أعلام النبوة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أعلام النبوة
NUR02409J1.jpg
پدیدآوران ماوردی، علی بن محمد (نویسنده)
ناشر دار و مکتبة الهلال
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1409 ق یا 1989 م
چاپ 1
موضوع

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - معجزات

محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - نبوت خاصه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏221‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏2‎‏الف‎‏6
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


أعلام النبوّة، تاليف ابوالحسن ماوردى، كتابى است كه دربارۀ نشانه‌هاى نبوت پيامبر(ص) نگاشته شده است.

ساختار

كتاب داراى مقدمه ناشر، تقديم و 21 فصل مى‌باشد.

گزارش محتوا

نویسنده كتاب با تأكيد بر اهمیت عقل در استدلال و تقسيم علم به علم ضرورى (بديهى) و نظرى (اكتسابى) و بحث از ضرورت و دليل و احكام عقل و احكام سمع به موضوع شناخت خداوند و امورى كه بدان مى‌انجامد مى‌پردازد و قول نصارى در مورد خداوند كه برخى عيسى را خدا، برخى پسر خدا و گروهى یکى از سه آلهه مى‌دانند، پرداخته و در ادامه معنى وحدانيت خداوند را يادآور مى‌شود. بحث از صحّت تكليف درآمدى است بر بحث از نبوت انبياء.

در این قسمت ابتدا به تعريف «تكليف» پرداخته و سپس از وجوب تكليف، شرعيت تكليف، شروط صحت امر، زمان امر و اقسام امر سخن به میان مى‌آيد. در ادامه به معرفى انبياء، بيان اقسام منكران نبوّت و اختلافات موجود میان ايشان به همراه ابطال استدلالات آنها پرداخته و پس از آن شروط سه‌گانه صحت نبوّات و نيز حجّت‌هاى انبياء الهى را ذكر مى‌كند و ارتباط میان معجزات و نبوّت را يادآور مى‌شود. بيان اقسام وحى، شرائط تبليغ پيام الهى توسط پيامبر و روش آن، تفاوت میان نبى و رسول و وجوب تبليغ رسالت نيز از جمله موضوعاتى است كه در كتاب مورد بررسى قرار گرفته است. پس از آن موضوع مدّت زمان عالَم و شمار پيامبران، خلقت حضرت آدم، آدم و فرزندان آدم و... مورد بحث قرار گرفته است.

در ادامه از اثبات نبوت پيامبر خاتم(ص) سخن به میان آمده و نشانه‌هاى نبوت ايشان كه همان معجزات باشد، را يادآور مى‌شود. ابتدا به بزرگترين معجزه پيامبر؛ يعنى قرآن كريم پرداخته و وجوه اعجاز آن را يادآور مى‌شود، پس از آن ساير معجزاتى كه نشانه‌هاى اثبات نبوت پيامبر اكرم(ص) هستند را ذكر مى‌كند. در ادامه به ذكر بشارت‌هایى كه انبياء پيشين دربارۀ نبوت پيامبر اسلام به أمت‌هاى خویش داده‌اند و غيره پرداخته و شمه‌اى از فضائل و كمالات اخلاقى پيامبر اكرم(ص)، جريان آغاز بعثت و غيره را ذكر مى‌كند.

وابسته‌ها