أشعة اللمعات (شرح لمعات)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أشعة اللمعات (شرح لمعات)
NUR10387J1.jpg
پدیدآوران

عراقی، ابراهیم بن بزرگمهر (محقق)

جامی، عبدالرحمن بن احمد (نویسنده)

رستگار مقدم گوهری، هادی (محقق)
عنوان‌های دیگر لمعات. شرح
ناشر بوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علمیه قم)
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1383 ش
موضوع

شعر عرفانی - قرن 7 ق.

شعر فارسی - قرن 7ق.

عراقی، ابراهیم بن بزرگمهر، 610 - 688؟ق. لمعات - نقد و تفسیر

عرفان - متون قدیمی تا قرن 14

عشق (عرفان)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏286‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏4‎‏ ‎‏ل‎‏8023
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


أشعة اللمعات یکى از مشهورترين شروحى كه بر لمعات عراقى نوشته شده است، کتاب «أشعة اللمعات» شيخ نورالدين عبدالرحمن جامى، به زبان فارسی است.

انگیزه مصحح

آنچه از مقدمه مصحح استفاده مى‌شود، این است كه جامى، این شرح را بنا به درخواست امیر على‌شير نوايى كه از وى درخواست مقابله و تصحيح آن را نموده بود، نگاشت[۱]. جامى، در این شرح از سخنان و گفته‌هاى عارفانى، همچون ابن عربى و صدرالدين قونوى و حضرت على(ع) و شيخ ابوالحسن شاذلى و عطار و ابن فارض و امیر حسینى و خواجه ابوالوفا استفاده نموده است.

وى، از شيخ عراقى، با عنوان شيخ مصنف ياد كرده است[۲]. او، گرچه، برای نوشتن این شرح، به شروح ديگر نيز مراجعه كرده، ولى كار وى، یک كار مستقل است. او هر جا كه لازم ديده، از هنر شاعرى خود بهره گرفته و اشعار عربى را هم به فارسی برگردانده و چاشنى شرح خود نموده است.

ساختار

جامى، در ابتداى کتاب، تحت عنوان «تمهيد»، به شرح برخى از مصطلحات اهل تصوف و حقايق عرفانى از قبيل«ممكن، واجب و وجود»[۳]، «حقيقت وجود، حقيقت محمديه، احديت وحدت و بزرخيت اولى، تعين ثانى، حقيقت قلم اعلى، حقيقت لوح محفوظ»[۴]، «حقايق ممكنات»[۵]، «حروف عاليات»[۶]، «نحوه‌ى معيّت و قيّومیت حق تعالى با اشياء»[۷]، «قرب و بعد ماهيات»[۸]، «تفاوت موجودات خارجى در صلاحيّت مظهريت اسماء و صفات الهى[۹]» و... پرداخته است و معناى حمد در نزد صوفيّه را بيان مى‌كند، سپس به توضيح و شرح مطالب هر یک از لمعات بيست و هشت‌گانه به‌صورت مزجى مى‌پردازد.

گزارش محتوا

وى، قبل از پرداختن به شرح مطالب هر لمعه، چكيده مباحث مطرح شده در آن را در ضمن یک يا چند جمله، عنوان همان لمعه قرار مى‌دهد؛ مثلاًمى‌نویسد: «لمعه اول در بيان مبدأيت عشق مر معشوق و عاشق را و کیفیت انتشاء ايشان از وى و این در تعين اول است و در بيان آنكه هر یک در چه محتاج است به آن ديگر[۱۰]».

وضعيت کتاب

فهرست مطالب، مقدمه آیت‌الله سيد‌ ‎عزالدين موسوى حسینى زنجانى و مقدمه مصحح (هادى رستگار مقدم گوهرى)، در آغاز کتاب و فهرست آيات، احاديث، اشخاص، کتاب‌ها، اشعار و اصطلاحات در پایان آن ذكر شده است.

مصحح، علاوه بر تصحيح و نقطه‌گذارى، شرح و متن را از یک‌ديگر متمايز ساخته است و برخى از غوامض متن و شرح و پاره‌اى از اصطلاحات را در پاورقى توضيح داده است.

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب