أقضية رسول الله صلی‌الله‌عليه‌وسلم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
أقضیة رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم
NUR02420J1.jpg
پدیدآوران

عوار، طالب (محقق)

ابن طلاع، محمد بن فرج (نویسنده)
ناشر دار الکتاب العربي
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1426 ق
چاپ 1
شابک9953-27-352-9
موضوع محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - قضاوت‏ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏24‎‏/‎‏84‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏7
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


اقضیة رسول‌الله تألیف محمد بن فرج مالکی قرطبی معروف به ابن طلاع، کتابى است كه به بيان برخى از قضاوتهاى پيامبر اسلام(ص) در امور مختلف يا دستورات آن حضرت به چگونگى داورى درباره آنها مى‌پردازد.

نویسنده با استناد به منابع حديثى، تفسيرى و ادبى و تاريخى اهل سنّت و به شيوه تحليلى و انتقادى به بررسى این موضوع پرداخته است.

از آنجا كه وى تابع مذهب مالكى است، در هر مورد آراء و فتاواى مالكى‌ها را بر فتاواى ساير مذاهب ترجيح مى‌دهد.

برخى عناوین قضاوتهاى حضرت عبارتند از: قضاوت پيامبر درباره كافران حربى، حكم پيامبر درباره كسى كه به وسيله زدن زنى باعث سقط جنين او گردد، قضاوت درباره ازدواج با زن پدر، حكم درباره شخص متأهلى كه اقرار به زنا مى‌كند، حد قذف و شراب و آنچه درباره حكم لواط روايت شده است، قضاوت درباره جاسوس، حكم اسيران، حكم جزيه، حكم ازدواج ثيّب با اجبار پدرش، حكم قهر، حكم پيامبر در مورد طلاق زن حائض و در مورد طلاق خلع، قضاوت درباره حق حضانت، حكم ظهار و لعان و الحاق، حكم ربا، حكم شفعه، حكم وصيت، حكم صدقه، حكم لقطه، حكم وديعه‌ها و امانات، حكم پيامبر درباره میراث ذوى الارحام و غيره. در پایان اشاره‌اى به نسب شريف پيامبر اكرم شده و از چگونگى غسل و كفن و لحد آن حضرت نيز سخن به میان آمده است. همچنين از مصادر و اسناد کتاب نام برده شده است.