أسس النظام السياسي عند الإمامية (انتشارات الأمیرة)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ أسس النظام السياسي عند الإمامية
NUR67907J1.jpg
پدیدآوران

سند، محمد (نويسنده)

رضوی، محمدحسن (محرر)

اسکندری، مصطفی (محرر)
ناشر الأمیرة
مکان نشر لبنان- بیروت
سال نشر 2012م/1433ق
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏/‎‏س‎‏9‎‏الف‎‏5‎‏ 231 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


أسس النظام السياسي عند الإمامية، تقریر مباحث آیت‌الله شیخ محمد سند، توسط سید محمدحسن رضوی و شیخ مصطفی اسکندری است که در قالب یک کتاب یک جلدی، به زبان عربی پیاده‌سازی و منتشر شده است. موضوع این کتاب فقه و اصول و کلام و علوم سیاسی است. نویسنده این اثر به‌طور خاص نظام سیاسی اسلام را از منظر فقه امامیه بررسی می‌کند.

این نسخه از کتاب که توسط انتشارات الأميرة در سال 1432ق/2012م، در بیروت چاپ شده، پیش‌تر در سال 1384ش (مطابق با 1426 یا اوایل 1427ق)، توسط انتشارات مدین در قم منتشر شده است. تعداد صفحات هر دو نسخه، 368 صفحه است و صفحه‌های هر دو نسخه عینا با هم تطابق دارند؛ یعنی مثلا صفحه 50 نسخه مدین، با عبارت «و هذه الظاهرة الأخيرة في عالم السياسة و الحكومات تؤكد...»، شروع می‌شود و در نسخه انتشارات الأميرة نیز عینا همین عبارت را مشاهده می‌کنیم؛ جالب اینکه فونت هر دو نسخه نیز یکی است.

تنها تفاوت میان این دو نسخه در طراحی جلد و برخی صفحات ابتدایی از صفحات 1 تا 6 کتاب است؛ صفحه 1 انتشارات الأميرة خالی است، ولی انتشارات مدین در این صفحه «بسم‌ الله الرحمن الرحيم» دارد. صفحه 2 در هر دو نسخه خالی است. در صفحه 3 هر دو نسخه نام کتاب در گوشه پایین سمت راست ذکر شده با تفاوت در نوع فونت و اینکه انتشارات مدین، نام کتاب را درون کادر قرار داده است. در صفحه 4 انتشارات الأميرة بیروت، مشخصات ناشر ذکر شده، ولی این صفحه در انتشارات مدین خالی است. صفحه 5 کتاب در نسخه بیروت حاوی «بسم ‌الله الرحمن الرحيم» است، ولی در نسخه قم، نام کتاب و نویسندگان ذکر شده است. ششمین صفحه از انتشارات مدین قم، حاوی شناسنامه کتاب است، ولی این صفحه در انتشارات الأميرة بیروت، خالی است[۱].

جز این چند مورد که گفته شد، تفاوت محسوس و قابل ذکری میان این دو نسخه از کتاب وجود ندارد. فقط اشتباهی در صفحه شناسنامه مذکور در نسخه انتشارات مدین قم وجود دارد و آن اینکه در صفحه شناسنامه این نسخه از کتاب، تعداد صفحات آن 450 صفحه ذکر شده، درحالی‌که تعداد صفحات در هر دو نسخه 368 صفحه و یکسان است.

پانویس

  1. ر.ک: کتاب، ص1-6

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. سند، محمد، «أسس النظام السياسي عند الإمامية»، تقریر مصطفی اسکندری و سید محمدحسن رضوی، قم، مدین، 1384ش.


وابسته‌ها