أنوار الوسائل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏أنوار الوسائل
NUR13705J1.jpg
پدیدآوران

آل شبیر خاقانی، محمد طاهر (شارح)

حر عاملی، محمد بن حسن (نویسنده)
عنوان‌های دیگر وسائل الشيعة إلي تحصيل مسائل الشريعة. شرح
مکان نشر ايران - قم
سال نشر

مجلد1: 1403ق ,

مجلد2: 1403ق ,
موضوع

احاديث احکام

احاديث شيعه - قرن 11ق.

احاديث شيعه - قرن 14

حر عاملی، محمد بن حسن، 1033 - 1104ق. وسايل الشيعه الي تحصيل مسايل الشريعه - نقد و تفسير
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏135‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏4‎‏ ‎‏و‎‏5022 ‏
کتابخوان مشاهده


أنوار الوسائل، اثر آیت‌الله محمدطاهر آل‌شبیر خاقانی، شرحی است بر کتاب «وسائل الشيعة» نوشته شیخ حر عاملی (متوفی 1104ق)؛ بدین صورت که ابتدا متن «وسائل الشيعة» ذکر شده و سپس، به شرح آن پرداخته شده است.

ازآنجاکه کتاب «وسائل الشيعة» از مهم‌ترین و نافع‌ترین کتب حدیثی شیعه بوده و شامل بسیاری از روایات فقهی اهل‌بیت(ع) می‌باشد، لذا شارح در اثر حاضر، به جمع‌آوری و اتقان احادیث آن پرداخته و اثری شبیه به شرح برای آن، فراهم نموده که در آن، به بررسی روایات و احادیث آن از حیث صحت و ضعف پرداخته است[۱].

شارح تلاش فراوانی نموده تا در حد امکان، عناوین کتاب، مطابق با عناوین کتاب «وسائل» بوده و در مواردی که عناوین مغایرتی داشته، آن را ذکر نموده است[۲]. وی همچنین، علاوه بر ذکر مطالب صاحب «وسائل»، به‌عنوان تمیم فایده و اکمال غرض، به ذکر روایات معتبر «مستدرك الوسائل»، مانند جعفریات و نیز برخی از مطالب کتب فقهی دیگر مانند «دعائم الإسلام» پرداخته است[۳].

مطالب کتاب، در دو جلد سامان‌دهی شده و پیش از شروع مباحث، مطلبی تحت عنوان «تمهید» ذکر گردیده که در آن، به تعریف علم فقه، پرداخته شده است[۴].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب هر جلد، در انتهای همان جلد آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۵]، به توضیح برخی از مطالب متن پرداخته شده است[۶].

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها