أسئلة القرآن المجید و أجوبتها من غرائب آي التنزیل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏أسئلة القرآن المجید و أجوبتها من غرائب آي التنزیل
NUR02912J1.jpg
پدیدآوران

ماجدی، نجیب (مصحح)

زین‌الدین رازی، محمد بن ابی‌بکر (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

مسائل الرازی و اجوبتها من غرائب آی التنزیل

یحتوی علی 1236 سؤال و جواب
ناشر المکتبة العصرية
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1423 ق یا 2003 م
چاپ 1
شابک9953-34-026-9
موضوع

تفاسیر اهل سنت - قرن 7ق.

تفسیر - غرائب

قرآن - پرسشها و پاسخها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏91‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ز‎‏9‎‏الف‎‏5
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


أسئلة القرآن المجید و أجوبتها من غرائب آي التنزیل تألیف محمد بن ابی‌بکر زین‌الدین رازی‌، از جمله آثارى است كه دربارۀ معانى قرآن كريم و تفسير غوامض آن به نگارش درآمده است.اين نحوۀ نگارش فنى قديمى است و شايد اولین كسى كه بدين‌گونه دربارۀ معانى قرآن اثرى از خود به يادگار گذاشته است «فرّاء» باشد.

هدف از نگارش تأليفاتى از این قبيل بيان آيات مشكله قرآنى و پاسخ‌گویى به شبهات و تشكیکاتى است كه دربارۀ این کتاب آسمانى، چه فعلا و چه تقديرا مطرح گشته است.البته کتاب اثرى ابتكارى به شمار نمى‌رود چرا كه سابق بر آن ديگران در این زمینه کتاب‌هائى نگاشته‌اند از جمله شريف مرتضى كه «حقائق التأویل في متشابه التنزيل» را نگاشته و مشابهت‌هایى بين کتاب ابوبكر رازى و کتاب شريف مرتضى وجود دارد از جمله:وحدت غرض از نگارش، همسانى دو کتاب در شكل و صورت بدين نحو كه هریک از این دو اثر به بخشهایى تقسيم مى‌شود و هربخش عهده‌دار بيان یک سؤال و سپس پاسخ‌گویى بدان است و همچنين تشابه بسيارى از سؤالات و پاسخ‌هایى كه در دو اثر موجود است.تنها تفاوتى كه بين این دو اثر قابل مشاهده است یکى اينست كه شريف مرتضى در صدد استقصاء اقوال برآمده و آراء گوناگون را فراهم آورده است؛ اما رازى بنا را بر ايجاز و اختصار گذارده است و ديگر اينكه اثر شريف رضى مشحون از عبارات ادبى است ولى کتاب رازى از زيبايى‌هاى لغوى تهى است.

نویسندۀ این اثر محمد بن شمس‌الدين ابوبكر بن عبدالقادر بن عبدالمحسن الرازى الحنفى است كه اصالتاً اهل رى مى‌باشد. مصادر ترجمه دربارۀ این شخصيت مطالب چندانى در اختيار قرار نمى‌دهند ازاين‌رو از تاريخ تولد وى اطلاعى در دست نيست اما تاريخ وفات وى را برخى 666 هجرى ذكر كرده‌اند.برخى از آثار وى عبارتند از:مختار الصحاح، کتاب الامثال و الحكم، شرح المقامات الحريرية، حدائق الحقائق و...اما کتاب پيش‌رو داراى نامهاى متعددى است كه برخى طولانى و برخى كوتاه هستند و عبارتند از:

  1. انموذج جليل في أسئلة و أجوبة من غرائب آى التنزيل
  2. اسئلة القرآن المجيد و اجوبتها
  3. من غرائب آى التنزيل
  4. مسائل الرازى.

انگيزۀ نگارش

به گفتۀ نویسنده سؤالات شگفت و جالبى كه توسط یکى از برادران فاضل دينى مطرح گشته انگيزۀ تأليف این کتاب شده است. سؤالاتى كه نویسنده نمونۀ آنها را از هيچ‌یک از دانشمندان نشنيده و در هيچ کتابى از کتاب‌هاى ايشان نديده بوده است. ازاين‌رو این سؤالات را جمع‌آورى نموده و به پاسخ آنها با مراجعه به آثار ديگران پرداخته و يا خود بدانها پاسخ داده است.

ویژگى

ویژگى‌اى كه در این اثر قابل مشاهده است، زيادى و كثرت مسائلى است كه مؤلف درصدد پاسخ‌گویى به آنها برآمده است، ویژگى‌اى كه در هيچ‌یک از آثارى كه در زمینۀ بيان معانى قرآن و پاسخ‌گویى به مشكلات مطروحه حول قرآن كريم نگاشته شده به چشم نمى‌خورد. کتاب در عين كم‌حجمى مشتمل بر بيش از 1200 مسأله است كه با عباراتى شيوا و روان و بصورت خلاصه، مختصر و واضح نگارش يافته است.

ساختار

اين کتاب داراى مقدمه ايست كه توسط نجيب ماجدى، پژوهشگر اثر، نگاشته شده است.علاوه‌بر این مؤلف خود نيز مقدمه‌اى كوتاه بر کتاب نگاشته است و به ترتيب و تعداد سوره‌هاى قرآن كريم کتاب را تقسيم كرده است.در هر سوره سؤالات و شبهاتى را مطرح و به پاسخ‌گویى بدانها پرداخته است. در پایان کتاب فهرست احاديث نبوى، آثار، ابيات شعرى، أنصاف أبيات، اعلام و فهرست موضوعى مطالب کتاب آمده است.

نسخه‌شناسى

کتاب بصورتى زيبا همراه با تعليقات و ارجاعات نجيب ماجدي در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 408 صفحه برای اولین‌بار در سال 1423 ه‍-2003‌م توسط المكتبة العصرية، بيروت منتشر شده است.


وابسته‌ها