إختیار المصباح الکبیر و ما أضیف الیه من الأدعیة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
إختیار المصباح الکبیر و ما أضیف الیه من الأدعیة
NUR19243J1.jpg
پدیدآوران

ابن باقی قرشی، علی بن حسین (نویسنده)

دلیری گلپایگانی، مهدی - لجنه التحقیق فی مکتبه العلامه المجلسی (محقق)
عنوان‌های دیگر اختیار المصباح، اختیار من المصباح، اختیار ابن باقی یا ابن الباقی، الاختیار، الاختیار من المصباح، مصباح ابن الباقی، المصباح، دعوات ابن باقی، الدعوات.
ناشر مکتبة العلامة المجلسی
مکان نشر ایران - قم
سال نشر 1390 ش. / 1432 ق
چاپ چاپ يکم
شابک978-964-95663-9-9
موضوع احادیث - دعاها
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏الف‎‏3 / 267/5 BP


اختيار المصباح الكبير و ما أضيف إليه من الأدعية، عنوان کتابی است 2 جلدی به زبان عربی از مجدالدین علی بن حسین بن باقی قرشی حلی (از علمای قرن هفتم هجری) با موضوع روایات اسلامی و ادعیه.

از بهترین کتاب‌های ادعیه شیعه، مصباح المتهجد الکبیر شیخ طوسی است که کامل‌ترین کتاب دعا تا زمان تألیف خودش بوده و از جهتی منبعی است برای هر کتاب دعا که پس از آن نوشته شده است. برخی، از جمله خود شیخ طوسی دست به اختصار مصباح المتهجد الکبیر زده‌اند. یکی از این علما نیز سید علی بن حسین بن باقی است؛ او برخی از ادعیه را از مصباح المتهجد الکبیر برگزیده و علاوه بر آن دعاهایی دیگر را نیز که در آن وجود نداشته، به آن افزوده است[۱] .

نام‌های ذیل به این کتاب اشاره دارد: اختیار المصباح، اختیار من المصباح، اختیار ابن باقی یا ابن الباقی، الاختیار، الاختیار من المصباح، مصباح ابن الباقی، المصباح، دعوات ابن باقی، الدعوات. علت تعدد این اسامی آن است که خود نویسنده در ابتدای کتابش نام خاصی برای آن نگذاشته است[۲].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ج1، ص12
  2. ر.ک: مقدمه محقق بر کتاب، ج1، ص30

منابع مقاله

مقدمه های ناشر و محقق بر جلد اول کتاب.

وابسته‌ها