أشهر المصطلحات في فن الأداء و علم القراءات

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أشهر المصطلحات في فن الأداء و علم القراءات
NUR02917J1.jpg
پدیدآوران

جزری، محمد بن محمد (نویسنده)

شافعی حفیان، احمد محمود عبدالسمیع (نویسنده)
عنوان‌های دیگر الدرة المضیة في القراءات الثلاثة المتممة للعشرة
ناشر دار الکتب العلمیة، منشورات محمد علي بيضون
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1422 ق یا 2001 م
چاپ 1
موضوع

شعر عربی - قرن 9ق.

قرآن - قرائت - اصطلاح‏‌ها و تعبیرها

قرآن - قرائت - شعر
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏75‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏7‎‏الف‎‏5
نورلایب مطالعه و دانلود
کتابخوان مطالعه و دانلود


أشهر المصطلحات في فنّ الأداء و علم القراءات، اثر احمد محمود عبدالسمیع شافعى حفيان پيرامون یکى از مسائل علوم قرآن،يعنى علم قرائت و تجوید قرآن مجيد نوشته شده است. وى در بخشى ديگر از این کتاب، متن کتاب «الدرة المضية في القراءات الثلاثة» ابن جزرى را (كه به صورت شعر است) و دربارۀ علم قرائت مى‌باشد (بدون هيچگونه توضيحى) آورده است[۱].

مؤلف در این کتاب مهمترين اصطلاحات مربوط به فنّ قرائت را (همانگونه كه در مقدمۀ کتاب مى‌گوید) از کتاب‌هاى مختلف جمع‌آورى نموده و به شرح و بسط آنها پرداخته است تا بدين وسيله دسترسى به این اصطلاحات آسان گردد و در این زمینه حدود 62 اصطلاح را بيان نموده‌اند[۲].

در قسمت ديگرى از کتاب پيرامون اهمیت علم قرائت و ضرورت آن سخن گفته، و معتقد است كه برای قارى قرآن اولین چيزى كه واجب است اداء كردن حروف و كلمات بصورت صحيح و از مخارج مربوطه مى‌باشد كه برای رسيدن به این مهمّ و ياد گرفتن آن بايد از طريق مشافهه و نزد استاد رفتن انجام گيرد.

ساختار

کتاب از طرف مؤلف فصل بندى شده، ولى مطالب آن را مى‌توان به یک مقدمه[۳] و چهار فصل و یک خاتمه[۴] تقسيم بندى نمود.

گزارش محتوا

  1. در فصل اول: پس از تعريف فنّ اداء و علم تجوید[۵]، وجوب تعلّم و يادگيرى آن را مورد بررسى قرار داده[۶]، ادله وجوب آن را از کتاب و سنت پيامبر(ص) بيان مى‌نمايد[۷].
  2. در همین فصل پس از بيان تاريخچه تألیف در فن تجوید، كسانى را كه در این زمینه کتاب نوشته‌اند همراه با تأليفات آنان معرفى مى‌نمايد (حدود 100 کتاب)[۸].
  3. و نيز در همین فصل شرح مختصرى از قرّاء سبعه، عشره[۹] و اربعة عشر[۱۰] را بيان و در قسمتى ديگر، طريقۀ هر كدام از آنها همراه با راویان مربوطه را توضيح مى‌دهد.
  4. در فصل دوم اصطلاحات مربوط به فنّ تجوید و قرائت را همراه با استفاده از آيات قرآن، شرح مى‌دهند[۱۱].
  5. در فصل دوم: جدولى ارائه نموده كه در آن كلماتى را در انتهاى آنها حرف «ت» گاهى به شكل تاى مبسوط «ت» و گاهى به شكل تاى مربوط «ة» نوشته مى‌شود به همراه آيات ذكر نموده است. مانند رحمت و نعمت[۱۲].

وضعيت کتاب

پاورقى‌ها به مستندسازى محتویات کتاب اختصاص يافته است.

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب

وابسته‌ها