشر مکتبة آیت‌الله المرعشي النجفي(ره)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1382 ش یا 1424 ‌‎ ق یا 2003 م
چاپ 1
شابک964-6121-98-5
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده

أحكام السرقة علی ضوء القرآن و السنة بحث‌هاى آیت‌الله سيد شهاب‌الدين مرعشى نجفى كه شاگردش سيد عادل علوى آن را تقرير نموده است.

مقرر مى‌نويسد: «کتابى كه پيش روى شماست (أحكام السرقة على ضوء القرآن و السنّة) در شرح (شرائع الإسلام) محقق حلى قدس‌سره، در واقع بحث‌هاى فقهى و استدلالى جامعى در پرتو کتاب خدا و سنت رسول گراميش صلى‌الله‌عليه‌وآله و مكتب اهل‌بيت عليهم‌السلام مى‌باشد.

خداوند قادر متعال توفيق را نصيب من ساخت تا آن را به رشته تحرير درآورده و در بحث خارج فقه تدريس نمايم. پس از آنكه بحث اجتهاد و تقليد در شرح عروه الوثقى را بر جمعى از فضلا از طبقات مختلف حوزه علميه قم در منتداى جبل عامل به مدت سه سال درسى با تقريبا دو ماه كمتر تدريس كردم كه اين مباحث در سه جلد به چاپ رسيد، تدريس احكام سرقت با استناد به کتاب شرايع براى كامل نمودن آن دو ماه باقى مانده از سال درسى را آغاز نمودم، قبل از شروع درس خلاصه بحث را مى‌نوشتم، و آنچه را كه از تقريرات درس‌ها چاپ مى‌كردم همين خلاصه‌هاست، با توجه به فقه مقارن نيز به برخى از نظريات ديگر مذاهب اسلامى اشاره مى‌نمودم.

براى احياى فقه سيد و استاد ما آیت‌الله سيد شهاب‌الدين مرعشى نجفى قدس‌سره، آنچه از تقريرات درس ايشان در سال 1403ق تدوين كردم را به آن افزودم. پس از اتمام مباحث قصاص توسط استاد و آغاز بحث حدود، چند روزى در مبحث سرقت شركت كردم، و تقريرات استاد را در حين درس مى‌نوشتم در حالى كه آنها را از زبان فارسى به عربى ترجمه مى‌كردم و اين از فضل و عنايت پروردگار متعال است.

مشيت خداوند منان بر اين تعلق گرفت كه بعد از بيست سال اين تقريرات نيز به زيور طبع آراسته گردد، و الحمد للّٰه أوّلاً و آخراً. و من اللّٰه التوفيق و التسديد.»