أعلام الغدير

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
اعلام الغدیر
NUR18888J1.jpg
پدیدآوران

محدث، محمد (نویسنده)

محمدی، عبدالله (نویسنده)

بهره‌مند، محمد (نویسنده)

حسینی میلانی، فاضل (مصحح)
ناشر جماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامی
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1410 ق
چاپ 2
موضوع

اسلام - سرگذشت‌نامه

امینی، عبدالحسین، 1281 - 1349. الغدیر فی الکتاب و السنه و الادب - فهرست‏ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏223‎‏/‎‏54‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏غ‎‏4078‎‏ ‎‏1368

أعلام الغدير اثر پژوهشگران سيد‌‎محمد محدث، شيخ عبدالله محمدى، شيخ محمد بهره‌مند و سيد‌‎فاضل حسینى میلانى، فهرست جامع الفبايى اعلام و شخصيت‌هاى ذكر شده در کتاب گرانقدر الغدير علامه امینى است. این اثر برای سهولت دسترسى به شخصيت‌ها و اعلام مطرح شده در الغدير نگارش شده است.

ساختار

کتاب حاضر از مقدمه كوتاه ناشر و متن اصلى تشكيل شده است. این اثر جزو فهرست‌نویسى‌هاى اختصاصى است كه برای آثار مهمّ و ماندگار از روزگاران قديم تاكنون تأليف مى‌شده و تا حدودى بخشى از فوائدى را تأمین مى‌كرده كه رايانه‌ها در دوران معاصر انجام مى‌دهند.

گزارش محتوا

کتاب حاضر در واقع فقط فهرست اعلام (به معنى اشخاص و نه كتب و نه اشياء) کتاب الغدير است و مطالب و مباحث ديگرى در آن مطرح نشده است.

ناشر در مقدمه مختصرش بر کتاب با يادآورى واقعه تاريخى غدير و اهمیت آن در اسلام، افزوده است كه یکى از انديشوران به نام آيت‌الله عبدالحسين امینى كه از اعلام اسلام است برای اتمام حجت بر همه مسلمانان و برطرف كردن هرگونه شكّى از قضيه غدير، اقدام به نگارش دانشنامه‌اى بزرگ در شرح و بيان این حادثه تاريخى كرد و از ابعاد گوناگون اعتقادى، اجتماعى، تاريخى و ادبى آن را مورد پژوهش قرار داد و به نام «الغدير» نامیدش و هيچ شبهه‌اى را در این ارتباط بى‌پاسخ نگذارد. برای استفاده بيشتر از این اثر ارزنده و سهولت دسترسى به مطالبش پژوهشگران فاضل... فهرست كاملى به نام «أعلام الغدير» فراهم ساختند همان‌طور كه همین محققان گرامى اقدام به ساماندهى هشت فهرست متنوع برای الغدير كردند به نام «على ضفاف الغدير» كه شامل فهرست موضوعى و فهرست‌هاى فنى شامل: آيات، احاديث، اشعار، امكنه و بلدان، وقايع و ايام، قبائل و امثال است. دفتر انتشارات اسلامى جامعه مدرسين حوزه علمیه قم برای شناخت كامل و دقيق الغدير، اقدام به نشر این دو کتاب كرده است.[۱]

نویسندگان گاه ارجاع داده و بين دو عنوان ارتباط برقرار كرده‌اند؛ مثلاً «الآلوسي: شهاب‌الدين محمود بن عبدالله».[۲]و «ابراهيم بن الحسين الكسائي: ابن ديزيل».[۳]و «ابن جابر الأندلسي: شمس‌الدين المالكي».[۴]و گاه بين دو نام مشترك تفكیک ايجاد كرده‌اند: مثلاً «الآمدي: ابوالقاسم حسن بن بشر» را از «الآمدي: صاحب الاحكام» و «الآمدي: عبدالواحد» جدا كرده‌اند.[۵]

وضعيت کتاب

بجز اين‌كه کتاب حاضر خود فهرست اعلام است، نویسندگان هيچ فهرست ديگرى حتى فهرست مطالب برای کتابشان فراهم نكرده‌اند.

پانویس

  1. مقدمه کتاب، ص3- 4
  2. متن کتاب ص5
  3. همان، ص6
  4. همان، ص15
  5. همان، ص5

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.