أسرار الصلوة (ملکی تبریزی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اسرار الصلوة
NUR02143J1.jpg
پدیدآوران

ملکی تبریزی، جواد بن شفیع (نويسنده)

رجب‌زاده، رضا (مترجم)
عنوان‌های دیگر

مجموعه‌ای نفیس در آداب نماز و عبادات و تخلق به اخلاق اسلامی و رمز و راز بندگی و رسیدن به لقاء الله

اسرار الصلوه. فارسی
ناشر پیام آزادی
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1372 ش
چاپ 8
موضوع نماز
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏الف‎‏5041
نورلایب مشاهده

أسرار الصلاة تأليف ميرزا جواد ملكى تبريزى و ترجمه و تصحيح رضا رجب‌زاده است كه به ابعاد عرفانى و اخلاقى نماز با توجه به احكام و فروع فقهى مترتب بر آن مى‌پردازد.

نگارنده، اسرارى را از مقدمات نماز و اجزا و اركان آن ذكر مى‌كند تا مورد توجه قرار گيرند و به نماز بيش از هر چيز ديگر بها داده شود.

ساختار

در هر باب يا فصلى از کتاب ضمن بيان واجبات، مستحبات و مقدمات نماز اسرار مربوط به آن بيان شده و لزوم دقت در آنها مورد تأكيد قرار گرفته است.

گزارش محتوا

در ابتدا به بيان اسرار طهارت به عنوان مقدمه‌اى از مقدمات نماز پرداخته شده و آداب ظاهرى مربوط به كسب طهارت قبل از نماز و اسرار باطنى آن بيان گرديده است. نگارنده مخاطبان خود را به تفكر در آداب تخلى و عبرت گرفتن از آن دعوت مى‌كند و معتقد است كه هر عملى كه از انسان سر مى‌زند از آن اثرى در قلب ايجاد مى‌شود كه او را به خداوند نزدیک و يا از او دور مى‌نمايد.

در همين زمينه نويسنده به آثار سوء اعمال و گناهان اشاره كرده و شدت قبح عصيان نسبت به خداوند را بيان مى‌كند و به بررسى لزوم توبه از گناه و انواع عذاب گناه‌كاران در آيات و روايات مى‌پردازد.

در ادامه به بيان آداب ظاهرى وضو پرداخته و اسرار مربوط به اجزاى وضو مانند شستن دست‌ها و صورت و مسح پاها و سر اشاره نموده و لزوم طهارت ظاهرى و قلبى را قبل از شروع نماز و كسب طهارت باطن به وسيله توبه را گوش‌زد مى‌نمايد و وضو و كسب طهارت را در وضو به عنوان سمبلى براى تنبه به اين مسئله دانسته است. بيان مراتب توبه، مهلت دادن خداوند به بندگان براى بازگشت به سوى حق، گناهان كبيره و آثار آن، اسباب توبه و داستان‌هايى درباره توبه از ديگر مباحث مربوط به اسرار وضو است كه نگارنده از منظرى روايى به آنها اشاره كرده است. در قسمت بعدى نگارنده به حكمت و اسرار غسل اشاره كرده و عبرت گرفتن از غسل و اسرار باطنى آن را بيان مى‌كند.

اسرار و حكمت تيمم، گرفتن ناخن‌ها، ازاله موهاى زايد از بدن، عطر زدن قبل از نماز، لباس آراسته پوشيدن براى نماز، اهميت دادن به اوقات نماز و اسرار آن، آداب روزهاى عيد و مستحبات آن، فضيلت روز جمعه اهميت دادن به اوقات مقدس و شريف مانند روز جمعه، ايام مصيبت امام حسين(ع)، اعياد اسلامى به ويژه روز عيد غدير، بيان وقت‌هاى نماز، اهميت دادن به نمازهاى نافله و اسرار و آثار معنوى نوافل اهميت دادن به مسجد و حضور در آن براى اقامه جماعت، اهميت حضور قلب در نماز و خوف و رجاى الهى در آن، حالت خشوع در نماز و اهميت باطنى آن، مراتب خوف و رجاى الهى و معناى حسن ظن به خدا از ديگر اسرار نماز است كه نگارنده به وسيله آيات و روايات به شرح آنها مى‌پردازد.

وى هم‌چنين اجزاى نماز مانند قيام، تكبيره الاحرام، گفتن اذان و اقامه، استعاذه، بسمله (شرح مفصل معناى آن)، قرائت سوره حمد و شرح و تفسير اين سوره و حقيقت عبوديت كه در آن نهفته است اشاره نموده و اسرار باطنى هر يك از آنها را بيان مى‌نمايد.

در ادامه به شرح و تفسير عرفانى سوره توحيد در نماز پرداخته و اسرارى از ركوع، سجود، تشهد و سلام را بيان كرده و نسبت بين نماز و معراج و اهميت تهجد در شب و پرداختن به نماز شب را نيز بررسى مى‌كند.